Aile hayatının önemi

Dünyaya gelen her insan aile içinde yaşamaya başlar, ailesi tarafından korunur, yetiştirilir, ilk terbiyesini ve bilgilerini burada alır. Onun için İslam aile hayatına büyük önem vermiştir.

AİLE HAYATININ ÖNEMİ

Aile, toplum hayatının temel taşıdır. Dünyaya gelen her insan aile içinde yaşamaya başlar, ailesi tarafından korunur, yetiştirilir, ilk terbiyesini ve bilgilerini burada alır. Onun için İslam aile hayatına büyük önem vermiştir.

Çekirdek aile anne-baba ve çocuklarından oluşmakla beraber geleneğimizdeki aile şekli ebeveyn ve çocuklarından başka büyükanne ve büyükbabayı, amca, dayı, hala, teyze ve yeğenleri de kapsar.Aile, meşru ve hukuki bir akitle kurulur. Akdin geçerli olması için yeni bir yuva kurmaya karar veren tarafların bu akdi rızaları ile gönüllü olarak yapmaları gerekir.

Ayrıca evlenme akdi evliliğin ömür boyu sürmesi niyetiyle yapılır. Böyle bir akitle farklı cinsten iki kişi bir araya gelerek bir yuva kurar, doğal olan cinsel ihtiyaçlarını karşılar, arzularını meşru ve mübah bir yoldan tatmin ederler, evlat sahibi olurlar, soylarını sürdürürler. İnsan türünün sağlıklı bir şekilde yeryüzünde varlığını sürdürmesi böyle bir aile ile mümkün olur. Allah Tealâ’nın insan vasıtasıyla yeryüzünü mamur kılma iradesi ve takdiri de bu şekilde gerçekleşir.

Diyanet İşleri Başkanlığı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sedat Karagöz - Mesaj GönderAnket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?