Zorlukla beraber gelen kolaylık

Kainatın Efendisi Rasulullah (sav) dünya hayatı boyunca sayısız imtihanlar ile her zorluğun üstesinden gelmiştir. Bunlardan bir tanesi inşirah suresinin 5-8 ayetlerinin nazil olmasına vesile olmuştur. Bu hadiseyi geliniz hep beraber dinleyelim.

İnsan; yaşam içerisinde bulunduğu dünyada yaşantısı süresince zorluk ve kolaylıkla hiç şüphesiz karşılaşacaktır. Karşılaştığı zorluğa ya da kolaylığa karşı almış olduğu tavır onun hayat çizgisindeki başına geleceği her şeyin yönünü belirlemektedir. Yaşadığı imtihan kendisini maddi ve manevi yönden üzebilir. Bu durumda kendisi başına geleni sabır ile karşılar ise imtihanında muvaffak olması kolaylaşacaktır. Aksi halde imtihanı sabırsız bir şekilde karşılar ise imtihanında muvaffak olması zorlaşacaktır. Kainatın Efendisi Rasulullah (sav) dünya hayatı boyunca sayısız imtihanlar ile her zorluğun üstesinden gelmiştir. Bunlardan bir tanesi inşirah suresinin 5-8 ayetlerinin nazil olmasına vesile olmuştur. Bu hadiseyi geliniz hep beraber dinleyelim.

Mekke’de gün geçtikçe Peygamber Efendimiz (sav) ve ashabının üzerine baskılar arttıkça arttı. Müşriklerin gözleri kararmış, her geçen gün Peygamber Efendimiz (sav)’e ve arkadaşlarına acı verecek baskılar uygulamaya başlamışlardı. Yaşanılan bu üzücü haller, Peygamberimizi ve bir o kadar da ashabını derinden üzüyordu. Yüce Rabbimiz Habibinin ve ona inananların bu üzüntüsünü yaşadığı zorlukları inşirah suresindeki bu ayetler ile hafifletti.

Nitekim Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

Evet, doğrusu her güçlüğün yanında bir kolaylık var.

O halde önemli bir işi bitirince hemen diğerine koyul.

Ve yalnız rabbine yönel.1

Âyeti Kerimeden de anlaşılacağı üzere zorluklar hiç şüphesiz kolaylıkların habercisidir. Zorlukla beraber kolaylığa ulaşabilmenin yolu sabretmekten geçer. Sabreden kişi muhakkak ki kolaylığını görecektir. Sabır süresince de kişi içinde bulunduğu zorluğa karşı daima Rabbine yönelmelidir. Kişinin istek ve arzularına karşı kapısında bulunacağı yer yalnızca Rabbinin huzuru olmalıdır. Zorluklar yalnız Rabbine el açarak, yalnız O’na ibadet ederek, yalnız O’ndan isteyerek, yalnız O’nun rızasını gözeterek ve ne dilerse yalnız O’ndan dileyerek kolaylığa kavuşacaktır. Ve önemli olan bir işi tamamına erdiren kişi ardından bir diğer önemli işe başlamalıdır ki, önem arz eden işlerin dışında boş işlere (malayani) kapılıp gitmesin.

Günümüzde herkesin yaşantısında kendine göre karşılaştığı zorluklar vardır. Bu arada yaşantımızda zorluk ve kolaylık kavramları kişiden kişiye değiştiği için herkesin yaşamındaki zorluk ve kolaylık aynı olması mümkün olamaz. Maddi ve manevi yönden kişiye göre zorluğu birer örnekle şöyle açıklayabiliriz. “Maddi zorlukta kiminin karşılaştığı zorluk beş lirasını kaybedince meydana gelir, kiminin zorluğu beş bin lirasını kaybedince meydana gelir. Ya da daha fazlasını.” Manevi zorlukta ise kişinin yaşamı süresince başına gelen musibetlerden dolayı kendine acı veren zorluklarla karşılaşması ve vicdanen üzülmesi diyebiliriz. Her iki zorlukta ardından kolaylık getirecektir. İnsan yeter ki Rabbinin huzuruna kavuşacağı ana kadar onun kapısında rızasına uygun bir yaşam sürdürsün. Başına gelen her şeyin O’nun inayeti ve keremi neticesinde geldiğini hiçbir zaman hatırından çıkarmasın. Bu şuurda yaşam mücadelesi veren herkes için hiç şüphesiz zorluklar gelip geçicidir. Karşılaştığı zorluk karşısında insan; sabır çatısı altında zihnini ve kalbini himaye eder, nefsinin çizdiği hudutlara değil de sabrının yol gösterdiği mekanlara sığınırsa hayatında nice zorlukları kolaylıkla beraber görecektir. Bazen her insan bir zorluğu sabırla def ettiğinde ardından tefekkür eylediğinde başına geldiği anda düşündüğünden daha kolay atlattığını hisseder. Zorluklar karşısında nefsin çizdiği hudut bizi sabırdan uzaklaştırabilir. Hatta zamanla şüpheye düşürerek ahir hayatımızı bedbaht kılabilir. Ama sabrın çizdiği yol bizi Rabbimizin rızasına ulaştırır.

Her geçen gün nefesimizle dünya hayatımızı tüketirken nefsimizle de ahiret hayatımızı tüketmeyelim. Zorlukla beraber gelecek olan kolaylığı hiçbir zaman unutmayalım. Yaşadığımız zorluğa karşı sabrederek mükafatını alacağımızı, kolaylığa erişeceğimizi bilelim. Her zorluk karşısında Rabbimizin kapısından hidayet bekleyelim. Önemli bir işi tamamladığımızda hayır dileyerek bir önemli işe daha yönelelim.

Rabbimiz bizleri zorlukların üstesinden sabırla ve duayla gelenlerden eylesin.

Sabrımız zorlukların üstesinden gelişimize, kolaylık ise cennete girişimize vesile olsun inşallah.


1 İnşirâh Suresi, 94/5,8.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebubekir Aktaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?