Anayasa Hak ve Adalete endeksli yapılır!

Bu meyanda hazırlanan anayasa taslağı kısa ve öz olmalıdır. Hatta mümkünse Kurucu meclisin çıkardığı 1921 Anayasa’sının madde sayısını geçmemelidir.

Anayasa; Devlet-Millet, Milleti oluşturan kavimler, fertler arasındaki hak hukuk dengesini oluşturmak için hazırlanan bir anlaşma metnidir.

Böyle bir metin hazırlanırken prensip olarak;

*Vatandaşların haklı talepleri göz önünde bulundurulur,

*İnanç ve kültürel değerlerin yaşamasına endeksli yapılır,

*İlahi öğretiden azami derecede yararlanmaya dikkat edilir,

*Halkın menfaatleri dikkate alınarak uluslar arası hukuktan da yararlanmaya çalışılır,

*Anayasa değişmez yasalar bırakılmaz, çünkü öyle yasaların ileri derecede savunucuları ortaya çıkar ve toplumun huzuru kaçar,

*Anayasa sloganik ifadelerle yapılamamalı; Tek millet, Tek devlet, Tek bayrak, Tek vatan gibi. Müsaade edin vatandaş bu değerlerine sahip çıksın.

*Son maddesi “bu anayasada yer alan maddelerden günün şartlarına uymayan bir kısmı yada bir bölümü yeri gelince parlamento tarafından değiştirilebilir” şeklinde olmalıdır.

*Yararlı yasaların çıkarılmasına fırsat verilmeli, halka güvene ve güven vermeye dayalı olmalı,

*Toplumu oluşturan kavimlerden ne birini öne çıkarmalı ne de ötelemeli,

*Korku ve endişeden bağımsız bir şekilde hazırlanmalı,

*Bu meyanda hazırlanan anayasa taslağı kısa ve öz olmalıdır. Hatta mümkünse Kurucu meclisin çıkardığı 1921 Anayasa’sının madde sayısını geçmemelidir.

Siz isterseniz buna başka başka maddeler de ekleyebilirsiniz.

Dolayısıyla sorunların çözümüne alt yapı hazırlayıp teşvik edici olmalı.

1) Devlet her yönüyle halkın inanç, kültür, dil ve tarihine saygı duyar, bu konuda destekleyici bir rol üstlenir.

2) Hiçbir vatandaşın aç ve açıkta kalmasına fırsat veremez, sosyal devlet gereği evliliklerde teşvik ve katkı verir, bunun miktarı yasalarla belirlenir, aileyi korumak esastır.

3) Her vatandaş başkasına hakaret etmedikçe düşüncesini ifade etme hakkına sahiptir.

4) Vatandaş sahip olduğu inançtan dolayı ayrımcılığa tabi tutulamaz, inancının gereğini yaşama hakkına sahiptir, devlet bu konuda kendisine katkı vermek, işini kolaylaştırmak durundadır.

5) Zamanın ihtiyacına göre vatandaşların istediği alanda Meslek Erbabı yetiştirmek, iş imkanlarını oluşturmak, rehberlik yapmak devletin sorumluluğundadır, yapmakla yükümlüdür.

6) Eğitim öğretimi hakiki manada Din, Dil, Kültür ve Tarih atmosferinde yapmak devletin ana görevlerinden biridir.

7) Ekonomik dengelerin Faizden bağımsız tarazda oturması için azami bir çaba gerekir, bu tür çalışmalar iktidarların vazifesi olup muhalefet bu konuda destek vermekle yükümlüdür.

8) Ordu(Silahlı Kuvvetler) Cumhur başkanına bağlı olup bu disiplin dışında çıkan birileri olursa rütbesine bakılmaksızın, anında rütbesi sökülür ve asgari ücretle emekliliğini hak edene kadar uygun bir işte çalışmak durunda bırakılır,

9) Emniyet vatandaşların huzur ve güvenini sağlamakla yükümlüdür.

10) Ademi merkeziyetçi bir yönetim tarzı ile ülke bütünlüğünü bozmayacak tarzda ülke yeterli derecede eyalet ile yönetilir. Eyalet valisi halk tarafından seçilir. Bir vali en çok iki defa seçilebilir, gerekirse Eyalet Meclisi üçte iki çoğunlukla seçime giderek valiyi yenileyebilir.

11) Diyanet İşleri Bakanlığı özerk bir yapıya sahip olup, harcamaları ülke bütçesine bağlı olarak tedarik edilir. İslam’a göre gerektiğinde uygun fetvayı verir, uygulayıp uygulamamak yöneticilerin tercihindedir, halk ona göre bir sonraki seçimde hükümetin karnesini vererek durum değerlendirmesini yapar.

12) Hiç kimse, haksız yere vatandaşa bağırma, korkutma ve işkence yapma hakkına sahip değildir. Bu hal ve davranışların cezai müeyyideleri yasalarla belirlenir, net karşılığı yasada yoksa hakimin takdirine bırakılır.

13) Yasalar; adaletin tecelli edeceği, mağdurun hiddetini giderip intikam duygularının yumuşamasına neden olabilecek nitelikte olmasına dikkat edilmesi lazım.

14) Müddei ve müddei aleyhi arasında sulh esastır. Böyle bir karara varıldığı zaman herhangi bir gerekçe ile verilen karara müdahale edilmez. Dosya kapanır.

15) Vatandaş makul vergisini verme ve bu toplanan vergilerin nerelere harcandığının öğrenme hakkına sahiptir. Vatani görevini ya bizzat yapar ya da yasaların uygun gördüğü ölçülerde bedelli yapar.

16) Halkın huzur ve mutluluğu için çıkarılan hiç bir yasa en son ilahi öğreti olan Kur’anın özüne aykırı olamaz.

17) Ülkenin yönetim tarzı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olup, güçlü bir meclisin oluşması için vekiller darbölge seçim yöntemi ile seçilir.

18) Devlet vatandaşlarının sağlığını korumakla yükümlüdür.

19) Sivil Toplum Kuruluşları ilgi alanda çalıştığı kamu kurumu ile diyalog hakkına sahiptir, tecrübe ve fikirlerinden yararlanılır.

20) Engelli vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek, sahiplenmek, pozitif ayrımcılık yaparak kamu adına kendilerinden faydalanılacak yetenekleri varsa istihdam etmek, yada istediği yaşam tarzında işlerini kolaylaştırmak devletin görevidir.

21) İllerde il istişare kurulları kurulur ve Eğitim, Sağlık, Adalet ve Dış ülkelerle olan diplomatik mevzular dışında anayasaya ters düşmemek kaydıyla kurlun kararları ilgili il için kanun hükmündedir.

22) Her yıl toplumda mutluluk anketi yapılır ve ona göre gerekli tedbirler alınır,

23) Günün şartlarında ihtiyaca cevap vermeyen anayasa maddesi milli egemenliğin tecelli ettiği meclis tarafından değiştirilir.

Evet ey Türkiye cumhuriyetinin vatandaşları, vekilleri, bakanları bir vatandaştan bu kadarlık bir hazırlık yapılıyorsa küçümseyeceğinize katkı verin, olgulaştırın hep birlikte huzur içinde yaşayalım, hayali dahi güzel değil mi?

Allah aşkına soruyorum müslüm gayri müslüm bu maddeler kimin huzurunu kaçırır? kimin mutluluğuna engel oluyor? Öyleyse bu değerlerin Hak ve Adalet dairesinde dikkate alınarak muhakkak yeni Anayasada dikkate alınmalıdır.

Takdir ve sorumluluk yetkililerindir arz edilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?