Biriketli köşk bereketli cennet

Şahit olmak ise insanı sorumlu yapar. Biz Cumartesi günü bir kere daha şahit olduk. Şimdi sizi de şahit ettik. Artık hepimiz şahit ve sorumluyuz.

31 Aralık 2016 günüydü. O gün akşama kadar görüp yaşadıklarım beni şahit tutmuştu. Yılın bu en son ve en soğuk gününde buz gibi çamura çıplak ayakları ile basmak zorunda kalan masum çocukların içler acısı halleri bana “Cehennem Ateşinden Koruyan Lastik Çizme” hikayesini yazdırtmıştı. Bigane kalamazdım. Görmezden duymazdan gelemezdim. Katliama doymayan bir zalimin kendi halkına reva gördüklerini; adam sende bana ne diyerek geçip gidemezdim.

Hele ki, “ama” ile başlayan, “fakat” ile devam eden, “onlar da şöyle…” diye sonuçlanan zalime kılıf arayışında ve çocukların öldürülmesine bahane bulma derdinde cümleler hiç kuramazdım. Aylan bebek ve daha niceleri denizlin kısında karaya vururken. Adeta tüm insanlığımıza sırtını dönüp yüzünü bizden çevirmişken nasıl durur ki insan olan.

Aynı şekilde 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde Azez bölgesinde şahitlik etmiştim benzer değil aynı manzaralara. Çamurların içerisinde çadırlar. Çıplak ayaklı çocuklar. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kendileri için hazırlanan sıcak yemekleri plastik kova, kap kacak her ne buldularsa doldurup götürme derdindeki yavrucaklar…

Açlıktan çaresiz düşmüş bu çocuk bedenlerin bereketli toprakların bereketli meyvesi ve artık sırtlarını dayamaktan başka hayatlarına bir katkısı olamayan zeytin ağaçlarının altına hemen oturup su içer gibi kafalarına dikerek yemekleri yemeye çalıştıklarına şahit olmak çok ağır gelmişti.

Bereketli Dabık Ovası (Merci-i Dabık) gözü yaşlı anaların, çaresiz ama onurlu ve misafirperver babaların emniyet ve ekmek arayışını/bekleyişini görmek için adete hazır bekliyordu. Bu şahitliğim de bana: ve “Biriketten Odalar Cennet Köşkü Olsun” yazısını yazdırtmıştı.

30 Ocak 2021 Cumartesi günü “TDV TOROSLAR İYİLİK HAREKETİ” olarak İdlib’e doğru yine bir şahitlik yolculuğuna çıktık. Diğer yolculuklarımızda olduğu gibi bu yolculuğumuzda da sadece gidip görme ve dönme gayesinde değil. İnsan ve Müslüman olmamız nedeniyle sorumlulukları üzerimizde olan kardeşlerimize ihtiyaç duyduklarının bir kısmını bari ulaştırma telaşında idik.

Bu sefer sofralarına aş olsun diye 1450 koli gıda ile 800 adet içi kırtasiye dolu okul çantasını hazırlayıp önceden göndermiştik. Biz ise kardeşlerimize bu yardımların ulaşmasında katkı sunmak ve tabiî ki şahit olup kendimizi sorumlu tutmak için gidiyorduk.

Hiç abartmadan;

Evet, hiç abartmadan söyleyeyim; 2016 yılında gördüğüm halin daha da ağırlaştığını, insanların daha da yorgun düştüğünü görmek beni korkuttu. Ancak; Türkiye Diyanet Vakfının özellikle yetim çocuklar için hazırlayıp uyguladığı “Yetim Kampı” projeleri ve okullar Çocukların gözlerindeki sönmesinden korktuğum ışığın her daim parlaması için büyük bir umuttu.

Korku ve ümidi birlikte yaşatan şey malum. Savaşın devam etmesi korkuyu, başta Türkiye Diyanet Vakfı olmak üzere sahada aşk ile çalışan vakıf, dernek ve stk’ların gayretleri ise umudu taşıyor. Açıkçası umudu beseleyen tarafta olmak hamdimi arttırıyor. Sahadaki bütün kuruluşların çabaları da değerli olmakla beraber TDV’nın diplomatik ağırlık ve misyonunun da bulunması etkisini arttırmakta.

Bu kısmı burada bırakıp şahitliğimize biraz daha değineyim. Evet, bir şahitlik yolculuğu idi bizimkisi. Çıplak ayaklı yavrulara şahitlik ettiğimiz gibi çadırdan ve çamurdan kurtulalım çok yorulduk diye bakan anne babaların gözlerine umut olabilmeye aday bir yolculuktu ayrıca. Sofraya bir şeyler koyuyorduk bu doğru. Ancak yağan bir şiddetli yağmur çoğu kere sofranın serildiği çadırı alaşağı ediyor. Üstlerinden çekip alıyordu.

 

Biriketli Cennet Köşkleri

Önce 28 mt kare şimdilerde ise avlusu ile birlikte 40 mt kareyi bulan biriket evler yapılmaya başlandı. “Kardeşinin sıkıntısını giderenin Allah’ta sıkıntısını giderir” nebevi müjdesi bu günlerde gönlümüze düşüp bizi harekete geçirmeyecekse ne zaman olacak? Cennet köşkleri kazanmak için fırsat kollayana 6000 tl bütçe hazır bekliyor. Ona imkânım yok diyene 10 tl bir tuğla parası geçiş bileti olur inşallah.

Niye böyle diyorum bilir misiniz?

Dedim ya Cumartesi günü İdlib’te şahit oluyorduk. TDV’mizin yaptığı “BEREKET KÖYÜNÜ” ziyaret ettik. Evlerin içine girip ailelerimizle konuşma imkanım oldu. Sizlerin bizleri vekil ederek ev yapılsın diye gönderdiğiniz bağışlarla yapılan evlerde oturan kardeşler yine bizleri vekil ederek sizlere selam ve dualarını gönderdiler.

Hatta size durumlara dair daha kalıcı aktarım yapabileyim diye kısa videolar çektim. Bu videoları: https://www.facebook.com/yazarosmanhazir  ve https://www.instagram.com/yazarosmanhazir/ hesaplarımdan mutlaka izlemenizi isterim.

Çamurlu çadırların yanında Biriket evler adeta köşk misali. O nedenle size diyorum ya belki de cennet köşklerimiz biriketlerin arasında gizli. Gözyaşları ile çıktığım biriket evler, ağlayarak ayrıldığım yetim kampları, iffetlerin ve izzetlerin korunarak hazırlanan sıcak yuvalar olmuş vaziyette.

Peki biz ne yapıyoruz?

Tüm Türkiye’deki gayretlerle eşgüdümlü olarak Toroslar Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Toroslar Şubesi olarak “ Toroslar İyilik Hareketi” ekibini kurduk. İlçe Müftümüz Bayram DANACI hocamız ile acizane ben kardeşiniz birer nefer olarak çabalıyoruz. Ancak asıl bayan erkek din gönüllüsü arkadaşlarımızın aşk ve gayretleri ile yürüyoruz hamdolsun. Toroslar’da girmedik sokağımız, haber alıp da kayıtsız kaldığımız bir tane muhtacımız olmasın derdindeyiz. Bu güne kadar çok güzel işler başardık.

Şimdi sıra

Şimdi sıra Biriket evlerle cennete aday amelleri yapabilmekte. Duymak, görmek ve bilmek şahit olmak demektir. Şahit olmak ise insanı sorumlu yapar. Biz Cumartesi günü bir kere daha şahit olduk. Şimdi sizi de şahit ettik. Artık hepimiz şahit ve sorumluyuz. Bu çağrımıza kulak verin. Hep birlikte çamurda ve çadırda yaşamak zorunda kalan binlerce kardeşimize birer Biriket ev yapalım. Bizlerle irtibata geçiniz.

Nasıl ulaşayım derseniz;

Yöntem 1: TR95 0001 5001 5800 7301 8112 63  

             Türkiye Diyanet Vakfı Toroslar Şubesi

             Açıklama

             İdlib Biriket Evler için

 

Yöntem 2: https://tdv.org/tr-TR/

 

Bizler emanetlerinize emin olarak talibiz. Hep birlikte cennet köşkleri hazırlayalım desem çok şey mi söylemiş olurum?

Hadi Bismillah!

Mazlumun mağdurun duasını alabilenlerden olalım diye dua ile …

Vesselam..!

01.02.2021

Mersin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Hazır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?