Virüs mü gıybet mi?

oplumda kendi hesaplarını bir kenara bırakarak başkalarının hesapları ile uğraşan gıybeti kendilerine günlük görev olarak gören vampir türü insanlar toplumsal çöküşü tetikleyenlerin başını çekmektedirler.

Toplum yapısının temeli olan erdemli davranışlar ne yazık ki içinde yaşadığımız toplumda gün geçtikçe değer kaybetmekte. Toplumda kendi hesaplarını bir kenara bırakarak başkalarının hesapları ile uğraşan gıybeti kendilerine günlük görev olarak gören vampir türü insanlar toplumsal çöküşü tetikleyenlerin başını çekmektedirler.

Ayrıca yemin edip duran alçağa uyma yahut iğrenç dedikodular yapan iftiracıya yahut iyiliğe mani olana yahut günahkâr zorbaya Kalem 10-11-12

Hayat dediğimiz belirli bir sürede insanın yaradılışı itibari ile hataya düşmesi yanlışlar yapması kulluk vazifesini yerine getirmede iyiyi kötüyü birbirinden ayırt etmede tecrübe sahibi olmaya yaptıklarından ders almaya yönelik insani tavır ve davranışlar iken

Hata yapan aile kişi veya benzerlerine hatalarından arınması için yardımcı olmak gerekir iken kendilerini hatasız gören ahlak polisi kesilenler gıybet ile hata yapanları ifşa etmeyi bir marifet görev olarak araştırma ve yayma gayretini üstlenmişlerdir. Bu karaktere sahip olanlara İSA a.snın sözü en net cevaptır.

PİSLİĞE KONAN SİNEK GİBİ BAŞKALARININ KUSURLARINI ARAŞTIRMAYIN Sinekler vazifeleri gereğini yerine getiren canlılar iken her tür pisliğe konsalar bile yaradılışlarında var olanı yerine getirmektedirler. Lakin bu canlıların görevini üstlenen her tür pisliği yemeyi insanlık sayan canlılar emin olun sinek kadar görevini yerine getiremeyen vampirlerdir. Temsili bir anlatım ile örneklendirelim:

Cehennem kuyuları hazırlanmış suçlular derecelerine göre kuyulara atılmakta ve her kuyunun başına iki görevli dikilmekte çıkmak isteyeni tekrar çukura atmakta. Amma bir kuyunun başında görevli yok neden olmadığı sorusuna verilen cevap çok manidar görevli olmamasının sebebi kuyudan biri çıkmak istediği an diğerleri onu tekrar kuyuya geri atmakta ve görevliye gerek bırakmamakta.

İşte bugün var olan Gıybet ehlini anlatan temsil ne denli bir hasedin var olduğuna delildir. Eli ekmek tutan yeteneğine göre iş yapan ya da ekmeğini kazanma derdinde olan insanlara yönelik karalama işini üstlenenler efendim filanca kişi bu serveti nasıl elde etti vay efendim falanca neden bu kadar borca girdi gibi dedikodular ile kendi hesaplarını bir kenara bırakanlar toplum içerisinde yaygın bir hale gelmişlerdir.

Hakkında gıybet ettikleri iftira attıkları kişilerin dahi bihaber olduğu hesapları yapanlar yayanlar kime inanıyor ve itaat ediyorsanız onun kulusunuz. Erdemli bir yaşam sergilemek durur iken insanlar hakkında gıybet etmek fitne ve fesadı yaymak onursuz yaşamın ta kendisidir.

Hem kendilerine hem topluma ihaneti yapanlar daha ne kadar insan eti yemeyi kendinize görev olarak görme niyetindesiniz Başkalarının kusurlarını araştırıp yayma görevlileri fitnenin öldürmekten daha beter olduğunu bilmiyor musunuz Emin olun çok iyi bilmektedirler lakin karakter yapıları gereğini ifa etmektedir. Toplum içerisinde adamız diye dolaşmakta ve yaptıklarını iyi bir iş olarak benimsemektedirler. Fitne ve fesadı engelleme adına gıybet ve benzeri davranış sergileyenlere karşı onurlu duruşu sergilemenin en kısa yolu o tür ortam ve kişilerden uzak durmak. Söylemlerine kulak asmamak ve bu tür vampirlere karşı dik duruş sergilemek insanım diyenlerin en önemli görevi olmalıdır.

Siz ey imana ermiş olanlar Niçin bir türlü söylüyor başka türlü yapıyorsunuz yapmayacağınız şeyi söylemeniz Allah nazarında en tiksinti verici şeydir Saff 2-3 Ayette kendini ahlaklı başkasını ahlaksız gören insan tipine yönelik uyarı adam gibi adam olunmasına yönelik İlahi emir mevcuttur. Söylediği farklı yaptığı farklı olan bukalemun tiplerin söylem ve eylemlerin Allah nazarında en tiksindirici davranış olduğu belirtilmektedir.

Bu ilahi emir olan iyiliği emretme kötülükten sakındırma tüm ilahi dinlerin ve İnsan olanların ortak değeridir sadece Müslüman bir toplumun görevi olarak anlaşılmamalı çünkü ilahi dinlerin tümünün ortak değerleri birdir. Son söz olarak eğer Allahtan korkmuyor ve İlahi mesajı halen anlamak istemiyor iseniz bu kadar delile rağmen halen birilerine zanni olarak İFTİRA ve karalama yapma cesaretini kendinizde buluyor iseniz FİRAVUNİ karaktere esir olmuşsunuzdur. Allaha karşı gelmede çok cesur davrandığınıza delildir

Cevdet ÇAKARI 
20 /12 /2020

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Çakır - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?