Ahanda size saltanat

Peki hocam ne demek istiyorsun Cumhuriyet demek istiyorum. Biz halk olarak devlet başkanımızı biz seçmek istiyoruz. İslama ve insan haysiyetine uygun olan da budur.

Malum saltanat yönetimin babadan oğula geçtiği sistemin adıdır. Faraza baba padişah ya da kral kudretli yetkin bir kişi ama çocuk salak ise vay o memleketin haline başka çare yok o çocuğun yani şehzade hazretlerinin beceriksizlikleri ve keyfe keder yönetimine tüm ahali katlanması lazım.

Saltanat İslam dininde onay alır mı hocam asla saltanata dayalı bir yönetim meşru legal değildir. Tarihe baktığınızda göreceksiniz taht kavgaları cinayetler kan ve zulüm hep buradan neşet etmiştir. İşin acı tarafı ise zamanla gücün verdiği tesirle kendilerini tanrı ilan eden ona cesaret edemeyenler de dininin muktezasınca ya Tanrının kılıcı ya da Allahın yer yüzündeki gölgesi olarak insanlara dayatmasıDolayısıyla yaptığı her zulmü de sözüm ona Tanrının iradesiyle yaptığı için bu saltanat çocuklarına herşey mübah

Tüm zamanların övünç kaynağı Aziz Peygamberimizin torunu ve ailesini hunharca katleden rezil zihniyet bir saltanat atığı değil midir Örnekleri hem Batıdan hem Doğudan fazlasıyla verebilirim ama bu gazetenin köşesi bu fazlalığı kaldırmaz.

Peki hocam ne demek istiyorsun Cumhuriyet demek istiyorum. Biz halk olarak devlet başkanımızı biz seçmek istiyoruz. İslama ve insan haysiyetine uygun olan da budur. Saltanatla ahalinin başına tebelleş olmuş zat yanlış bir iş yapınca hesap soramıyorsun ki hemen seni derdest ediyorlar diyeceksiniz ki cumhuriyetle idare olunan ülkelerde de bazen görüyoruz yöneticiler diktatör olabiliyor eğer yargı o azanlara hesap soramıyorsa o zaman zorbalığa diktatörlüğe dönüyor demektir ki o da vahim bir durumdur. Onun için demokratik ülkelerde yargı hür olup idarenin yanlış işlerine dur diyebilmelidir. Bu gelişmiş ülkelerde böyledir.

Eksiğiyle gediğiyle demokrasiye dayanan cumhur rejimlerinde saltanatın getirdiği Tanrının gölgesi idarecilerine göre daha denetleme imkânı söz konusudur. Bundan dolayı Cumhuriyet her zaman güzeldir ve değerlidir. Yukarıda bahsettiğim veçhile saltanatta sultanın çocuğu dangalağın tekiyse o ülkenin vay haline Konuyla ilgili bir hikâye ile yazımı bitireyim.

Bir zamanlar bir ülkede padişahın çocuğu olmuyormuş. Adam yıllarca dualar etmiş adaklar adamış. Nihayet bir gün Yüce Allah ona nur topu gibi bir erkek evlat nasip etmiş. Padişah ülkenin en iyi âlimini çağırmış ve bu çocuğu al on sekiz yaşına gelinceye kadar bir güzel eğit demiş

Her alanda mükemmel bir şehzade olsun demiş. Eğer dediğimi yapmazsan kelleni bu kılıçla uçuracağım. Âlim almış çocuğu başlamış eğitime. Ama nafile çocuk yeteneksizin biriymiş. Nihayet çocuk on sekizine basmış. Padişah şölenler ziyafetler eğlenceler tertiplemiş. Ülkenin dört bir yanından beyler paşalar insanlar gelmiş.

Orta yere büyük bir kürsü koymuşlar. Padişah oğlunun ne kadar büyük bir konuşmacı olduğunu herkese göstermek istiyormuş. Tabi bizim âlimi almış bir telaş birazdan kelle gidecek diye. Şehzade elini kaldırmış ey ahali demiş BİR OK ATTIM KEBAP OLDU. Herkes sus pus padişah elini kılıcına götürmüş. Bizim âlim fırlamış kürsüye. Ey ahali şehzademiz özlü konuşmayı çok sever. Aslında şunu söylemek istiyor. Geçenlerde ava çıktık ama avlayacak hayvan bulamadık. Şehzademiz birden okunu çekti ve fırlattı. 20. km. ileride bir ceylan vurdum gidin getirin.

Gerçekten gittiğimizde ceylanı yatarken gördük. Ahali alkış tezahürat yapadursun padişah tebessüm ederek kılıcı yerine koymuş.

Âlim derin bir nefes çekip yerine geçmiş. Şehzade alkışı duyunca durur mu EY AHALI BIR OK ATTIM GÖL OLDU Herkes yine sus pus padişahın eli tekrar kılıcına gitmiş. Bizim âlim tekrar kürsüye fırlamış Ey ahali şehzade yine veciz konuştu. Geçenlerde bir yoldan geçerken bir ırmağın önünde kocaman bir kaya gördük. Irmağın önünü kapatmış su yatağından çıkmış ilerdeki göl de kurumuş. Şehzademiz okunu fırlattı ve kayayı paramparça etti su yatağına göl suyuna kavuştu. Diye güzel bir tevil yapmış. Herkes alkışlamış şehzadeyi yaşasın işte bu

Padişah memnun kılıç tekrar yerine âlimde hayatına kavuşmuş ama şehzade bir cümle daha söylemiş: EY AHALI  BİR OK ATTIM AŞURE OLDU.

Tabii ki tüm gözler bilginde Adam dayanamamış artık bu saçmalık bardağı taşıran son damla olmuş. Padişahın yanına gelmiş hünkârım demiş işte kılıç işte başım beni öldürün demiş ve eklemiş Ey büyük padişahım senin gibi kudretlü ve azametlü bir babadan böyle bir salak nasıl neşet etti Vur başımı hünkârım vur

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Zeki Bıyık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Huma Kuşu - Cumhuriyet demek istiyorum. Biz halk olarak devlet başkanımızı biz seçmek istiyoruz?

Adnan bey hiç değilse buradaki yazınızda ilmi tespitler yapsaydınız. 10 yıllık medine islam devleti ve 30 yıllık sahabeyi kiram idaresinin adı cumhuriyetmidir? YOKSA islam nev i şahısna münhasır bir idaremidir?

saltanatı yerden yere vururken medhü sena ettiğiniz cumhuriyer sütten çıkmış ak kaşıkmıdır?

gelişmiş ülkelerden dem vuruken islam gibi son muhteşem bir dinin gelişmiş ülkelerin idaresini kopyalamaya ihtiyacımı vardır?

Adnan bey gelişmişliğin ölçüsü almanyadan borçlar kanunu, italyadan ceza kanunu,isviçreden sözde medeni kanunu kopyala yapıştır yapmakmı medeniliktir Adnan bey?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Aralık 10:54


Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?