Yılan mılan hikâyesi

Allahın sevgisi rahmet ve bereketi zulmetmeyen zulme uğramayı kabul etmeyen kötülük gördüğünde Burada ne oluyor  diyebilenlerin üstüne olsun.

Aziz Peygamberimiz Kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir. Buyurmuşlardır.

Bizim toplumumuz kıtalar ötesine yardımlar götürüyordu yeryüzünün ücra bir köşesinde zulüm gören biri ya da birileri varsa onlara merhamet ve şefkat elini uzatıyordu. Asla bana ne demiyordu. Ama ahir zamanın getirisi olsa gerek toplumumuzda tıpkı Batı toplumları gibi duyarsız bananeci egoist bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın prototipinde insanlar türer hale geliyordu ve her geçen gün bu sayı hızla artıyordu. Toplumun geneli böyle değil tabii ki ama  bu durum 5-10 yıl sonra o tarafa evrilecek görünüyor vesselam

Dinî hassasiyeti olanlar da maalesef bu kervana katılıyor ve hızla dünyevileşiyordu bir cinayet bir tecavüz ne bileyim bir ihale yolsuzluğu ya da tüm toplumların hakkına tecavüz anlamına gelen bir torpil olayına bırakın eliyle diliyle engel olmayı kalbiyle bile bir sitemde bulunmayı istemiyordu bunun imanına zarar vermeyeceğini düşünüyor Aman canım bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyordu ama o yılanın bir gün kendine ya da çocuklarına dokunacağını akletmiyordu gafil.

Osmanlıların çok güzel bir kaidesi vardır bu Mecellede de geçer. 

Defi mefsedet celbi menâfiden hayırlıdır yani zararlı şeyleri def etmek faydalı şeyleri yapmaktan evlâdır.

Sözü uzatmayayım kimden gelirse gelsin fark etmez kötülüklere zulümlere kayırmalara muhtelif ahlak dışı olaylara tepki göstermeyen toplumların batması kaçınılmazdır Allah nimetini layık olmayan toplumlardan alır başka toplumlara verir ki bu bir Kuranî gerçektir. Hz Alinin çok kıymetli bir sözü vardır: Haksızlığa karşı susarsanız hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz.

Çoğu zaman yazılarımda yaptığım veçhile konuyu enfes bir şekilde anlatan bir anekdotla bitirmek istiyorum:

Hukuk fakültesinde bir öğretim görevlisi derse girer ve bir öğrenciye adını sorar öğrenci Ali diye cevap verir. Öğretmen bir anda

Defol bu sınıftan bir daha asla dersime gelme der.

Bütün öğrenciler şaşkınlık içindedir neye uğradığını şaşıran Ali de sınıfı terk eder.

Herkes ne olduğunu anlamak için beklemektedir hiç birinden tek bir ses bile çıkmaz

Hoca sınıftaki sessizlikle beraber ileri geri yavaş yavaş dolaşmaya başlamış bütün öğrencileri şöyle biraz süzdükten sonra tabi bu arada herkes göz temasından kaçınıyor başlamış derse.

Hoca: Kanunlar ne için vardır diye sorar ve ders başlar

Bir çok cevap gelmiş bir öğrenci düzeni korumak diğeri toplumda yaşayan bireylerin hak ve hürriyetini sağlamak için öbürü yaşam haklarını idame ettirmek bir başkası devlete güveni o devletin saygın bir vatandaşı olduğunu göstermek için bir diğeri her yerde hakkını yasalar çerçevesinde arayacağını bilmek ve devletin vatandaşına haklarını nasıl arayacağını göstermek için

Hoca başka diye tekrar sorunca bir öğrenci de Adalet için diye cevap vermiş.

Bu cevabı verene hoca parmağı ile işaret ederek işte aradığım cevap bu dercesine peki az önce arkadaşınıza adaletsiz davrandım mı herkeste aynı cevap evet hocam.

Öğretim görevlisi sınıf kapısını açarak dışarıdaki öğrencisini içeri alır ve teşekkür edip yerine geçebileceğini söyler herkes bunun bir senaryo oyun olduğunu anlar.

Fakat hoca son sözlerini söylememiştir henüz

Peki buna hepiniz şahit oldunuz neden tepki göstermediniz bir açıklama istemediniz arkadaşınızın hakkını savunmadınız

Herkes susar çıt yok. Hoca bakın sevgili arkadaşlar bu olaydan hepinizin çıkarması gereken bir öğüt var bunu size 100 saat sınıfta ders versem anlatamazdım der ve son sözlerini söyleyip dersi bitirir.

Asla bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinde olmayın o yılan bir gün mutlaka sizi de sokacaktır.

Adaletsizliğe şahit olup göz yuman insanlar haysiyet ve onurlarını kaybetmeye mahkûmdur.

Bir şahsa karşı yapılan haksızlık herkese karşı yapılmış bir tehdit demektir.

Hûd Süresinin 101 ve 102. Ayetinde Yüce Allah şöyle buyurur:

Onlara biz zulmetmedik onlar kendi kendilerine zulmettiler.. Rabbin halkı zâlim memleketleri yakalayıp cezalandırdığı zaman işte böyle cezalandırır. Onun cezası gerçekten çok acı verici ve pek şiddetlidir.

--------

Allahın sevgisi rahmet ve bereketi zulmetmeyen zulme uğramayı kabul etmeyen kötülük gördüğünde Burada ne oluyor diyebilenlerin üstüne olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Zeki Bıyık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?