Günahların bağışlanması için ne yapmalı?

İnsanoğlu insan olması hasebiyle bazen günahlara haramlara düşebilir. Kişi ne kadar iyi olursa olsun ne kadar İslama göre yaşarsa yaşasın bazen nefsine uyup günah işleyebilir. Fakat Allah 0 yüceliğinden merhametinden ötürü insanların yaptığı günahları bağışlamak için onlara bazı fırsatlar verir. Eğer kişi bu fırsatların farkında olup güzel değerlendirirse işlemiş olduğu günahları bağışlanır. Şayet bu fırsatları önemsemez ve güzel değerlendirmezse işlemiş olduğu günahlardan temizlenemez. Hepimizin Allahın 0 bize verdiği bu fırsatları iyi bilmesi/öğrenmesi gerekir.

Peygamber şöyle buyuruyor:

Allahu Teâlâ gündüz vakti günah işleyenin tevbesini kabul etmek için gece vakti elini açar. Gece vakti günah işleyenin tevbesini kabul etmek için de gündüz vakti elini açar. Güneş batından doğuncaya kadar bu devam eder. Müslim

Bu hadiste Allah 0 hem gündüz hem de gece günah işleyeni affetmek için onlara fırsat veriyor. Şayet insan bu fırsatı güzel değerlendirirse Allah onun günahlarını bağışlar.

Ramazan ayı da Allahın 0 insanların günahlarını bağışlamak için verdiği bir fırsattır. Eğer insan bu fırsatı güzel değerIendirirse geçmiş günahları bağışlanır. Peygamber 3 şöyle buyurur:

Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır. Buhari

Kişinin günahlarının bağışlanabilmesi için tevbe ile Allaha 0 yönelmesi gerekir. Daha önceden yaptığı günahlardan ötürü sürekli Allaha istiğfar edip bağışlanma dilemesi gerekir. Allahın kulu bağışlayabilmesi için ilk başta kulun bağışlanmayı dilemesi gerekir. Kulun bağışlanmayı dilediğinin belirtilerinden bir tanesi de tevbe etmesidir. Tevbenin önemini ve faziletini bilmeyen kişi tevbeye yönelebilir mi Elbette yönelemez. Çünkü insan bir şeyin önemini ne kadar bilirse onunla o kadar amel eder.

Hepimizin amellerindeki çalışmalarındaki gaye Allahın 0 sevgisini kazanıp ateşten kurtulanlardan olabilmektir. Bunun için dünyevi birçok lezzetten uzaklaşıp onları görmemezlikten geliyoruz. Peki bu amacımıza nasıl ulaşacağımızı biliyor muyuz İşte bunun yollarından bir tanesi de tevbe etmektir. Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:

Hiç şüphesiz Allah çok tevbe edenleri ve çok temizlenenleri sever. 2/Bakara Suresi Ayet 222

Başka bir ayette ise şu şekilde buyuruyor:

Ey iman edenler hepiniz Allaha tevbe edin ki umulur ki kurtuluşa erersiniz. 24/Nur Suresi Ayet 31

Dikkat edilirse Allah 0 bu ayetlerde hem tevbe edenleri sevdiğini hem de tevbe edenlerin kurtulacağını söylemiştir. O zaman çok tevbe ederek bunları elde etmeye çalışmamız gerekir.

Başka bir ayette Allah 0 cennet ehlinin özelliklerini anlatırken onların tevbe edenler olduğunu bildiriyor:

Onlar fena bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allahı hatırlayıp anarlar ve günahlarından dolayı hemen tevbe ederler. Zaten günahları Allahtan başka kim bağışlayabilir ki Onlar yaptıkları kötülüklerde bile bile ısrar etmezler. 3/Al-i İmran Suresi Ayet 135

Cenneti isteyen kişilerin Kuran ve sünnette cennet ehlinin özellikleri olarak zikredilen vasıflarla donanması gerekir. Cennet ehlinin özelliklerinden bir tanesi de ayette belirtildiği gibi tevbe etmektir.

Peygamberimiz 3 şöyle buyuruyor:

Ey insanlar Allaha tevbe ve istiğfar edin. Zira ben günde yüz defa tevbe ediyorum. Müslim

Düşünün Gelmiş ve geçmiş günahları bağışlanan Allah Rasûlü günde yüz defa tevbe ediyorsa acaba günahlarla kuşatılmış olan bizlerin günde kaç defa tevbe etmesi gerekir Eğer Allah Rasûlü normal günde yüz defa tevbe ediyorsa azap kapılarının kapandığı ve rahmet kapılarının açıldığı ramazan ayında kaç defa tevbe eder ve bizim kaç defa tevbe etmemiz gerekir

İnsan ne kadar günahkâr olursa olsun Allahın rahmetinden ümit kesmemesi gerekir. Önüne gelen her fırsatı değerlendirip bağışlanmayı talep etmesi gerekir. Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:

De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım Allahın rahmetinden ümit kesmeyin Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O Gafur Rahimdir/çok bağışlayan çok merhamet edendir. Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize dönün Ona teslim olun sonra size yardım edilmez. 39/Zümer Suresi Ayet 53-54

Hadiste Peygamberimiz 3 şöyle buyuruyor:

Müminler Allahın azap ve azabının miktarını bilselerdi hiç biri Cenneti ümit etmezdi. Kâfirler de Allahın rahmetinin ne kadar çok olduğunu bilselerdi hiç biri Onun rahmetinden ümit kesmezdi. Müslim

Rabbim hepimize bu mübarek Ramazan ayını tevbe ve istiğfarla geçirmeyi ve Ramazanın sonunda da bağışlananlardan olmayı nasip etsin Allahumme âmin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?