Dâru’n-Nedve nedir?

Dârun-Nedve cahiliye Mekkesinde Mekkeli müşriklerin toplantı ve istişare yeridir. Buraya şehir meclisi ya da cahiliyye devri Mekke şehir devletinin parlamentosu da diyebiliriz. Dârun-Nedveyi Rasulullah aleyhisselâmın dördüncü kuşaktan dedesi Kusay bin Kilâbın Mekkede M.440 tarihinde Kâbenin güneybatısında ve şehirde ilk defa Kâbe yakınında kapısı Kâbeye dönük olarak inşa ettirmiştir.

Kusayın asıl isminin Zeyd olduğu rivayet edilir. Ancak Kusay ismi Zeyd isminin önüne geçmiştir. Nesebi Kinâneoğullarına onlardan Adnanoğullarına ve İsmail aleyhisselama dayandırılır. Kusay 5. Yüzyıl Mekkesinde dâhil olduğu Kureyş kabilesini imtiyazlı bir konuma getirmiştir. Bu sonraları da devam etmiştir. Kusay Mekkeyi mahalle mahalle bölerek her kabileyi ayrı bir mahalleye yerleştirmiştir.

Kusay Mekkenin başında bir nevi onların lideri hükümdarı olmuş ve her türlü işin başına geçmiştir. Şehrin dini siyasi askeri ve sosyal meseleleri o olmadan halledilemez bir hale gelmiştir. Kusay inşa ettirdiği Dârun-Nedvede Kureyşin ileri gelenlerini toplar onlarla şehrin meselelerini görüşür ve yine burada kararlar alırdı. Daha sonra alınan bu kararlar kanunlaştırılıp Mekke toplumu bu kanunlarla yönetilirdi. Kusay buraya gireceklerin yaşını da kırk olarak yasaya bağlamıştı. Oligarşinin hâkim olduğu Mekkede Dârun-Nedve şehrin idari meclisi bir nevi hükümeti gibi çalışmaktaydı.

Hatırlanırsa görülecektir ki küfrün ve cehlin babası olan Ebu Cehil Amr bin Hişam ve küfürdaşları burada sık sık toplanırlar ve yeni dini onun peygamberini ve o dinin bağlılarını sürekli konuşurlardı. Hatta peygamberimize suikast yapılması da burada konuşulmuş ve oy birliğiyle karara bağlanmıştı. Peygamberimiz İslam askerleriyle birlikte Mekkeye fethedince Dârun-Nedvede ele geçirilmiş ve küfür ehlinin bu meclisteki görevi de bitmiştir. Daha sonraları Kusayın torunlarından biri bu binayı Muaviye radıyallahu anhuya satmış ve bu bina valilik konağı olarak kullanılmıştır. Tarihi kısmı bu kadar vermekle yetinelim.

Gelelim Dârun-Nedvenin bize çağrıştırdıklarına:

Ey Müslüman Cahiliye meclisleri olan Dârun-Nedveler dün olduğu bu günde faaliyettedir. Ne var ki bu gün bunların isimleri ve cisimleri değişmiştir. Bil ki İsimleri ve cisimleri değişse de fonksiyonları aynıdır.  Dünkü ile benzer işlev gören tüm mekân ve kurumların sembolik ismi bu günde Dârun-Nedvedir. Bir başka değişle dünkülerin işlevini bu gün icra eden yerler Dârun-Nedvenin günümüzdeki temsilcileridir.

Dünkü ve bu günküler ile Dârun-Nedveler Allah Subhanehu ve Teâlânın emir ve yasaklarını tanımayan yerlerdir. Buralarda insanlar hevâlarından kararlar almaktadırlar. Alınan bu kararlar kanuna bağlanmakta ve bu kanunlar topluma dayatılmaktadır. Şunu da belirtelim ki yasaları kitabi/yazılı olmayıp şifâi/sözlü olan bazı meclisler de Dârun-Nedve konumundadırlar. Kimi zaman bir köyde bile bu şer meclisi kurulabilir.

Bizler biliyoruz ki bireyin kötülüğünün etkisiyle sistemlerin kötülüğünün etkisi arasında çok büyük farklar vardır. Bir kişi ne kadar kötülük yaparsa yapsın kötülük üzerine kurulmuş bir sistemle asla boy ölçüşemez. İşte tüm kötülüklerin işlenmesine onay veren ve bu kötülüklerden menfaat sağlayanların başında bu şirk meclisleri/çağdaş Dârun-Nedveler gelir.

Öyleyse

Nasıl ki Rasulullah aleyhisselâm ve beraberindeki sahabeleri radıyallahu anhum ecmain Dârun-Nedve adlı şer meclisini tanımayıp ondan uzak durdularsa bu günde Müslümanlar çağdaş Darun-Nedveleri tanımamalı ve onlardan uzak durmalıdırlar. Dün Rasulullah ve sahabelerinin yaptığını bu günde Müslümanlar yapmalıdırlar.

Ey Müslüman Çağdaş Dârun-Nedveleri tanımayıp onlardan uzak durduğun gibi insanları da onlara karşı uyar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?