En iyi Müslüman nasıl olunur?

En Hayırlı Müslüman Olmak İçin Güzel Ahlaklı Olmak Gerekir!

Allah subhanehu ve teâlâ hamd Rasûlüne salat ve selam olsun...

İslam ahlaka ve ahlak ilmine ciddi manada önem vermiştir. Güzel ahlakın faziletini zikredip insanları ona teşvik ederken kötü ahlakı zemmederek insanları ondan sakındırmıştır. İslamın teşvik ettiğini yerine getirip zemmettiğinden sakınmak için müminin güzel ahlak ile ahlaklanması ve kötü ahlaktan uzak durması gerekir.

Çünkü müşrikler de olan ahlakî bir zafiyet veya ahlakî bir problem ciddi manada eleştirilmezken mümin İslamı temsil ettiği için hemen eleştirilir. Küçük bir hatası insanlar tarafından abartılır. Sigara içmek haramdır. Sıradan bir insanın sigara içmesi insanlar tarafından ciddi manada eleştirilmeyip normal karşılanırken mümin içtiği zaman ciddi manada eleştirip tepki verilir.

Mümin kişi bulunmuş olduğu toplum içerisinde sanki beyaz bir gömlek gibidir. Nasıl beyaz bir gömlek üzerinde küçük bir leke göze batarsa müminin her yapmış olduğu ve söylemiş olduğu da hemen insanların gözüne batar. Dolayısıyla insanlar eleştiri oklarını müminlerin üzerine yönlendirirler. Bu nedenle mümin kişi çok titiz hareket etmeli ve hatta diğer insanlar yaptığında normal karşılanacak davranışlardan dahi uzak kalmaya çalışmalıdır.

Peygamberimizin daveti güzel ahlakı sayesinde meyvesini veriyor... Peygamberimizin davetinin Mekke de kısmen başarılı olmasının sebeplerinden bir tanesi de güzel ahlakı idi. Onun güzel ahlakı Mekke de herkes tarafından biliniyordu. İnsanlar onun ahlakına hayran olup sürekli başka yerlerde onu övüyorlardı. Ne zamanki kendisine Nubuvvet verilip insanları tevhide çağırdı kimisi ona karşı cephe alıp onunla mücadele etti kimisi de böyle bir ahlaka sahip olan yanlış bir şeye davet etmez düşüncesi ile onun getirdiklerine iman ettiğini söyledi. Kişinin davet ettiği şey ne olursa olsun fark etmez ahlakının güzelliği veya çirkinliği insanların daveti kabul etmesine veya etmemesine çok etki eder.

Hatice radıyallahu anha Peygamberimizi güzel ahlakı ile teselli ediyor...

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem vahiy kendisine ilk geldiğinde korkup hızlı adımlarla evine doğru gidiyor. Haticeye radıyallahu anha: Beni örtün beni örtün diyor. Hemen kendisini örtüyorlar. Ürperti kendisinden geçince Haticeye olup bitenleri anlatıyor. Ve Kendimden çok korktum diyor. Bunun üzerine Hatice annemiz onun güzel ahlakını zikrederek korkulacak bir şeyin olmadığını söyleyip onu teselli ediyor. Hayır asla Allah seni mahcup etmez çünkü sen akraba ile ilişkiyi kesmezsin işini göremeyenlerin yükünü yüklenir fakir fukarayı kazanır misafir ağırlarsın hak yolunda karşılaşılan sıkıntılara yardım edersin. Buhari

Güzel ahlak Peygamberimizin yaşam biçimi olduğu gibi onun tarafından bize de emredilmiştir... Muaz bin Cebelden radıyallahu anh rivayeten Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

Nerede olursan ol Allahtan kork. Kötülüğün arkasından iyilik işle. Bu o kötülüğü siler. İnsanlara da güzel ahlak ile muamele et.Tirmizi

Allah ve Rasûlünün bize emrettiği her şeyde biz bilsek de bilmesek de mutlaka bizim için bazı faydalar vardır. Güzel ahlaklı olmamızı bize emreden Allah Rasûlü bunun faziletlerini ve faydalarını da beyan etmiştir ki kişi buna daha fazla önem versin.

En hayırlı Müslüman olmak için güzel ahlaklı olmak gerekir... Allah ve Rasûlü Müslümanın en hayırlı özelliklerini Kuran ve Sünnette açıklamışlardır. Müslümanın en hayırlı özelliklerinden bir tanesi de güzel ahlaklı olmasıdır. Abdullah b. Amr b. Astan radıyallahu anh rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:

Rasûlullah çirkin söz söyleyen ve çirkinliğe yeltenen biri değildi. O şöyle derdi : Sizin en hayırlarınız ahlakı en güzel olanlarınızdır. Buhari Müslim

Kıyamet günü kulun terazisinde en ağır amel güzel ahlaktır... Kıyamet günü terazi kurulduğu zaman herkes hayır amellerinin daha ağır basmasını isteyecektir. Bunun olabilmesi için dünyadayken bunun hazırlığının yapılması gerekir. Bunun yollarından bir tanesi de güzel ahlaktan geçer.

Güzel ahlakın sayesinde gündüz oruç tutan gece ibadet eden kişilerin derecelerine ulaşabilirsin... Geceleri kaim gündüzleri saim olmak sahabenin temel özelliklerinden bir tanesi idi. Bugün sen de bunu yapıp onların aldığı ecri alabilirsin. Eğer yapamıyorsan üzülme ahlakını güzelleştirerek bu mertebeye ulaşabilirsin. Aişeden radıyallahu anh rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:

Rasûlullahtan işittim şöyle buyurdu: Mümin güzel ahlakı sayesinde gündüz oruç tutup gece ibadet eden kişilerin derecesine ulaşır. Ebu Davud

Cennete gidip ve cennetin en üst mertebesinde bir evinin olmasını ister misin Eminim ki herkesin bu soruya vereceği cevap evet olacaktır. Eğer gerçekten istiyorsan şu hadisleri uygula ve güzel ahlakınla istediklerini elde et. Ebu Hureyreden radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Rasûlullah şöyle demiştir:

Rasûlullaha insanların cennete girmesine en çok sebep olan şey soruldu: Takva ve güzel ahlak buyurdu. İnsanların cehenneme en çok girmesine sebep olan şey soruldu: Ağız ve avret yeri buyurdu. Tirmizi

Ebu Umame El-Bahiliden radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

Haklı da olsa tartışmayı terk eden kişiye cennetin kenarında bir ev verileceğine kefilim. Şaka da olsa yalanı terk eden kişiye cennetin ortasında bir ev verileceğine kefilim. Ahlakı güzel olan kişiye de cennetin en yüksek yerinde bir ev verileceğine kefilim. Ebu Davud

Rasûlullahın en çok sevdiği ve ona kıyamet günü en yakın olanlardan mı olmak istiyorsun Eğer çok istiyorum diyorsan şu hadisi dinle ve uygula: Cabirden radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

İçinizde en çok sevdiğim kişiler ve kıyamet günü bana en yakın olan kişiler ahlakı en güzel olanlarınızdır. Tirmizi

Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allaha hamd etmektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?