Âd, Semud ve lut kavmine ne olduğunu düşün!

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ALLAH ın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden ALLAH Subhânehû Ve Teâlaya sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.Kim iyilik yaparak kendini ALLAH Subhânehû Ve Teâlaya teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak ALLAHa varır.

Düşünsenize Âd kavmi Semud milleti Lut kavmi Tubba ahalisi Ress toplumu gibi Kuranda anlatılan kavimlerin hepsi helâk olmadı mı Veya babanızın dedenizin babasının babası hepsi helâk olmadılar mı Ama buradaki helâk olmanın manası Enâm suresinin beyanıyla zalimlerin yok olup gitmesidir.

Rabbimizin göndereceği böyle bir azapla helâk olacak olanlar ancak zalimlerdir. Zalimler helâk olacaklardır ya da zalimlerden başkası asla helâk olacak değildir. Böyle bir durumda helâk olacak olanlar ancak zalimlerdir. Zalimlerden başkası için helâk sözü caiz değildir. Ölmek işi herkes içindir ama helâk işi sadece zalim kâfirler içindir. İşte Musa işte Firavun işte İbrahim işte Nemrut işte Harun işte Karun işte Belam işte Hâmân. Peki hepsi de helâk oldular mı Asla. Kuran bize anlatıyor ki Allahın istediği biçimde yaşayıp ölümü öyle-ce bulanlar kurtuldu geri kalanlar ise helâk olmuştur.

İşte suçlulara biz böyle yaparız veylol-sun yalan söyleyenlere. Peki hangi konuda yalan söyleyenlere Az evvel anlatılan konularda yalan söyleyenlere. Yani helâk edilenler konusunda eskiler konusunda tarih konusunda yalan söyleyenlere veylolsun diyor Rabbimiz.

Rabbimiz burada bir soru soruyor: Biz öncekileri yok etmedik mi Bakın işte yalan ko-nularından yalan alanlarından birisini anlatıyor Rabbimiz. Üzerinde yalan söylenebilen konulardan birisi demek ki buymuş. Neymiş bu birinci alan Rabbimiz geçmişlere dikkatimizi çektiğine göre geçmişlere ne yaptığını gündeme getirdiğine göre anlıyoruz ki birinci yalan konusu tarihtir veya zamandır.

Çünkü Rabbimiz bizim önceye öncekilere eskilerin durumuna yani zamana tarihe dikkatlerimizi çekiyor. Sonra da diyor ki veylolsun o yalancılara Cehenneme gitsin o ya-lancılar Öyleyse zamanla tarihle ilgili yalanlar insanları Cehenneme götürecektir.

Evet unutmayalım ki tarihle ilgili yalanlar insanı Cehenneme götürecektir. Peki ne tür yalanlardır bunlar Yani tarihle ilgili nasıl yalan söylenir Meselâ Mısır tarihinden söz edilir ama hiçbir an bir satır bile olsa bir sayfa bir cümle bile olsa Mısırı Mısır yapan Hazreti Yusuftan Hazreti Musadan söz edilmezse işte bu tarih konusunda en büyük bir yalandır ki insanı mutlaka cehenneme gö-türecektir. Veya genel tarihten insanlık tarihinden söz edilir ama bu tarihin baş imamları baş mimarları olan peygamberlerden bir satır bile söz edilmezse peygambersiz bir insanlık tarihi gündeme getirilirse işte yalanların en büyüğü en adisidir ki bu yalan insanı mutlaka cehenneme götürecektir.

Veya meselâ tarihten söz edilir ama hep saraylardan köşklerden yapılardan yapıtlardan söz edilirse veya tarihten söz edilirken sadece savaşlardan vuruşmalardan söz edilir ama insanların inanışlarından dinlerinden yaşayışlarından söz edilmezse işte bu yalanların en büyüğüdür ve cehenneme götürücü bir yalandır.

Veya tarihten söz edilirken sadece idarecilerden ezenlerden önde gidenlerden zalimlerden despotlardan söz edilir onların tarihlerinden söz edilir ama mazlumların mustazafların garibanların ezilenlerin tarihinden söz edilmezse işte bu tarih adına söylenmiş cehenneme götürücü bir yalandır. Şu anda okuduğunuz tarihin bu yalanlarla dolu olduğunu biliyorsunuz. Veya zamanla ilgili yalanlar. Zamana ilişkin yalanlar da insanı cehenneme götürücü yalanlardır. ALLAH ım ümmet-i Muhammedin hâlini ıslâh eyle ALLAHım ümmeti Muhammedin sıkıntılarını gider ALLAH ım ümmet-i Muhammede rahmet eyle اللهم ارحم أمة محمد رحمة عامة Ali el-Müttakîno: 3212 3702 Allahumme Âmin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?