Kötü ahlakın ilahi cezası

Kötü ahlak kapsamına giren bazı günahlar vardır ki kişi onlardan herhangi birisini işlediğinde bizzat Allah tarafından maddî veya manevî bir takım musibetlerle cezalandırılır. Bu ceza bazen dünyada olabileceği gibi bazen de ahirete bırakılır. Ama her hâlükârda bu suç Allah tarafından cezalandırılmayı gerektirir. Mesela buna şu ayetleri örnek verebiliriz:

Rabbimiz buyurur ki Bismillahirrahmanirrahim

ياأيهاالذينآمنوالاتأكلواأموالكمبينكمبالباطلولاتقتلواأنفسكمومنيفعلذلكعدواناوظلمافسوفنصليهنارا

Ey iman edenler Karşılıklı rızaya dayalı bir ticaret olması dışında aranızda mallarınızı batıl yolla yemeyin. Kendinizi öldürmeyin Kim de bunu haddi aşmak ve zulmetmek için yaparsa bir ceza olarak onu ateşe sokacağız. Bu Allah için çok kolaydır. Nisa Suresi / 29.30

Burada insanların mallarını meşru olmayan yollarla kendi hesabına geçiren veya herhangi bir vesileyle onları yiyenlerin Kıyamet günü mutlaka[9]ateşe girecekleri ifade edilmektedir. İşte bu bu ahlaksızlığa verilen ilahi bir cezadır.

Yine Rabbimiz şöyle buyurur:

والذين لايدعون معالله إلهاآخرولايقتلون النفسالتي حرمالله إلابالحق ولايزنون ومن يفعل ذلك يلق أثاما يضاعف لهالعذاب يوم القيامة ويخلد فيه مهانا

Onlar Allahla beraber başka bir ilaha dua etmez İslamın izin verdiği kısas gibi meşru bir hak olmaksızın Allahın haram kıldığı cana kıymaz ve zina da etmezler. Kim de bunları yaparsa bir cezayla karşılaşacaktır. Kıyamet Gününde azabı kat kat arttırılacak azabın içinde aşağılanmış bir hâlde ebediyen kalacaktır. Furkan Suresi 68.69

Burada da adam öldürme ve zina gibi ahlaka aykırı bazı filleri işleyenlerin Kıyamet Gününde ağır bir cezaya çarptırılacakları haber verilmektedir. İşte bu da ahlaksızlığın Allah tarafından cezalandırılacağının bir delilidir.

Bazen İlahi cezalandırma ahiretten önce daha dünyada iken geliverir. Lut aleyhisselamile Şuaybın kavimlerinin helaki bunun en güzel örneklerindendir. Onlardan kimisi ölçü ve tartıda hile yaparak ahlaksızlığa düşmüşken kimisi de nefsî ihtiyaçlarını hemcinslerinde giderme ahlaksızlığına bulaşmıştı. Neticede her iki kavim de küfürlerinin yanı sıra bu ahlaksızlıkları nedeniyle âhiretten önce daha dünyada iken İlahi cezaya çarptırılarak helak edildiler.

Bu alanların dışında da İlahi cezanın tecelli ettiği yerler vardır.

Kötü Ahlakın Hukuki Cezası Kötü ahlak kapsamına giren bazı günahların cezası kanunîdir. İslam şeriatı tarafından o suça belirli bir müeyyide uygulanmış ve bu sûretle kendisinden sakındırılmaya çalışılmıştır.

Kanuni cezalar İslamda ikiye ayrılmıştır:

Had Cezaları:Bunlar bizatihiayet ve hadislerle tespit edilmiş sınırları Kurân ve sünnette açık seçik belirtilmiş cezalardır. Tazir Cezaları:Bunlar da hakkında herhangi bir cezayı gerektiren nas olmayan lakin toplumun düzenini sağlamak için işleyenlerine karşı İslam yargıçlarının inisiyatifine bırakılmış cezalardır. Hadlere örnek olarak hırsızlığın ve zinanın cezasını zikredebiliriz.

Hırsızlığın Cezası:Rabbimiz şöyle buyurur:

والسارقوالسارقة فاقطعواأيديهما جزاءبماكسبا نكالا من الله والله عزيزحكيم

Hırsız erkek ve kadının kazandıkları kötülüğün karşılığı ve Allahtan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah izzet sahibi her şeyi mağlup eden Azîz hüküm ve hikmet sahibi olan Hakîmdir. Maide Suresi 38

Zinanın Cezası:Rabbimiz şöyle buyurur:

الزانية والزاني فاجلدوا كلواحد منهما مئة جلدة ولاتأخذكم بهما رأفة في دين الله إن كنتم تؤمنون بالله واليوم الآخر وليشهدعذابهما طائفة من المؤمنين

Zina yapan kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. Şayet Allaha ve ahiret gününe inanıyorsanız onlara Allahın dinini/yasasını uygularken o ikisine acıyacağınız tutmasın. Onların cezasına müminlerden bir topluluk şahitlik etsin. Nur Suresi 2

Tabi ki ayette zikredilen celde cezası bekar olanlar için geçerlidir. Evliler için İslam şeriatında belirlenen ceza recmdir.

Bunların haricinde de Kurân ve sünnette birçok had cezası vardır.

Tazir cezalarına da hapse atmayı taş kırdırmayı ve sürgün etmeyi örnek verebiliriz. Had cezası belirlenmemiş kimi suçları işleyen kişileri ıslah etmek amacıyla bazı şartlar çerçevesinde İslam yargıçları cezalandırabilir. Bu cezalandırmaya tazir cezasıdenir.

İşte bazı ahlaksızlıkları işleyenlere ahlaksızlıklarının nevine göre hukuki cezalar uygulanır. Bu da ahlaksızlığa verilen kanunî veya hukuki cezadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?