Bulaşıcı hastalıkların yayılma yolları

-Abdullah bin Ömer -radıyallâhu anh- şöyle nakleder

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bize yönelerek şöyle buyurdu

Ey Muhâcirler cemaati Beş şey vardır ki onlarla mübtelâ olduğunuzda ben sizin o şeylere erişmenizden Allâha sığınırım-.

Onlar şunlardır:

1. Bir milletin içinde zinâ fuhuş ortaya çıkıp nihâyet o millet bu suçu alenî olarak işlediğinde mutlaka aralarında vebâ salgını ve daha önceki milletlerde vukû bulmamış başka hastalıklar yayılır.

2. Ölçü ve tartıyı eksik yapan her millet mutlaka kıtlık bereketin kalkması geçim sıkıntısı ve başlarındaki hükümdarların zulmü ile cezâlandırılır.

3. Mallarının zekâtını vermekten kaçınan her millet mutlaka yağmurdan mahrum bırakılır kuraklıkla cezalandırılır. Hattâ hayvanları olmasa onlara hiç yağmur yağdırılmaz.

4. Allâhın ahdini emirlerini ve Rasûlünün sünnetini terk eden her milletin başına mutlaka Allah kendilerinden olmayan bir düşmanı musallat eder ve düşman o milletin elindekilerden bir kısmını alır.

5. İmamları Allâhın Kitâbı ile amel etmeyip Allâhın indirdiği hükümlerden işlerine geleni seçtikçe Allah onların hesâbını kendi aralarında görür yani fitne fesat ve anarşi belâsına mâruz kalırlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?