Din kelimesinin Kur'an'daki anlamları

KUR'AN'DA DİN KELİMESİNİN BAŞLICA ŞU ANLAMLARDA KULLANILDIĞI GÖRÜLÜR

MİLLET ANLAMIYLA DİN:

ÖYLE ISE HANIF OLARAK İBRAHİM'İN MİLLETİNE dinine UYUNUZ.

Âli İmrân Suresi Ayet 3/95

DE Kİ: ŞÜPHESİZ RABBİM BENİ DOĞRU YOLA DOSDOĞRU DİNE ALLAH'I BIRLEYEN İBRAHİM'İN MİLLETİNE dinine İLETTİ. O MÜŞRİKLERDEN DEĞİLDİ.

Enâm Suresi Ayet 6/161

Bu ayetlerde ve benzerlerinde millet kavramı din yerine kullanılmaktadır. Ayrıca bkz. Yûsuf 12/38 Nisâ 4/125 Arâf 7/88-89 İbrâhîm 14/13 Nahl 16/123 Kehf 18/20 Hacc 22/78 Sâd 38/7 Bakara 2/120-130-135 [tel:120-130-135]..

HESAP CEZA VE MÜKÂFAT GÜNÜ ANLAMIYLA DİN:

DIN hesap ceza ve MÜKÂFAT GÜNÜNÜN MÂLİKİDİR.

Fâtiha Suresi Ayet 1/4

DIN hesap ceza ve mükâfat GÜNÜNÜ YALAN SAYIYORDUK.

Muddessir Suresi Ayet 74/46

Bu ayetlerde ve benzerlerinde din kelimesi insanın iman ve ameline göre hesaba çekileceği ve buna göre ceza veya mükâfat elde edeceği ahiret gününü ifade etmektedir. Ayrıca bkz. Şuarâ 26/82 Sâd 38/78 Hicr 15/35 Mâûn 107/1 İnfitâr 82/17 Sâffât 37/20 Zâriyât 51/6 Vâkıa 56/56..

TESLIM OLMA ITAAT ETME BOYUN EĞME ANLAMIYLA DIN

GÖKLERDE VE YERDE NE VARSA ONUNDUR DIN itaat-kulluk DE YALNIZ ONUNDUR. O HALDE ALLAHTAN BAŞKASINDAN MI KORKUYORSUNUZ

Nahl Suresi Ayet 16/52

HALBUKI ONLARA ANCAK DINI itaat-kulluk YALNIZ ONA HAS KILARAK VE HANIFLER OLARAK ALLAHA KULLUK ETMELERI NAMAZ KILMALARI VE ZEKÂT VERMELERI EMROLUNMUŞTU. SAĞLAM DIN DE BUDUR.

Beyyine Suresi Ayet 98/5

Bu ayetlerde ve benzerlerinde din kelimesi yüksek bir otoriteye boyun eğme ona itaat etme ve ona kul olma anlamında kullanılmaktadır. Dinin Allaha has kılınmasının manası hakimiyeti hüküm koyma hakkını ibadet ve itaat edilmeye layık olmayı yalnızca Allaha ait kabul etmektir. Kulluk anlamında Allahtan başkasına boyun eğmemek Ondan başkasına ibadet etmemek kulluğa ait bütün hükümleri Ondan almak demektir. Ayrıca bkz. Zumer 39/2-3-11-12 Âli İmrân 3/83 Mumin 40/65..

KANUN HÜKÜM DÜZEN ANLAMIYLA DIN:

ZINA EDEN KADIN VE ZINA EDEN ERKEKTEN HER BIRINE YÜZ SOPA VURUN ALLAHA VE AHIRET GÜNÜNE INANIYORSANIZ ALLAHIN DININDE hükümlerini uygularken ONLARA ACIYACAĞINIZ TUTMASIN. MÜMINLERDEN BIR GRUP DA ONLARA UYGULANAN CEZAYA ŞAHIT OLSUN.

Nur Suresi Ayet 24/2

Bu ayette Allahın dininde.. yani Allahın kanunlarını zina edenler için bildirdiği ceza hükümlerini uygularken onlara acıyacağınız tutmasın buyrulmuştur. Din kelimesi burada Allahın kanunları hükümleri olarak kullanılmıştır.

BUNUN ÜZERINE YUSUF KARDEŞININ YÜKÜNDEN ÖNCE ONLARIN YÜKLERINI aramaya BAŞLADI. SONRA DA ONU KARDEŞININ YÜKÜNDEN ÇIKARTTI. İŞTE BIZ YUSUFA BÖYLE BIR TEDBIR ÖĞRETTIK YOKSA KRALIN DININE yürürlükteki kanuna göre GÖRE KARDEŞINI yanındaALIKOYAMAZDI.

Yûsuf Suresi Ayet 12/76

Bu ayette de Allah Subhanehu ve Teala açık bir şekilde kralın uyguladığı ve uyduğu kanun ve yasaları dîni el melik kralın dini biçiminde ifade ederek dinin tanımını bizlere bildirmiştir. Öyleyse bir kimse herhangi bir şahsı en üstün dayanak hükmünü de nihai hüküm kabul eder ve onun çizdiği yola tâbi olarak istekleri doğrultusunda hareket ederse şüphesiz ki bunu yapan kişi onun dinine yoluna girmiş demektir. Ayrıca bkz. Kâfirûn 109/6 Mumin 40/26 Tevbe 9/36 Şûrâ 42/21..

Peki üzerinde yaşadığımız coğrafya üzerinde hüküm süren din Allahın dini midir Yoksa demokrasi dini midir Daha açık bir ifadeyle bugün bu topraklar üzerinde Allahın hükmü şeriatı ceza hukuku mu geçerlidir Yoksa demokrasinin hükmü ceza hukuku anayasası mı geçerlidir Bilinen bir gerçektir ki bu coğrafya da demokratik bir din anlayışı hüküm sürmekte ve kabul görmektedir. Öyleyse her kim Allahın indirdiği kanun ve yasaları bir tarafa bırakıp demokrasinin kanun ve yasalarına itaat ederek tâbi oluyorsa bu kimse demokrasi dini üzeredir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?