Şirk nedir?

Tanımı: Şirk sözlükte ortak olma denk tutma eşit kabul etme anlamındadır. Istılahta ise Allaha ait olan özelliklerden her hangi birisini bir başkasına vermek demektir.

Veya ibadetlerden herhangi birisini bir başka varlığa sunmak anlamındadır.

Allaha şirk koşmamak icin Allahin sıfatlarını iyi bilmemiz ve ibadet nedir ibadet çeşitleri nelerdir  iyi bilmemiz gerekiyor . Yoksa Allaha farkında olmadan ortak koşabiliriz . Peygamber sav bu ümmette şirk karıncanın ayak sesinden daha gizli olacak diye bizi uyarmıştır.

Şirk Affedilmeyecek Büyük Bir Günahtır

Allah Tealanın haram kıldığı şeylerin en büyüğü şirktir. Şirk tevbe edilmediği takdirde affedilmeyecek büyük bir günahtır. Bunun dışında kalan günahlar ise affedilebilecek günahlardır. Şirkin altındaki günahları bağışlamak ise Allah Tealanın tasarrufundadır. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:

Allah kendisine şirk koşulmasını asla bağışlamaz ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar. Kim Allaha şirk koşarsa büsbütün sapıtmıştır. Nisâ Suresi Ayet 116

Abdurrahmân bin Ebu Bekre radıyallahu anhdan rivayet edildiğine göre:

Nebi sallallahu aleyhi ve sellem sahabelerine üç defa: Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi buyurdular. Sahabeler: Haber ver ey Allahın Rasulü dediler. Allaha şirk koşmaktır buyurdu.

Şirk Tüm Amelleri Yok Eder

Şirk insanoğlunun yapmış olduğu tüm salih amelleri silip süpüren pis bir ameldir. Bir insan hayatının tamamını Allaha ibadet ve itaatle geçirirse namaz kılsa oruç tutsa zekâtını verse hacca gitse fakir ve miskinleri gözetse kısacası hayır ve hasenat yönünden birçok salih amel işlese ama bununla birlikte Allaha şirk koşsa bu şahsın tüm yaptığı tüm ameller boşa gider ve ebedi hüsranı hak etmiş olur. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:

Eğer onlar da peygamberler Allaha şirk koşsalardı yapmakta oldukları amelleri elbette boşa giderdi. Enâm Suresi Ayet 88

İtaatte Şirk: Allah Subhanehu ve Tealanın faiz içki zina şans oyunları gibi haram/yasak kıldıklarını serbest kısas el kesme çok eşlilik gibi helal/serbest kıldıklarınıda yasaklayarak kanun ve yasa çıkaranları desteklemek itaat şirkindendir. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:

Eğer onlara itaat ederseniz şüphesiz siz de müşrik olursunuz. Enâm Suresi Ayet 121

Bu ayet Mekke müşriklerinin müslümanlara leşler yani kendi kendilerine ölmüş hayvanlar hakkında: Siz Allahın öldürdüğü hayvanları yemiyorsunuz da kendi kestiklerinizi yiyorsunuz demeleri ve bazı müslümanlarda da bu sözlerden ötürü şüphe belirmesi sebebiyle inmiştir.

Görüldüğü üzere Allah Subhanehu ve Teala ayeti kerimesinde müşriklere bu söyledikleri hususta itaatin şirk olduğunu beyan etmiştir. Yani her kim Allahın helal ve haramlarına rağmen müşriklere şeri olan herhangi bir şey hususunda itaat ederse müşrik olur.

İbn Kesir rahimehullah şöyle demiştir: Yani Allahın emrinden ve şeriatından başkasının dediğine saparsanız başkasını onun önüne geçirirseniz işte bu şirktir.

Ey Adem oğulları Size şeytana ibadet etmeyin çünkü o sizin apaçık bir düşmanınızdır demedim mi Yâsîn Suresi Ayet 60

Bu ayette ki ibadetten kasıt itaattir. Zira insanoğlunun şeytana kıyam secde etme gibi bir ibadet sunması düşünülemez. Allah Subhanehu ve Tealanın kıyamet gününde şeytana tâbi olan insanoğluna yükleyeceği suç dünya hayatında şeytanın emrine itaat etmeleri hükmüne tâbi olmaları ve şeytanın yolundan süratle koşmaları olacaktır. Anlaşılacağı üzere itaat bir ibadettir.

Ey iman edenler Eğer kâfirlere itaat ederseniz sizi gerisin geri çevirirlerdehüsrana uğrayanların durumuna düşersiniz. Âli İmrân Suresi Ayet 149

O halde her kim demokrasi ve benzeri beşeri sistemlerin yöneticilerini benimser oy vermek suretiyle onları destekler rabıta ve istiğase gibi İslam dışı ayinleri olan tarikat şeyhlerini önder edinir onların küfür olan kanunlarına ve inanışlarına itaat ederse Allaha şirk koşmuş olur.

Hükümde Şirk: Hükümdeki şirk yaratılmışların kendi nefislerinden koydukları kanunlardan hüküm istemek suretiyle gerçekleşir. Dünyevi büyük ya da küçük bir alacağın yahut önemli yahut önemsiz bir anlaşmazlığın halledilmesi için beşeri kanunlarla hükmeden tağuti mahkemelerden hüküm istemek şirktir. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:

Hüküm sadece Allaha aittir. O size kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler. Yûsuf Suresi Ayet 40

Bu ayette hükmün sadece Allaha ait olduğu zikredildikten sonra O kendisinden başka hiçbir şeye ibadet etmemenizi emretmiştir cümlesiyle ibadetten bahsedilerek hükümde Allahı tevhid etmeyenlerin Allahtan başkasına ibadet etmiş oldukları beyan olunmaktadır. Anlaşılacağı üzere hüküm istemek bir ibadettir.

Duada Şirk: Hastalıktan şifa musibetten kurtulma rızık genişliği okul kazanmak çocuk sahibi olmak şefaat istemek gibi sadece Allahın güç yetirebileceği hususlarda peygamber salih bir kul âlim gibi yaratılmışlardan yardım dilemek ve medet ummak şirktir. Allaha yaklaşmak için ölülere dua etmek dilek ve isteklerini türbe ve kabirlere yöneltmekte günümüzde en çok rastlanan şirk çeşitlerindendir. Dua bir ibadettir ve tüm ibadetler ancak Allaha mahsus kılınmalıdır. İşte bundan dolayı Allahtan başkasına dua etmek şirktir. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:

Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. Mumin Suresi Ayet 60

Bu ayette Allah Subhanehu ve Teala duayı ibadet olarak isimlendirmiştir.

Kim Allahı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere dua edenden daha sapıktır Ve onlar bunların dualarından habersizdirler. İnsanlar kıyamet günü toplandığında o taptıkları kendilerine düşman oluverir onların ibadetlerini de inkâr ederler. Ahkâf Suresi Ayet 46

Teşride Şirk: Bu şirk insanların Allahın kanunlarını ve ölçülerini terkederek kendi nefislerinden kanun ve yasalar koymalarıyla gerçekleşir. İnsan yalnızca Allahın hükümlerini uygulamakla emrolunmuştur. Hiçbir mahlukun hüküm koyma yetkisi yoktur. Emir ve yasaklama hakkı sadece Allahındır. Bu hakkı Allahtan başkasına nisbet etmek şirkin ta kendisidir. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:

Bilesiniz ki yaratmak da emretmek de Ona mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir. Arâf Suresi Ayet 54

Yoksa onların bir takım ortakları mı var ki Allahın izin vermediği şeyleri dinden kendilerine teşri ettiler Şûrâ Suresi Ayet 21

O hükmüne hiçbir kimseyi ortak kabul etmez. Kehf Suresi Ayet 26

O halde her kim Allaha ait olan teşri yetkisinin kendisinde olduğunu iddia ederse kendisini ilah ilan etmiş olur. Kimde Allah ile birlikte bir kanun koyucu olduğuna inanır ve bu yetkiyi bir şahsa bir kuruma veyahut bir meclise devrederse Allaha şirk koşmuş olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?