Rasûlullâh'ın hükmü de Kur'ân'ın hükmü gibidir

Bir gün Abdullah İbn Mesud radıyallahu anh Allah dövme yapan ve yaptıran kadınlara yüzden kıl yolan ve yolduran kadınlara güzellik için diş törpülettiren kadınlara Allahın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet etsin dedi.

Bu söz Esed oğullarından Ümmü Yakup denilen bir kadının kulağına gitti. Kadın hemen kalktı ve Abdullah İbn Mesudun yanına gelerek.

Duydum ki sen şöyle şöyle yapan kadınlara lanet ediyormuşsun dedi.

Bunun üzerine İbn Mesud radıyallahu anh: Allah Resulünün lanet ettiklerine ve Kurânda anlatılan bu kimselere ben neden lanet etmeyecekmişim ki dedi. Kadın: Doğrusu ben Kuranın iki kapağı arasındakileri okudum fakat senin söylediğin şey bulamadım dedi. İbn Mesud: Eğer gerçekten Kurânı okusaydın mutlaka onu bulurdun. Sen Yüce Allahın وما آتاكم الرسول فخذوه وما نهاكم عنه فانتهوا

Peygamber size neyi getirmişse onu alın Size neyi yasakladıysa ondan kaçının/vazgeçin [Haşr Suresi Ayet 7 âyetini okumadın mı dedi. Kadın: Tabii ki okudum dedi. İbn Mesud: İşte Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gerçekten bu saydıklarımı yasaklamıştır dedi. Bunun üzerine kadın: Ben senin ailenin böylesi şeyler yaptığını görüyorum dedi. İbn Mesud: Şu halde git de bak bakalım dedi. Kadın İbn Mesudun hanımının yanına gitti fakat onda bununla ilgili bir şey göremedi. Bunun üzerine İbn Mesud şöyle dedi: Eğer böyle bir şey onda olsaydı onunla bir daha birlikte olmazdım. Buhari

Bu rivayet sahabe nazarında Rasûlullahın sözlerinin tıpkı Kurânın hükümleri gibi geçerli olduğunu ifade etmesi bakımından çok önemli bir rivayettir.

İbn Mesud radıyallahu anhın Allah Resulünün lanet ettiklerine ve Kurânda anlatılan bu kimselere ben neden lanet etmeyecekmişim ki sözü bunu ifade etmektedir. Oysa dövme yapmanın güzellik için yüzden kıl yolmanın ve Allahın yarattığı şekli değiştirmenin lanetlik bir iş olduğu Kurânda geçmemektedir.

Ama Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem böyle dediği için sahabe bunu sanki Kurânda geçiyormuş gibi değerlendirmiştir. İşte burası hadis inkârcılarının anlayamadığı çok önemli bir noktadır. Müslümanlar olarak bu rivayeti önemser ve anlatmak istediğini iyi idrak edersek onların iğvâ ve ayartmalarına kanmayız inşâallah.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?