Ahirete inanmayan tarlasını dünya için eker

Dünyada ahiret için ekenler dünyada ALLAH Subhânehû Ve Teâla için amel işleyip Rablerinin hatırını kazanmak için çalışıp çabalayan kimselere bu ekimlerinin karşılığı olarak ALLAH Subhânehû Ve Teâla dünyada bir şeyler verdiği gibi ahirette de onun mükâfatını kat kat artıracağını vaat ediyor.

Rabbimiz Kim de sadece dünya için eker dünya için amel işler ahireti ve Allahın rızasını hiç hesaba katmayarak hayat programını dünya adına yapar ve karşılığını sadece dünyada görecek biçimde ameller işlerse ona da bu yaptıklarının karşılığı olarak dünyada bir şeyler veririz ama ahirette onun hiç bir nasibi yoktur buyuruyor. Ahirete inanmayan tarlasını dünya için ekip diken dünya adına plan-prog-ram yaparak hareket eden kimsenin elde edeceği mükâfat sadece dünya ile sınırlıdır. Dünyada ne kadar bulmuşsa onunla yetinmek zorundadır. Öbür tarafa intikal edecek bir mükâfatı yoktur onun.

Burada Rabbimiz çok hoş bir husus arzediyor. Sadece dünyalık isteyen planını prog-ramını dünyalık elde etmek için yapan ve ahireti hesaba katmayan kimselerin ne kadar akılsız ve aptal olduklarını anlatıyor. Yukarıdaki ayetle birlikte düşünelim.

Ne demişti Rabbimiz dünya rızkı mümin kâfir ayırımı yapılmaksızın Allahın bir lütfudur. Yani dünyayı isteyenlere de ahireti isteyenlere de dünya rızkı verilmektedir. Bu konuda ikisi arasında bir fark gözetilmemektedir. Bu zaten ezelde takdir edilip hükme bağlanmıştır. Onun için tüm hesaplarını dünyalık için yapanlar aptaldırlar. Neden Zaten verilecek de ondan. Zaten Allah onu onlara verecek. Allah zaten her kese dünyada bir şeyler ayırmışken ahiretini ayaklarının altına alırcasına dünyanın ve dünyalık-ların peşine takılanlar aptal değil de nedir Öyle değil mi Bana ayırdığını zaten bana ulaştıracak dünyada.

Rahmân ve Rahîm olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla nın ismiyle Hamd Alemlerin Rabbi olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya mahsustur. Ona hamd eder Ondan yardım ve mağfiret dileriz.

Bana ayırdığını kesinlikle başkalarına vermeyecek başkalarına ayırdığını da çat-lasam patlasam da kesinlikle bana vermeyecek. Ben gecemi gündüzüme katarak çırpınsam da Allahın bana takdir ettiğinden fazlası da bana gelmeyecek. Bunu Allah zaten vaadediyor. Hal böyleyken ben tutmuşum zaten bana ayrılan dünyalık rızık konusunda tüm zamanımı har-cayarak ahiret konusunda plan-program yapmıyorum. İşte bu aptallıktır ahmaklıktır. Ama kim de bunu anlar planını-programını ahireti kazanmak üzere yapar ahireti kazanmak adına salih amellerin peşinde koşarsa ALLAH Subhânehû Ve Teâla ona dünyadaki takdir buyurduğunu ulaştıracağı gibi ahirette de bu yaptıklarının karşılığında kat kat ona mükâfatlar verecektir. Amellerini bazan onla bazan yedi yüzle bazan sonsuzla katlayarak karşılığını verecektir. İsrâ sûresindeki ayet-i kerimesinde de bu hususu Rabbimiz şöyle anlatır.

Dünyayı isteyene istediğimiz kimseye dilediğimiz kadar hemen veririz. Son-ra ona cehennemi hazırlarız yerilmiş ve kovulmuş olarak oraya girer. Ahireti iste-yip inanmış olarak onun için gerekli çalışmada bulunan kimselerin işte onların ça-lışmaları şükre değer. Onların ve bunların her birine Rabbinin nimetinden ulaştı-rırız. Esasen Rabbinin nimeti kimseye yasak kılınmış değildir. İsrâ Suresi Ayet 18 19 20 Dünyayı isteyenlere dünyalık verecektir ALLAH Ama sonucuna kendileri katlanmak zorundadırlar. Sadece dünyayı istediklerinden ahirette onlar için cehennem hazırlanmıştır. Ahireti isteyenler de zaten dünyadan mahrum olacak değillerdir. Nitekim bir hadislerinde Allahın Resulü buyurur ki:Kimin hemmi hedefi kıblesi ahiret olursa yani kim ahireti kazanma derdini kendisine birinci dert edinir plan programını buna bina ederse dünya boynunu kösmüş olarak o kişiye teslim olacaktır. Yani böyle ahireti ve ALLAH ın rızasını kazanmak adına dünyayla haddinden fazla ilgilenmeyen kişiye dünya küsüp onu terk etmez. Ne halin varsa gör. Sen madem ki be-nimle ilgilenmedin ben de seni terk ediyorum haydi sen de bundan böyle fakir kal demez aksine boynunu kösmüş olarak o kimseye teslim olur. Rabbim beni ve seni habibini hakkıyla seven ve sevgisiyle davaya Rabbine adanan istikamet üzere yol yürüyen yiğitlerden eylesin. Allahumme Âmin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?