Başarıya ulaşmanın yolu

Başarıya ulaşmanın yolu başarıya ulaşmış insanları taklit etmekten geçer. Bu insanlığın kollektif akıl tarihi tecrübeyle vardıkları bir hakikattir. Kendinden önce var olan tüm hayırları kendinde toplayan ve kemale erdiren İslam da bu hakikate işaret etmiştir. İslamın en açık ve dikkat çekilen kavramlarından biri İttiba kavramıdır. En açık ve bariz yasaklarından biri de İbtida kavramıdır. Toplumlar dünya ve ahiret saadetini İslamın model olarak ortaya koyduklarına tabi olarak elde edecek iki dünyanın hüsranı ise bu modelleri bırakıp yeni modeller üretmek ve onlara tabi olmakla bidat ortaya çıkacaktır.

Muhakkak sizin için ALLAH Rasûlünde güzel örneklik vardır. 33/Ahzap Suresi Ayet 21

İslamı ilk önce kabul eden muhacirler ve ensar ve onlara ihsan üzere tabi olanlar var ya ALLAH onlardan razı olmuş onlar da ALLAH tan razı olmuşlardır. ALLAH onlara içinde ebedi kalacakları altından ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük başarıdır. 9/Tevbe Suresi Ayet 100

İki ayette gayet açıktır. Ahiret yurduna ALLAH ın subhanehu ve teâlâ rızasına ve altından ırmaklar akan cennetlere tabi olanların yolu çizilmiştir. Onlar Allah Rasûlünü sallallahu aleyhi ve sellem ve ona arkadaşlık eden sahabeyi örnek alacak ve onlara ihsan üzere tabi olacaklardır. Hatta bu o kadar önemli bir meseledir ki amellerin kabul şartıdır. Bir insan yaptığı amellerin kabul olmasını istiyorsa önce niyetini ıslah edecek sonra amelini model ve üsve-i hasene olana benzetecektir. Aksi halde yaptıkları salih amel değil ateşe yaslanacak yorgunluk olarak isimlendirilir.

Kimin yaptığı amel bizim yaptığımız üzere değilse o merduttur reddedilmiş kabul edilmemiştir Buhari hadis-i şerifi Hadisi bu hakikati anlatır.

Bugün herkes çözüm arayışındadır. Oysa bu arayış başlangıç itibari ile anlamsızdır. Çünkü çözüm alemlerin Rabbi olan Allah subhanehu ve teâlâ tarafından konmuştur ve hiçbir kapalılık söz konusu değildir. Bir toplumun ihya ve inşası ancak belli bir yol izleyip ihya ve inşa olmuşlara tabi olmaktan geçer.

Bu arayışın temeli Neyi örnek almalıHangi metodla ihya olmalıyız şeklinde olmamalıdır. Çünkü bu söz götürmeyecek kadar açıktır. Asıl sorun Acaba bu örnekliği günlük hayatımıza nasıl aktarmalıyız şeklinde olmalıdır.

İmam Malik rahimehullah Bu ümmetin sonu ancak başının ıslah olduğu şeyle ıslah olur. O gün din olmayan bugün de din değildir. diyordu. Bize düşen kaynaklar üzerinde laf kalabalığı yapmak değildir. Çünkü malumun ilamıdır.

Asıl vazifemiz o modelleri ihya etmek ve onlar gibi yaşanabileceğini göstermektir. İnsanlığı bunalımdan kurtaracak yol da budur Örnekleri güncellemek ve hayatın içinde yaşanılırlığını ortaya koymaktır

Bugün en zorlu ve önemli vazife birilerinin insanlığa pratik ve hal diliyle problemin aslını göstermesidir.

Mesele modelin ne olduğu değildir mesele modelin güncellenmesi yani yaşanılan hayata uyarlanmasıdır. Bu meseleyi bazı misallerle aydınlatmak daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Bugün Müslüman bir bayan Hatice radıyallahu anha annemizin hayatını öğreniyor. Bu bacımızın Hatice radıyallahu anha annemizi örnek alması için uzlete çekilmiş korkarak eve gelen ve Beni örtün diye titreyen bir kocaya onun da Hayır vallahi diye başlayan bir cümle kurmasına gerek yoktur. Hatice radıyallahu anha annemizi örnek almak için bu olayların yaşanmasını beklemek onu sözde model kabul edip özde yüz çevirmektir. Bugün bir kadının eşine ALLAH CC seninle olsun hiçbir şeye ihtiyacımız yok sen bizi düşünme Müslümanlar içinde sana ne düşüyorsa onu yap. Ben bu evin bekçisi olur geride kalanları muhafaza ederim. demesi Hatice radıyallahu anha modelini ihya etmektir.

Eşinden sürekli isteklerde bulunup onu dünyaya sevk eden korku ve endişeler üretip onu İslamî çalışmalardan alıkoyan bir kadın Hatice radıyallahu anha annemizi gözleri yaşlı dinlese de bu ona fayda vermeyecek bilakis vebal olacaktır.

Eğer bir bacımız cennet saadetini istiyorsa yol bellidir. Rıza-ı ilahi ve cennet bu öncülere tabi olmakla elde edilebilir. Onları model olarak ihya etmeli yaşadığı hayata uyarlamalıdır. Bir genç kardeşimiz Musabın radıyallahu anh hayatını öğrenince duygulanabilir veya Usame bin Zeydin radıyallahu anh henüz 18 yaşında sahabeye komutan seçilmesi onu heyecandırabilir. İbni Abbas ve İbni Ömer daha çocuk denecek yaşta fakihleşmeleri ve büyük sahabelerin onlara soru sormaları ilim aşkı uyandırabilir. Bu duygular olması gereken duygulardır ancak hayata uyarlanıp güncellenmeden hiçbir anlam ifade etmez. Günümüzdekilerin bu örnekleri bilmemesi ancak ALLAHın rahmet ettikleri müstesna- böyle gençlerin azlığı bundandır.

Bir gencin Musab olması için zengin bir anne dolaplar dolusu elbise Medineye görevli yollanmaya ihtiyacı yoktur. Bir genç evlilik ve iş hayallerini bir kenara bırakıp ALLAHa subhanehu ve teâlâ dönmekle çağın Musabıdır. Emir sahiplerinin önünde diz çöken ve ALLAH yolunda her işe hazırım diyebilmesi onu Musablaştırır.

Diliyle ve amelleriyle olgunluğu hayata dair değil cennete dair program ve hayallerinin olması onu ALLAHın subhanehu ve teâlâ razı olduğu gençlerden kılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?