Haydi veliler okula!

Malumunuz Eğitim-Öğretimin paydaşlarından biri velidir. Her okulda İdareci, Öğretmen, Öğrenci var; ama okula ekstradan katkı veren Okul Aile Birliğidir.

Onun için ben veliyi okula davet ediyorum ve diyorum ki “Ey veli, sen ne kadar okula değer verirsen, bil ki öğrencin ona göre okuldan fayda sağlayacaktır.”

Eğitim-Öğretimin başında her yıl ilk iki ay zarfında okul aile birliği seçilmektedir.

Eğer talim terbiyeye duyarlı kimseler bu birliğe seçilirse okulun işi kolaylaşır, ama eğer ilgisiz birileri iş olsun diye kağıt üzerinde seçilirse, işte o zaman okul ya yerinde sayar ya da geriler.

Okul aile birliği mevzuatta belirtildiği gibi can alıcı beş görevi var. Her biri diğerinden önemlidir.

*Bütünleşme, okul ile velinin ne kadar birbiriyle alakalı olduğunu yaptığı toplantı ve etkinliklerle sağlamaya çalışmak, velinin dikkatini okula çekmek, velide var olan meziyetleri gün yüzüne çıkararak vasıflarından yararlanmak okul aile birliğinin görevidir.

*İletişim, veli ile okul arasında iletişim sağlamak, velileri okul toplantılarına davet etmek, veliye gerekli mesajları ulaştırmak.

*Geliştirme, bu vazife çok çok mühim olup başlangıcı olan ama ucu açık bir vazifedir. Fiziki açıdan, eğitim öğretim açısından aklınıza ne gelirse yapılabilecek bir çok faaliyet bu göreve giriyor.

Öğretmene ve öğrencilere seminerler verdirmek, değerler eğitimi adı altında öğrencileri yetiştirmek, Tiyatro, Resim, Sportif faaliyetler gibi, Geziler gibi yıllık plan dışındaki ek çalışmaların tamamı bu okul geliştirme alanının içindedir.

*Muhtaç öğrencilere yardım, velilerin okula bağış yapması kadar normal bir şey yoktur. Aile birliğinin bütçesi yönetim kurulu kararıyla harcanır, ama en önemli harcama kalemi mecburi ihtiyaçlarını temin etmekte zorlanan öğrencileri tespit edip onlara katkıda bulunmak olsa gerek.

*Okula katkı, velilerin okula yaptıkları bağışlarla aile birliğinin bir bütçesi oluşur, her veli bu birliğe makbuz kaşlılığı aile birliğine katkıda bulunabilir ama herkesi zorlamak doğru olmadığı gibi imkanları elverişli olan velinin de daha mert davranarak okula daha fazla katkıda bulunması doğru olanıdır.

Eğer birliğin maddi durumu elverişli olsa belli kriterlere bağlı olarak öğrencilere burs da verilebilir.

Birliğin okula bu lojistik ve ekonomik desteği verdiğini düşünün okulda bunan her konumdaki kişi idareci, öğretmen, öğrenci hatta hizmetli dahi kendini güvende hisseder diye düşünüyorum.

Onun için “haydi veliler okula” demek içimden geliyor. İdareciler, Öğretmenler ve Öğrenci velileri hepsi okul aile birliğinin doğal üyeleridir.

İyi bir yönetim oluşturmak için kolları sıvamanın zamanıdır. Üçü okul kadrosundan, dördü velilerden olmak üzere Ekim ayı içinde yedi kişilik bir yönetimin seçilmesi ve okul ile ilgili bir eylem planının hazırlayıp, hayata geçirme zamanıdır.

Okul Müdürlerine de bir diyeceğim var: Tüm velilere ismen davetiye göndermeleri çok faydalıdır. Tabi sessiz sedasız gönderme de değil, Müdür bizzat tüm sınıflara giderek, bu toplantının önemini anlatması lazım. Özellikle gelen hiçbir veliden para istenmeyeceğini ıslarla söylemesi lazım.

Meslek hayatımdan bir örnek vermek istiyorum. Ben Diyarbakır’ın Melik Ahmet lisesinde bir süre Müdürlük yaptım. Bu toplantı için Okul Aile Birliğinin önemini anlatarak öğrencilere bu davetiyeyi muhakkak velilerine ulaştırmalarını ihlasla tembih ettim.

İdareci arkadaşlarım da beni uyarıyorlar ve diyorlar ki, “Müdür bey fazla beklentiye girme, yıllardır bu okulda aile birliği seçimi için bir toplantı yapılmamış”, ben de diyorum ki, “Hele o gün gelsin göreceğiz.”

Tabi okulun giriş katına sıraları dizmiş velileri bekliyoruz. Hala öğretim kadrom velinin gelmeyeceğini iddia ediyor.

Sübhanallah öyle bir veli akınına uğradık ki, salon doldu kalabalık bahçeye taşındı, hatta bir kısmı bahçenin dışında Melik Ahmet çarşısında kalmışlar, ben konuşurken, onlar bağrışıyorlarmış “Bu ne biçim toplantı Müdürün sesini duymuyoruz, bunun için mi bizi çağırdınız?” şeklinde sitemde bulunuyorlarmış.

Ayrıca konuşmam esnasında ne kadar önlük giymiş öğretmenlerim varsa hepsini arkama aldım ve dedim ki, “sevgili veliler bu eğitim ekibi çocuklarınıza ders vermek için heyecanla her gün okula gelirken sizler çocuklarınız için ne yapıyorsunuz?” Bu şiarla bir konuşma yaptım.

Benzeri görülmemiş bir toplantı olmuştu. “Niyet hayır akıbet hayır.” galiba böyle bir şey.

Demek istediğim iyi bir Okul Aile Birliğinin oluşması için biz veli olmayanlar dahi elimizden ne geliyorsa esirgemememiz lazım. Bu yönetimin oluşması gömleğin ilk düğmesi gibidir, birinciyi doğru iliklersek devamı da doğru olur kanaatindeyim.

Selam ve sevgiyle salın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?