Din Görevlileri ve Camiler Haftası

Diyanet işleri Başkanlığının 1-7 Ekim1986 ilk kutladığı Camiler haftası günümüzde Din görevlileri Ve Camiler haftası olarak kutlanmaya devam etmektedir. Ben de bu münasebetten dolayı tüm diyanet emekçisini gönülden kutlar başarılar dilerim. Bizler din olarak islami kitap olarak kuran-i ve Peygamber olarak da Hz. Muhammed sallahu aleyhi seçmiş ve kabul etmişizdir. İbadetlerimizi her yerde yapma imkanımız olmasına rağmen Kabenin bir şubesi olan camiler çok önem verdiğimiz mekanlardır. Tevbe süresi 18 ayet: Allahın mescitlerini ancak Allaha ve ahiret gününeinanan namazı dosdoğru kılan zekatı veren ve Allahtan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolu bulunanlardan olmaları umulur.diy.meal Din görevlileri Türkiyeye mahsus bir tabirdir. Devletin halka hizmet amaçlı işçi ve memur görevlendirip maaşlarını ödediği gibi dini ihtiyaçların rahat ve doğru yerine getirmesi için de DİB. kurmuş ve onlara maaş ödenmektedir.

Diyanet camiası içinde görevini en iyi yerine getirmeye çalışan en fazla zorluklarla karşılaşan imkanları kit ve en fazla eleştirilen kesim imam-hatiplerdir. Ülkenin en ücra köşesi lojmanı bazende barınacak yer olmasada göreve giderler. Günün beş vakti camide bulunur haftada bir gün tatil eder cemaati ile sabahtan akşama beraber olurlar. Bazen barış elçisi taziyede hatip hasta ziyareti ölenin baş ucunda bulunurlar. Imam-hatiplerin camide para toplama olayı çok sıkıntıdır.

Müftülük ayrı hele cami derneği niye az toplandı hesabı cemaatin bu para nereye gidiyor dedikodusu. Kimse kusura bakmasın vaizler ne iş yapar Camiye gidenler azalırken içki kumar faiz zina .... artarken vaizler ne yapar. Birde Diyanetin merkez teşkilatı Dış ülke görevi hac umre ve yurt gezilerinden başka ne iş yaparlar Allah ile savaş olan faizden DİB neden uzak tutmazlar Camilerdeki siyasetin önüne neden geçmezler Toplumun milli ve manevi kalkınması için neden fazla çaba göstermezler Emekli personellerine neden sahip çıkmazlar Diyenet camiasını neden örnek kurum yapmazlar İman-hatiplerin Dini nikah konusunda yasa ile vatandaş arasında zor durumlar yaşamakta neden çareler sunmazlar Cevap bekleyen sorular. DİB teşkilatının en kilit ve en zor görevini müftüler yapmakta. Müftüler bu zor görevi yüzlerinin akki ile başarmaktadirlar. Hurmetimiz ve saygımız sonsuzdur. Onlara imkanların en iyisinin sunulması doğru olanıdır. Onlardan yaptıkları halde yine de Tüm İmam- Hatiplerle sıcak ilişki içinde olmalı ve onların sorunlarını çözmek için çaba harcamalarını isterim. Emekliye ayrılan tum din görevlilerini onura etmeli plaket vermelerini bayramlarda dini gün ve gecelerde bir telefon mesajı ile de olsa onları hatırlamalıdırlar. Yılda bir defada olsa çalışan ve emekli olan din görevlileri arasındaki sevgiyi sıcak tutmak için bir araya getirmeye gayret etmelidirler. Din görevlilerin yakınlarının ölmesi evlenmesi yanı sevinç ve üzüntüsune ortak okumamalıdırlar.

Toplum içine karışıp vaizlerle beraber İrşad faaliyetlerinde bulunarak cami cemaatinin artması için çalışmalar yapmalıdırlar. Giyimleri ile Müftü olduklarını belli etmelidirler. Yeni kurulan uydu kentler büyük sitelerde cami yeri için yönetimle diyalog içine girerek bir bodrum olsa dahi ezanın orada okunması için gayret göstermelidirler. Din Hizmetler en zor sınıftır bir yandan devletin kanunları öbür taraftan Allahın emirleri. Tüm din görevlilerinin haftalarını kutlar başarılarının devamını dilerim. Selam ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?