17. bakanlığı istiyorum

17.Bakanlığı İstiyorum

Bakanlık, Bakanlıklar Devleti sevk ve idare eden kurumların tepe yönetimidirler. Kanunlar çerçevesinde tamim/tüzük çıkarıp bürokrasinin işlerliğini kolaylaştıran ya da zorlaştıran zirve yönetim olarak tanımlanabilirler. Adı üzerinde “Hükümet Kabini”.

Bu sayı eskiden 30-35’lere kadar da çıkıyordu Koalisyon hükümetlerinin devlet yönetimini paymal etme fırsatının oluşması için. Ak Partiyle bu sayı 25’e, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle de 16’ya inmiş vaziyettedir.

Bu 16 sayısının gelişi güzel bir sayı olduğuna inanmıyorum Cumhurbaşkanının forsundaki yıldız sayısını bana andırıyor, o da Türklerin şimdiye kadar oluşturdukları devlet sayısı olduğunu söylüyorlar. Hal böyle olunca Kürtler bu forsun içinde paysız kalıyorlar dolayısıyla Eyyubi hanedanlığını andıran ve tarihin medarı iftiharı olan bir devletin daha buraya eklenerek Cumhurbaşkanlığındaki yıldız sayısını da bakanlıkların sayısını da 17’ye çıkaralım.

Böyle bir bakanlığa ihtiyaç var mı? Evet var.

Bu bakanlık “Siyasi ve Sosyal İşler” bakanlığı olacak. Malumunuz Dernekler eskiden Emniyette dernekler masasına bağlıydılar, daha sonra Dernekler İl Müdürlüğü olup, İçişleri Bakanlığında Daire Başkanlığı düzeyinde hizmet veriyordu. Daha sonra Siyasi partiler ve Sendikalar da buraya bağlanınca Genel Müdürlülük düzeyinde hizmet verip illerdeki uzantısı “Sivil Toplum İl Müdürlüğü” oldu.

Peki yetiyor mu? Yetmiyor efendim yetmiyor. Nerdeyse toplumun %70’ine hitap eden bu yönetim biriminin Kabinede Bakanlık düzeyinde temsil edilmesi lazım.

Peki bu Bakanlık ne yapacak?

*Toplumda bir sosyal ve siyasal bir sorun olduğu zaman gerekli araştırmayı, anket çalışmalarını bu Bakanlık yapacak.

Örneğin Kürt meselesi şu anda durgun hale getirildi, milliyetçi kavramlar her geçen gün ön plana çıkıyor, halkın bu konuda ne dediğini ne düşündüğünü bu Bakanlık araştıracak.

*Ayrıca bu bakanlık aracılığıyla vatandaş çok yönlü yetişecek, nitelikli vatandaş, nitelikli hayat demek, asayiş ve huzura katkı demektir.

*Mesela siyaset müessesine bir düzen bir intizam getirecek, öyle elini kolunu sallayan seçime iki ay kala “ben vekil aday adayıyım” deyip siyaseti üç kuruş haram parasıyla kirletmeyecek.

*Sivil Toplum Kuruluşları hakkında yeterli derecede bilgilendirme seminerlerine katılmadan bir derneğin yönetiminde amaçsız, gereksiz birileri yer almayacak, adressiz, faaliyetsiz dernekler kalmayacak.

*Şehrimizde 1100 dernek varsa bu sayı 100 derneğe inecek ama daha verimli, daha hayırlı işler yapacak, bu derneklerin üye sayısı da üçe beşe katlanacak.

*Sendikalar asıl yapmaları gereken işlere, ilgi alanlarına çekilecekler,

*Meslek Odaları ideolojik olmaktan kurtulacaklar,

*Birlikler sadece kamu menfaatine endeksli birlikler haline gelecekler,

*Bu Bakanlık sayesinde her vatandaş bir şekilde meramını dile getirecek,

Kısacası hayata vereceği katkı saymakla bitmez.

Onun için ben diyorum ki, vatandaş olarak 17.Bakanlığı istiyorum tabi 17. Yıldızı da Cumhurbaşkanlığı forsuna eklerseniz daha da memnun olurum.

Benin derdim şu, herhangi bir sembol ile Kürtlerin varlığı bu ülkede hissedilmelidir. Bu şeklide Kürt vatandaşlarımızın aidiyet bağı daha da güçlü hale gelir, mutluluk artar, huzur neşv u nema eder. Devletimiz bir kat daha büyür, sorunları her geçen gün minimize olur, her açıdan ilerleme kat etmesi kolaylaşır.

Özetle şunu söyleyeyim,

*Malazgirt meydan muharebesine kumandanlık yapan Sultan Alpaslan’ın ruhunu şad etmek istiyorsanız,

*İdris-i Bitlisi ile yüzyıllarca huzura katkı veren anlaşmaya imza atan Yavuz Sultan Selim’den aferin almak istiyorsanız,

*İslam dünyasında kabul gören “Milleti İbrahim” olmak sizin için bir değer ise,

*Ümmet-ı Muhammed olmak, şefaatine nail olmak gibi bir derdiniz varsa,

*Büyük bir Devlet olmak gibi bir hedefiniz varsa,

Hak ve adalet adına dile gelen bu tür talepleri kale almanız gerekir.

Sene 2010 İstanbul’da Türk Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi(TASAM)’ın organize ettiği İslam Konferansı Örgütü(İKÖ)’nün toplantınsa katılmıştım, Endonezya temsilcisi konuşmasında dedi ki; “Benim ülkemde 300 dil konuşuluyor, hayat bir ahenk içinde akıp gidiyor” işte mesele bu kadar basit.

Selam ve dualarım sizinle, hak ve adaleti ayakta tutmak dileğiyle.

Ekli Dosyalar
# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?