Ahilik değerin kaç?

Asalet sahibi olmak, iyi bir çevrede yaşamak, mana ehli insanlardan ders almak… Bunların her biri insan şahsiyeti üzerinde ciddi etkiler bırakmaktadır.

12.yy’da başlayıp yüzyıllar boyu devam eden Ahi teşkilatı esnaf üzerinde o günün şartlarında benzeri olmayan bir etki bırakmıştır.

Ahilik teşkilatı hem ekonomik, hem siyasi, hem esnaf ahlakı açısından zamanının alternatifi olmayan bir teşkilatıdır.

*Baciyani Rum, hanımları eğitirken,

*Ahiyani Rum, esnaflara dönük,

*Abdalanı Rum, düşünce insanlarını bir araya getirirken,

*Gaziyani Rum, sıhhat ve kabiliyeti elverişli kimselere “seyfiye” dersleri vererek icap etiği zaman düşmanla muharebe yapabilecek kabiliyette yetiştiriyordu.

Ahi ocaklarına üye olmak için iki şart aranırmış,

1-Müslüman olmak,

2-Bir meslek sahibi olmak,

Bir kimse Ahi teşkilatına üye olduktan sonra  yapması ve yapmaması gereken hal ve davranışlar da vardı. Bu davranışları yapmak bir Ahiye yakışmadığı gibi Ahilikten çıkarılmasına da neden olabiliyormuş.

Bazı tarihi vesikalara bir Ahi’de bulunmaması gereken haller şunlardı:

1- Şarap içmek, 2- Zina yapmak, 3- Livata yapmak, 4- Dedikodu ve iftira etmek, 5- Münafıklık etmek, 6- Gururlanıp kibirlenmek, 7- Sert ve merhametsiz olmak, 8- Hased etmek, kıskanmak, 9- Kin tutmak, affetmemek, 10- Sözünde durmamak, 11- Kadınlara şehvetle bakmak, 12- Yalan söylemek, 13- Hıyanet etmek, 14- Emanete riayet etmemek, 15- İnsanların aybını örtmeyip, açığa vurmak, 16- Cimrilik etmek, 17- Koğuculuk ve gıybet etmek, 18- Hırsızlık etmek. 

Bu ölçülere baktığınız zaman bir Ahi, adam gibi adam, gıpta edilen kimse olarak akıllarda canlanıyor.

İsterseniz bu maddelere göre, her maddeyi 5’er puandan sayarak kendinizi bir ölçün. Bakayım Ahilik değeriniz ne kadar? 90’ı bulabilirseniz ne ala. Şayet eksiğiniz varsa tamamlamak için çalışıp çabalayın, Hayatta %100 başarı da yok, Tekamülde de sınır yok.

Ahi zaviyelerinde “Fütüvvetnâme”den dersler okutulurmuş. İçerik itibariyle;

Rol/model olarak Feta(Yiğit) adamların hayatları anlatılırmış.

Mesela Hz.İbrahim, Hz.Yusuf(as),Ashabu-l Kehf ve Hz.Ali(r.a) gibi.

Ayrıca her peygamberin bir meslek erbabı olduğu ve meslek erbabı kimselerin Allah(c.c.) katında muhterem sayıldıkları derslerde belirtilirmiş.

Ahiliğin Piri sayılan Ahi Evran 93 yaşında Kırşehir’de vefat etmiştir.

Ahi Evran; Esnaf, alim, yerine göre muharip ve yanlışa karşı devlet adamlarını uyaracak kapasitede bir niteliğe sahip olduğu tarihi kaynaklarda yer almaktadır.

Kimisi diyebilir ki “Dünkü güneşle bu günkü çamaşırlar kurumaz” doğrudur, ama “Her şey bir gün aslına rüc’u eder” diye bir kelamı kibar olduğunu da unutmayalım.

Tarihi ve Kültürel değerlerimize sahip çıkalım.  Bu halkın ortak değerleri gün yüzüne çıktıkça birlikteliğimiz daha da perçinlenecek diye düşünüyorum.

Mesela anneannem 50 yıl önce bana Ahi Evran’ı anlatmıştı. Ben ona karşı bir muhabbet besliyordum. TASAM ve ESDER işbirliği içinde İstanbul Wish More Otel de 2016 yılı 13-14 Ekim günlerinde düzenlediği kongreye katılınca ona karşı muhabbetim bir kat daha arttı. Kürdün ve Türkün ortak değerlerine ne kadar sahip çıkılırsa Anadolu insanlarının arasındaki birlik ve beraberlik ruhu o oranda pekişir kanaatindeyim.

Bu duygular içinde “Ahilik” haftanız mübarek ola..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?