Duyarsızlık bizi bizden etti!

Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun (Tahrim 6)

Aslında duyarsızlıklarımızın ana kaynağı yukarıda yazmış olduğumuz ayetteki uyarının ciddiyetinin farkında olmadığımızdır. Eğer Allahccın bizim için özel olarak indirdiği Kuranı hakkıyla anlamaya çalışmazsak ve anlamazsak duyarsızlıklarımız gafletimiz ve hatta imansızlığımız kaçınılmaz olacaktır. Ve bu durumda da yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten asla kurtulamayız. Kendimiz kurtulamadığımız gibi bu hakikatleri anlatmadığımız da ailemiz de aynı sona muhatap olur.

İlk önce kendi ruh dünyamıza karşı duyarsızlıklarımız var. Beş dakika sonra ölme ihtimalimiz yüksek olan bir dünyada yaşamamıza ve bu halimizle imansız gitme riskimize rağmen imanı elde etme adına tabiri caizse kılımız bile kıpırdamıyor. Çoğu zaman bu duyarsızlıklarımız öyle noktalar ulaşıyor ki bu ahmaklığımıza şaşmamak elde değil. Bugün kafaya taktığımız ruhumuzu meşgul eden şeylerin yarın ölecek olsak hiçbir önemi olmadığını ah bir anlayabilsek

Öncelikle Allahcca iman noktasında duyarsızlığımız var. Occnu hakkıyla tanımıyor Occna gereği gibi iman etmiyor ve aslında Rabbimizi bilmiyoruz. Nasıl bir yaratıcımız olduğunun farkında bile değiliz. Bizi neden yarattı ve Occna karşı vazifelerimiz nelerdir bilmiyoruz ya da bilsek de uygulamıyoruz.

Peygamberimizesav karşı duyarsızlığımız var. Osavnun hayatını bir kez bile okumamış ve incelememiş onlar gökteki yıldızlar gibidir dediği sahabelerin hayatlarını hiç merak etmemiş ve tüm bunlara rağmen Müslüman olduklarını iddia edenleriz. Bu ne yaman çelişki böyle. Hem Osavnun ümmeti olduğunu izinden gittiğini söyleyeceksin hem de izini takip edeceğin kişinin hayatını kulaktan duyma bilgiler dışında hiç merak edip incelemeyeceksin.

Kurana karşı duyarsızlıklarımız var. Rabbimizincc bu kitabı ben size gönderdim okuyun anlayın ve en önemlisi de anladığınızı yaşayın demesine rağmen bizler ısrarla onu anlamamaya devam ediyoruz. Onu anlamazsak Müslümanlığımızı neye göre yaşayacağız kendimizi Müslüman olarak tarif ederken hangi bilgilere göre bunu yapacağız. Bir kişinin Kuranın anlamını hiç okumadığı halde kendisini Müslüman kimliği altında görmesi gerçekten ilginç. Neye göre ve nasıl bir Müslümansın

İyilik noktasında duyarsızlıklarımız var. Öyle bir zaman diliminde yaşıyoruz ki bırakın aynı mahalle aynı sokakta yaşayanları tanımayı aynı binada oturan insanlardan haberimiz yok. Durum böyle olunca da iyilik duygularımız bir bir körelmeye devam ediyor.

Selamlaşma ve muhabbet alanında duyarsızlıklarımız var. Herkes birbirini yabancı ve güvensiz görmeye başladığından selamlaşma ve muhabbet ya çok az devam ediyor ya da tamamen kesilmiş durumda.

İnsan olma noktasında duyarsızlıklarımız var. İnsanlığımızı yitirmiş durumdayız. Sadece kendini ve ailesini düşünen diğerleri hiç umurunda olmayan insanlar topluluğuna dönüşmüş durumdayız. Bencillik ve egoizmin esiri olmuşuz.

Kısaca duyarsızlıklarımız tüm benliğimizi sarmış durumda. Hayatımızın her alanını kaplamış vaziyette. Bundan kurtuluşun tek bir yolu var bundan önce tüm yaptıklarımıza elveda deyip sadece Allahcca yönelerek ve Occnun gönderdiği kitabı anlama gayreti içerisinde olarak ve Peygamber Efendimizinsav hayatını inceleyip kendi yaşamımıza ayna tutarak bu hastalığımızdan kurtulabiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Çakır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?