Müminin malla imtihanı

Ebû Yalâ... İbn-i Ömerden rivayet etti ki İbn-i Mesud şöyle demiştir: Adem oğluna beş şeyin hesabı sorulmadan kıyamet gününde ayaklarını ileri atmasına izin verilmez.

O beş şey şunlardır:

1. Ömrünü nerede tükettin? 2. Gençliğini nerede çürüttün? 3. Malını nereden kazandın? 4. Malını nereye sarf ettin? 5. Öğrendiklerinle ne kadar amel ettin? (Ebû Yalâ Müsterdek 9/5271)

Ebu Hureyreden ra: Allah Resulü sas ashabına şöyle buyurdu: Müflis kimdir bilir misiniz Bizde müflis parası ve malı olmayandır dedik. Şöyle buyurdu: Asıl müflis kıyamet günü namazı ile orucu ve zekâtı ile gelir. Öte yandan buna hakaret etmiş ona iftira atmış berikinin malını yemiş öbürünün kanını akıtmış ve falanı dövmüş olarak gelir. Yaptığı iyilik ve sevapları işte böylece ona buna dağıtılacaktır. Borcu ödenmeden sevapları biterse bu defa onların günahlarını kendisi yüklenecek ve sonra da cehenneme atılacaktır. Müslim

Yine Ebu Hureyreden ra: Allah Resulü sas buyurdu ki: Kim Müslüman kardeşinin dil ile namusuna ve ırzına sataşarak hakkını yemiş ise altın ve gümüş paraların para etmeyeceği gün Kıyamet gelmeden önce bugün bu dünyada onunla helâllersin Çünkü ona yaptığı haksızlık kadar salih amelinden alınacaktır. Eğer sevapları yoksa arkadaşının günahlarından alınıp haksızlık yapana yüklenecektir. Buhari Bir kısım insanımız geniş imkanlara sahip olmak için helale harama dikkat etmeden zengin olmak isterler. Kılıfı da hazırdır kuvvetli Müslüman zayıf Müslümandan daha eftaldir prensibinden hareket ettiklerini söylemektedirler. Oysaki Rabbimiz Müslümanların helal dairede çalışıp gayret etmelerini emretmektedir. Güçlü olmak ancak Allahın istediği şekilde helal dairede emek ve çalışmakla dürüst hareket etmekle olur. Günümüz insanının birçok problemi var. Çeşitli hukuksuz işlerden ve işlemlerden korkanlar çoğunlukta. Hiç kimse Allahın âdili mutlak olduğunu hatırdan çıkarmamalı... Sözü uzatmadan yazımı Mevlana Hazretlerinden bir kıssayla noktalayayım.

Bir gün Mevlana Hazretleri eve gelir. Oğlunu çok üzgün görür. Oğluna ne sorarsa sorsun ne anlatırsa anlatsın bir türlü konuşturamaz. Aklına bir fikir gelir avda vurulan bir kurt postu asılı durmaktadır balkonda. Hemen balkona çıkar ve kurt postunun arkasına saklanarak oğluna çeşitli hareketler yapar. Mahzun kederli olan ağzından ses çıkmayan oğlu katıla-katıla gülmeye başlar. Mevlana: Evladım kurt postunun arkasında kurt olsaydı sana korku salacak ve kaçacaktın fakat postun arkasında baban olduğunu bildiğinden dolayı korkmadın der. Aynen öyle de dertlerinin arkasında Rabbin olduğunu bilirsen korkmana gerek yok. O cc sana merhamet eder. Kederini derdini tasanı Ona cc arz et ve sıkınçakır kurtul.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Çakır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?