Kolay kazanıldı sanma bu vatan

“Aylardan ağustos, günlerden cuma  Gün doğmadan evvel iklim-i Rum'a”

…diye başlayan; “Kızılelma'ya hey... Kızılelma'ya! ! ! ”diye biten Malazgirt Marşı’nı bilmeyenimiz yoktur sanırım.

Bu marş Alparslan’ın 1071 yılı Ağustos ayında ordusunun başına beyaz elbisesini kefen gibi giyerek geçip; yapılan savaşta zafer kazanarak, Anadolu’yu Türklere açtığı Malazgirt zaferi için yazılmış ve bestelenmiştir.

Ağustos ayının bizim için bir zafer ayı olduğu ve tarihimizin en şanlı sayfalarının bu ayda yazılmış olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. İsterseniz kronolojik sıraya göre Ağustos ayındaki büyük zaferlerimizden bazılarını yerimizin elverdiği ölçüde sıralamaya çalışalım.

26 Ağustos 1071, Malazgirt Zaferi. 11 Ağustos 1473, Otlukbeli Zaferi. 29 Ağustos 1526, Mohaç Zaferi. 24 Ağustos 1516, Mercidabık Zaferi 6 Ağustos 1915, Conkbayırı zaferi, 21 Ağustos 1915, Anafartalar Zaferi. 23 Ağustos–13 Eylül1921, Sakarya Zaferi. 26 Ağustos 1922, Büyük taarruzun başlangıcı. 30 Ağustos 1922, Dumlupınar Zaferi.

Anadolu’nun bizlere vatan olduğu 1071’den günümüze 900 küsur yıl geçmiş. Bu yıllar içinde nice irili ufaklı savaşlar yapmışız. Her defasında yeni destanlar yazdırmışız. Peki; artık emniyetteyiz, hiç düşmanımız yok diyebilir miyiz? Elbette ki hayır… Ne demiş atalarımız: “Su uyur, düşman uyumaz.” İşte bu gerçeği görerek kazandığımız zaferleri kutlarken, düşmanlarımızın uyumadığını, Millet olarak en zayıf ânımızı kolladıklarını beynimizin bir köşesinde “aklımda” diye tutmalıyız. Sözün özü şu ki; 

UNUTMA..!  Kolay kazanıldı sanma bu vatan  Savaştık yıllarca… Vurduk, vurulduk  Unutma! .. Binlerce kefensiz yatan  Şehitlerin kanı ile kurulduk.

Yunus’ça söylendik onca dillerde  O’nu gördük kokladığımız güllerde  Pir Sultan’lar misali gönüllerde  Çağlayıp taşarken şimdi durulduk.

Çırpınırken Nizam-ı Âlem için  Bilen var mı ki nerde idi Maçin Set çekmekle uğraşırken dünkü Çin  Nerde mazlum varsa sorduk, sorulduk.

Devletim varmak istenen tek yöndü  Girince fitne öze, nur da söndü  Sonunda şamar oğlanına(!) döndü  Bedel ödemekten artık yorulduk.

Bu duygularla Yüce Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlar; bizlere canları pahasına vatan bırakan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Manuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?