Buyur Rabbim diyen milyonlar

Hac kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Hac bir şeye yönelmek bir yeri ziyaret etmek bir şeyi amaçlamak anlamına gelmektedir. İslâmın beş esasından biridir.

Hac ibâdeti: Mekanı mahsusu zamanı mahsusta rızâen lillâh ziyaret etmektir. Yani Kâbeyi ve etrafındaki kutsal mekânları hac mevsiminde usulüne uygun olarak ziyaret etmektir.

Kâbe Allâhın CC insanlar için belirlediği ilk ibâdet evidir. Kurânî delilini bildiren âyet meâli:

ŞÜPHESIZ INSANLAR IÇIN KURULAN ILK IBÂDET EVI ELBETTE MEKKEDE ÂLEMLERE RAHMET VE HIDAYET KAYNAĞI OLARAK KURULAN KÂBEDIR. Âl-i İmrân 3/96

Zamanı mahsus: Şevvâl Zilkâde ve Zilhicceden on gündür. Hz. Peygamber SAVin rehberliğinin esas alınması gerektiğinden Zilhiccenin ilk on gününde yapılmaktadır. Bu sebeple bazılarının Hac yine kurbana denk geldi gibi cehalet izharları insanı sadece gülümsetir.

Gücü yetenler üzerinde Allâhın hakkı olduğu bildirilen ibâdettir. Farziyetini bildiren âyet meâli şöyledir:

YOLCULUĞUNA GÜCÜ YETENLERIN HACCETMESI ALLÂHIN INSANLAR ÜZERINDE BIR HAKKIDIR Âl-i İmrân 3/97

Hem beden ve hem de mal ile yapılan bir ibâdet olduğu için son zamanlarda aşırı yoğunluk da eklenince herkesin edâ etme imkanı bulamayacağı bir ibadettir.

İnsanlığın en kalabalık topluluğu adeta tevhîdin ete kemiğe bürünmüş halidir. Bir nevi mahşer provasıdır. Milyarlarca insandan süzülmüş tevhîd mozayiğidir.

İhram: Hac ibadetine mahsus özel libastır. Ölümü temsil eder. Müslüman ihrama girdiği andan itibaren melekiyyet kisvesine bürünmüş demektir. Tâ Hz. Âdemden AS başlayan yasaklar devreye girer. Bu yasakların Kurânî ifadesi şöyledir:

HAC ayları BILINEN AYLARDIR. KIM O AYLARDA HACCA BAŞLARSA ARTIK ONA HACDA CINSEL ILIŞKI GÜNAHA SAPMAK KAVGA ETMEK YOKTUR. SIZ NE HAYIR YAPARSANIZ ALLÂH ONU BILIR. Âhiret için AZIK TOPLAYIN. KUŞKUSUZ AZIĞIN EN HAYIRLISI TAKVA Allâha karşı gelmekten sakınma DIR. EY AKIL SAHIPLERI BANA KARŞI GELMEKTEN SAKININ. Bakara 2/197

TELBIYE: Hac ibadetine mahsus bir münacat şekli olup buyur emrine âmâdeyim şeklinde yapılan bir tezkiyedir. Tam olarak:

LEBBEYK ALLÂHÜMME LEBBEYK LEBBEYKE LÂ ŞERÎKE LEKE LEBBEYK. İNNEL HAMDE VENNIĞMETE LEKE VEL MÜLK. LÂ ŞERIKE LEKE.

Buyur Allâhım buyur Buyur ortağı olmayan buyur Hamd/övgü sana nîmet senin ve mülk de senin.

Kul burada buyur Allâhım derken aslında Allâhım sana geldim. Âcziyetimi sundum. Her şeyin sahibi eşi ve ortağı olmayan Rabbim Rızana geldim. Affına merhametine sığındım diyerek ve gönülden sözüne katılarak tevbe etmiş oluyor. Bu sebeple Hz. Peygamber SAV Şartlarını hâiz bir haccın karşılığının cennet olduğunu müjdeler.

Her ibâdette olduğu gibi hac ibâdetinde de ihlâs ve samimiyet şarttır. Ayrıca helal kazançla yapılmalıdır. Kul hakkı olmamalıdır. Getirdiği telbiyelerine sadık olmalıdır. Ehli İslâmın yeniden dirilişi yeryüzünde hak ve adaletin hakimiyeti için dualar etmelidir. Mutlak sabır timsali olmalıdır. Zira cenneti kazanmak kolay değildir. Yaşayan ölü gibi olmalıdır. Zamanımızın lüks ve şatafatına kapılmamalıdır. Oraya eşya toplamaya veya turistik geziye gitmediğini aklından çıkarmamalıdır Eğer bunlara riâyet etmezse bir Müslüman hem parası hem de emeği boşa gitmiş olur.

Biiznillâh hac ibâdetini eda ettikten sonrası için çok dikkatli olmalıdır. İşi gücü bırakıp gece gündüz teşbih çekeceksin diye de kendisini tembelliğe alıştırmamalıdır. Dînimizce farzların edası ile birlikte en değerli ibâdet şekli çalışmaktır. Mesleği meşrebi ne ise o yolda mesâî yapmaktır. Herkese nasip olmayan bir ibâdeti edâ etme lütfunda bulunduğu için şükretmelidir.

Memlekete dönerken eşya yerine Hz. Peygamberin güzel ahlâkı Hz. Ebûbekirin Îsâr/cömertlik hasletini Hz. Ömerin adaletini Hz. Osmanın hayâsını Hz. Alinin şecâatini ve diğer bütün sahabe-i kiramın samimiyetini öğrenip getirmelidir. O zaman gerçek manada hac görevi ifa edilmiş olur. Ancak bu da her kişinin işi değil maalesef.

İçinde bulunduğumuz hac mevsiminin Müslümanların kurtuluşuna vesîle olması en büyük arzumuzdur. Yüce Yaratıcı hak ve hakikata teslim olmayı bütün îmân ehline ihsân eylesin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Günaydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?