Doğru yolda olana kimse zarar veremez

Doğruluk en büyük hazinedir. Kişi ve toplumu diri kılan temel esastır. Konumuzun Kurândaki karşılığı HİDÂYET tir. Müminlerin dikkati çekilerek şöyle buyurulmaktadır:

Doğruluk en büyük hazinedir. Kişi ve toplumu diri kılan temel esastır. Konumuzun Kurândaki karşılığı HİDÂYET tir. Müminlerin dikkati çekilerek şöyle buyurulmaktadır:

EY IMAN EDENLER SIZ KENDINIZI DÜZELTIN. SIZ DOĞRU YOLDA OLURSANIZ YOLDAN SAPAN KIMSE SIZE ZARAR VEREMEZ. HEPINIZIN DÖNÜŞÜ ALLÂHADIR. O ZAMAN ALLÂH SIZE YAPTIKLARINIZI HABER VERECEKTIR. Mâide 5/105

Sadece îmân etmiş olmak kendi kabuğuna çekilerek hayata umursamaz bir tavırla bakmak islâmın ruhuna terstir. Zira böyle bir düşünce insanı ruhbanlığa götürür. Ruhbanlık ise Ehli Kitaba has bir durumdur.

Müminler öncelikle kendini düzeltmelidir. Kendisini islah edemeyen başkasını hiç düzeltemez. Herkes söylediğini yaşamak zorundadır. Buna HÂL DILIdiyoruz. Hâli kâline uymayan yani söz ve yaşantısı uyumsuz olan kişi başkalarına asla örnek olamaz.

Doğrulukla ilgili Kurânî evrensel ilkelerden bazılarını hatırlama babından köşemize alıyoruz.

Bir Müslümanın hidâyet ehli dosdoğru yolda olması demek Kurân ile bilgi sahibi olup sünnet ile amel etmektir. Kurânın insanları en doğruya götürdüğünü bildiren şu âyeti her Müslüman beynine kazımak durumundadır. GERÇEKTEN BU KURÂN EN DOĞRU OLAN YOLA GÖTÜRÜR VE IYI IŞLER YAPAN MÜMINLER IÇIN BÜYÜK BIR MÜKAFAT OLDUĞUNU VE ÂHIRETE INANMAYANLAR IÇIN ELEM DOLU BIR AZAP HAZIRLADIĞIMIZI MÜJDELER. İsrâ 17/9-10

Dinimiz sadece Müslüman olmayı değil İslâmın emrettiği şekilde yaşamayı ister. Bu sebeple îmân etmenin yanında hemen sâlih amel vurgusu yapılır. Sâlih amel ise hem müminin kendi lehine ve hem de başkalarının iyiliğine çalışması demektir. Hakkın ve halkın rızası esastır. Kardeşliğin temel esası yardımlaşma ve dayanışmadır. Dertler paylaşılınca azalır. Mutluluklar paylaşılınca çoğalır.

İlim/bilgi sahibi olmak temel esastır. Dünya ve âhiret hayatındaki bütün yücelikler ancak ilim ile kazanılır. İlim amele dönüştüğü zaman hikmet yani üretim ortaya çıkar. Üreten bir islâm toplumu daima kazançlıdır. Zira ürettiğini pazarlayıp kazanacaktır. Bu yüzden dinimizde atâlete/tembelliğe geçit yoktur. Herkes çalıştığının karşılığını görecektir. Fermânı İlâhî böyledir: İNSAN IÇIN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR. ŞÜPHESIZ ONUN ÇALIŞMASI ILERIDE GÖRÜLECEKTIR. SONRA ÇALIŞMASININ KARŞILIĞI KENDISINE TASTAMAM VERILECEKTIR. Necm 53/394041

Kurâna göre doğru yolda olmanın temel esaslarından biri de düşmana karşı daima hazırlıklı olmak en azından onun kadar silahlanmaktır. İlâhî irade bizden bunu istemektedir. Şöyle ki:

ONLARA KARŞI GÜCÜNÜZ YETTIĞI KADAR KUVVET VE SAVAŞ ATLARI HAZIRLAYIN. ONLARLA ALLÂHIN DÜŞMANINI SIZIN DÜŞMANINIZI VE BUNLARDAN BAŞKA SIZIN BILMEDIĞINIZ FAKAT ALLÂHIN BILDIĞI DIĞER DÜŞMANLARI KORKUTURSUNUZ. ALLÂH YOLUNDA NE HARCARSANIZ KARŞILIĞI SIZE TAM OLARAK ÖDENIR. SIZE ZULMEDILMEZ. Enfâl 8/60

Hidâyette olmanın diğer bir yolu da her Müslümanın kendi durumuna göre iyiliği emredip kötülüğe engel olmaya çalışmasıdır. İlgili hüküm:

SIZDEN HAYRA ÇAĞIRAN IYILIĞI EMREDEN VE KÖTÜLÜKTEN MEN EDEN BIR TOPLULUK BULUNSUN. İŞTE KURTULUŞA ERENLER ONLARDIR. Âl-i İmrân 3/104

İnanmış insan tabîî olarak inanmayandan farklıdır. Müminler insanlığın en hayırlıları olarak nitelendirilmiş olup şöyle buyurulmuştur:

SIZ INSANLAR IÇIN ÇIKARILMIŞ EN HAYIRLI ÜMMETSINIZ. İYILIĞI EMREDER KÖTÜLÜKTEN MEN EDER VE ALLÂHA ÎMÂN EDERSINIZ. KITAP EHLI DE INANSALARDI ELBETTE KENDILERI IÇIN HAYIRLI OLURDU. ONLARDAN ÎMÂN EDENLER DE VAR. AMA PEK ÇOĞU FÂSIK KIMSELERDIR. Âl-i İmrân 3/110

Namazı dosdoğru kılmak zekatı vermek infak ehli olmak ahde vefa göstermek emanete riâyet etmek empati yapmak/kendini kardeşinin yerine koymak dargınları barıştırmak yetime yoksula sahip çıkmak Maddî ve mânevî temizliğe dikkat etmek işini doğru ve güzel yapmak her türlü gösteriş ve riyakârlıktan kaçınmak iffet ve namusunu korumak her türlü hayasızlıktan uzak durmak her zaman ve her yerde adaleti hakim kılmak vb. hidayetin/doğruluğun temel esaslarıdır. Madden ve manen yücelmenin aslî unsurlarıdır.

Bu sayılanları yaşamak için ise mutlak Hz. Peygamber SAV ve onun rahle-i tedrisinden geçen Ashâbı Kirâmı örnek almak zaruridir. İşte o zaman Allâhın CC yardımı da gelecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Günaydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?