İçimizdeki Beyinsizler Yüzünden

Başlığın ilham kaynağı Arâf Sûresinin 155. Âyeti Kerîmesidir. İlgili bölüm şöyledir: ŞİMDİ İÇİMİZDEN BİR TAKIM  BEYİNSİZLERİN İŞLEDİKLERİ GÜNAH SEBEBİYLE BİZİ HELAK MI EDECEKSİN?

Âyette zikredilen Hz. Mûsâ ASın kavmi hakkındaki serzenişi olup kıyamete kadar aynı durumun sürekliliğini bildirmektedir. Zira beyinsizler her zaman olmuş ve olacaklardır.

Esasen sefih kelimesiyle anlatılan ahlaksızlık cehalet kabalık akılsızlık savurganlık vurdumduymazlık ve zulüm olduğu gibi her iyilik ve kemâlâtın zıddı manalarına gelmektedir. Hayvanlar gibi yaşamak şeklinde özetlenebilir.

Özelden genele doğru gidildiğinde aileyi ve toplumu yok eden temel sebep sefihlik-beyinsizliktir.

Mahlukatın şereflisi olarak yaratılan insana düşen temel görev Yaratıcıya kulluk etmek insanlığa hakkı hakim kılmak ve dünyayı imar ederek ahiret saadetini kazanmaktır. Bu misyonunu yitirdiği zaman hayatın mahvı kaçınılmaz olur. Örnek olma yerini ibret olmaya bırakır.

İslamın hedefi hayatı huzurla yaşanır kılmaktır. Bunun için temel esas güzel ahlak olup hakkın korunması ve adaletin tesisidir. Ben değil biz merkezli olmaktır. Nemelazımcı değil mahlukata karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmektir. Bütün varlığın insanın emrine verilerek emanet edildiğini unutmamaktır.

Hayat bir gemidir. Birkaç akılsız gemiyi delerken onlara kayıtsız kalmanın sonucu nasıl sulara gark olup boğulmaksa nemelazımcılığın sonucu da aynıdır. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışı İslama tamamen zıttır. Zira o yılanın mutlaka kendisine de dokunacağı mukadderdir.

Müslüman kafir gibi bir hayata talip olamaz. Onlar gibi yaşayamaz. Kafir hayatı dünyadan ibaret saydığı için aklının estiği gibi yaşar. Her şeyi kendisine mübah görür. Sonra da cehenneme doğru yolculuğuna devam eder. Onların bu durumunu Kurân şöyle açıklamaktadır:

ŞÜPHESIZ ALLÂH İNANIP SALİH AMEL İŞLEYENLERİ İÇİNDEN IRMAKLAR AKAN CENNETLERE KOYACAKTIR. İNKAR EDENLER İSE dünya zevklerinden YARARLANIRLAR VE HAYVANLARIN YEDİĞİ GİBİ YERLER. ONLARIN KALACAKLARI YER ATEŞTİR. Muhammed 47/12

Müslüman daima Allahın CC denetiminde olduğunun şuuruyla hareket eder. Dünya ve ahiret dengesini korumaya çalışır. Bulunduğu yerde huzur sebebidir. Tarihte bu hususa dair misaller çoktur.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde gerek ülkemizde ve gerekse tüm dünyada sefahet had safhadadır. Hemen herkes bu durumdan şikayetçidir. Ancak şikayet edenlerin çoğu da sefihlerden oluşmaktadır.

İnsan fıtratında var olan doyumsuzluk izzet ve şerefine galip geldiği zaman yapmayacağı şarlatanlık yoktur. Elde etmek istediği şeylere ulaşmak için haram helal dinlemez. Ama dindarlığı da kimseye vermez. Her şeyin kendisine ait olmasını ister. İstedikçe de nankörlüğü depreşir. İlahi fermana kulak verelim nasıl buyurulmuş:

O İSTEDİĞİNİZ ŞEYLERİN HEPSİNDEN SİZE VERDİ. EĞER ALLÂHIN NİMETLERİNİ SAYMAYA KALKIŞSANIZ SAYAMAZSINIZ. ŞÜPHESIZ İNSAN ÇOK ZALİMDİR ÇOK NANKÖRDÜR. İbrahim 14/34

Halkının büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu iddia edilen Ülkemizde sefahet/beyinsizlik adına ne varsa hepsi de sıradanlaşmıştır. Öyle 90 lar falan da değildir. 99 ise hiç olmamıştır. Sofrasında ekmeğini yiyip üzerine pisleyen o kadar hain beyinsiz var ki her yerde sesleri çok çıkmaktadır. İnsanlıktan ve edepten nasibini almamış soysuzlar sürüsüne karşı Müslümanım diyenler Fransız kalmakta sesi çıkmamaktadır. Ancak diğer Müslümanlara arslan kesilmektedir. Böyle bir zihniyetin dualarını Allâh kabul etmez.

İslamcılığı savunanların çoğunun Kurân ve sünnete karşı lakayd olduğunu da belirtelim.

Her türlü şenaatin sıradanlaştığı bir toplumun zevali yakındır. Kendine çeki düzen vermezse batması da haktır. Unutulmamalıdır ki geçmişte nice milletler beyinsizlikleri yüzünden helak edildiler. Yerlerini yenileri aldı. Kur'ânın ifadesiyle hiçbir şey Allâha CC zarar veremez ve de öyle oldu. Bir âyet meâlinde şöyle buyurulur:

İŞTE SİZLER ALLÂH YOLUNDA HARCAMAYA ÇAĞIRILIYORSUNUZ. AMA İÇİNİZDEN CİMRİLİK YAPANLAR VAR. KİM CİMRİLİK YAPARSA ARTIK KENDİ ZARARINA CİMRİLİK YAPMIŞ OLUR. ALLÂH HER BAKIMDAN SINIRSIZ ZENGİNDİR. SİZ İSE FAKIRSINIZ. EĞER ONDAN YÜZ ÇEVIRECEK OLURSANIZ YERINIZE BAŞKA BİR TOPLUM GETİRİR DE ONLAR SİZİN GİBİ OLMAZLAR Muhammed 47/38 Sefahet bataklığından Allâhın rahmetine sığınıyoruz. Uyanmalar nasip etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Günaydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?