Kur'an Bizden Ne İster Biz Ne Yaparız

Kur'an Akıl sahiplerine hitap eden İlahi bir kaynaktır. Kendisinde hiçbir şüphe bulunmadığını kendisi bizzat belirtir. Kurana göre İman etme hususunda bir değerlendirme yapalım acze düşmeden yese kapılmadan Allahın rahmeti ile kendimizi aldatmadan Allaha Kul Muhammede Ümmet olabilmişmiyiz Kurani emir ve yasaklar ile bakalım.

Kur'an'ın ilk emri Oku iken

Bizler Kuran dışında okumalar ile meşgul olduk

Kuranın Emri Yalnızca Allaha Kulluk Edin iken

Bizler Allah ile Birlikte birçok maddeye ve kişiye Kulluk etmek ile meşgul olduk

Kuranın Emri Sabır namaz salih amel Allahın isimleri ile Yardım dilemek iken

Bizler gevşeklik ile kendilerine bile faydası olamayacak şeyleri vesile edinmek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Gece gündüz yürürken otururken Allahı anmak iken

Bizler Geceleri uyuyarak gündüzleri kendimizi dünyaya adayarak oturmak ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Namaz zekât oruç infak iken

Bizler Namazları aksattık zekâtı kıstıkça kıstık infakın yanından bile geçemedik.

Kuranın Emri Allahtan af dileyerek insanları uyarmak iken

Bizler Allahtan af dileyeceğimizi günahı hayat sistemi haline getirdik insanları uyarmak yerine yermek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Allah ile kul arasına girmemek Kuranla öğüt vermek Nimetlere şükretmek iken

Bizler Allah ile kul arasına aracılar tayin ettik efendilerin kitapları ve sözleri ile öğütledik nimetlere şükretmek yerine nankörlük ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Rabbimizden indirilene uymak Kurandan yüz çevirenden yüz çevirmek iken

Bizler Rabbimizden indirileni Mehcur bırakarak Yüz çevirenleri dostlar edinmek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri İbadetleri hayatı Allaha has kılmak duayı ümit ve korku ile yapmak Allahın adını anmak iken

Bizler İbadetleri kullara has kılarak duayı emri vaki yaptık Allahın adı yerine falancanın yüzü suyu hürmeti filancanın yedi sülalesinin adını anmak ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Affetmeyi iyiliği emredip kötülükten sakındırmayı cahillerden yüz çevirmeyi şeytandan Allaha sığınmayı emreder iken.

Bizler affetmek yerine cezalandırmayı aşağılamayı kötülükten sakındırmak yerine batağa düşene bir tekme vurmayı cahiller ile oturup kalkmayı şeytanı izni ayırıp şeytani desiseleri yayma ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Okunduğu zaman dinleyip anlamayı dost düşman ayrımını yapmayı emreder iken.

Bizler Kuranı musiki olarak dinlemeyi anlamak yerine anmak dost düşman ayrımını menfaatler çerçevesinde yapmak ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Ailemize namazı emretmek ana babaya iyi davranmak insanlara yardımcı olmak iken

Bizler Ailelerimizi unuttuk başkalarına emrettik ana babaları huzur Evlerine attık insanlara yardımcı olurken dahi her şeye zan ile bakmakla meşgul olduk.

Kuranın Emri Ahde vefa Ölçü ve Tartıda dürüstlük dünya nimetlerine aldanmamak iken

Bizler vefayı unuttuk nerden ne kadar fazla kazanırım diyerekten ölçüyü tartıyı kaçırdık dünya nimetlerini dinimizi oyun ve eğlence haline getirmek amacı kullanmak ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Helal ve Temiz yiyecekler Ribadan uzak durma Allah resulüne itaat iken

Bizler helal haram ayrımı yapmadan yedik ribayı meşrulaştırma adına yeni kavramlar üretmek Allah resulüne itaat yerine anmak ve güller içinde göstermek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Tüm şans oyunlarından uzak durmak hile ve zandan kaçınmak iken

Bizler şans oyunlarını helal sayan ve meşrulaştıran   hile ve zan hususunda kendimizi akıllı diğerlerini aptal saymak ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Zina etmemek haksız yere cana kıymamak hırsızlık etmemek iken

Bizler zinaya yol açan günümüz tehlikelerini kaale almamak haksız yere canlara kıyan zalimleri kayırmak hırsızlık edenleri beyefendiler olarak görme ile meşgul olduk.

Kuranın Emri İnsan olabilmek Rüşvet ve benzerlerinden sakınmak iyilikleri başa kakmamak iken

Bizler davar sürülerine özenerek rüşveti hediye olarak aldık sakınmak yerine teşvik ettik bir iyilik yaptığımızda iyiliği burunlarından getirme ile meşgul olduk Kuranın Emri Helal ve Haram icat etmemek şahitlikten kaçmamak savaştan çekinmemek iken

Bizler Allah adına helal ve haramlar icat ettik şahitlikten kaçarak haksızlığa göz yumduk savaşmayı kan dökme anlayarak hayatın her alanının küfür ve hak mücadelesi olduğunu unutmak ile meşgul olduk.

Kuranın Emri İftiradan sakınmak Allahın ayetleri ile alay edenlerden uzaklaşmak selam verenlere sen mümin değilsin dememek iken

Bizler iftiralara araştırmadan iman ettik. Allahın ayetleri ile alay eden efendileri baş tacı yaptık önderler kıldık selam verenlere selamı almayarak karşılık vermek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Peygamberden sesimizi yükseltmemek Allaha itaatin Peygambere itaat olduğunun kavranması iken

Bizler peygamberin sesini duymamak ve peygamber adına bidat ve hurafeler üreterek Peygamberi postacı konumuna getirmek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Hiçbir şeyin Allahın anmaya engel olmaması gerekir iken

Bizler Mallarımızın çocuklarımızın daha güçlü olmasına öncelik vermek ile meşgul olduk.

Kuranın Emri Birbirimizin ayıplarını sırlarını araştırmamak gıybet etmemek iken.

Bizler samanlıkta iğne ararcasına birbirimizin ayıplarını sırlarını günahlarını yanlışlarını ifşa etmek adına gıybet etmek ile meşgul olduk. velhasılı kelam farisilerin dediği gibi ان كوجا آنكوجا biz nerde o nerede.. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Çakır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?