Bayram Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Bayram namazları yılda iki defa kılındığı için halkımız tarafından kılınış şekli genelde unutulmaktadır. Bayram namazının kılınışıyla ilgili kısa ve anlaşılır bir malumat vermek yerinde olacaktır.

Çok kıymetli okurlarım;

Bayram namazının kılınışı hakkında başta Büyük İslam İlmihali olmak üzere, diğer ilmihal ve fıkıh kitaplarından edindiğim bilgiler ışığında bayram namazlarının kılınışını kısa ve anlaşılır bir dile ile anlatmaya çalışacağım. Bu yazımda gözümüzden kaçan bir hatamız olursa lütfen yorum bölümünden bize yazarak düzeltmemize vesile olunuz.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı yılda iki defa Kurban bayram namazı ve Ramazan bayram namazı olmak üzere iki rekat olarak kılınır. Cuma namazı kendilerine farz olan kimselere bayram namazı kılmak vaciptir. Sabah namazını camide cemaatle kıldıktan sonra bayram namazı vaktinin girmesi beklenir. Bayram namazının vakti ise güneş doğduktan 50 dakika sonra girer. Bu vakte kadar camilerde genelde din görevlilerince vaaz yapılmaktadır. Bu vaazlara iştirak etmeye gayret gösterelim.

Bayram namazı vakti girince vaaz eden vaiz veya cami görevlisince bayram namazının nasıl kılınacağı hususudan bilgilendirme yapılmaktadır. Bir nebze olsun faydası olur düşüncesiyle bayram namazının kılınışını sizlere kısaca anlatmak istiyoruz.

Vakit girince müeezin cemaati bayram namazına (Essalah diyerek) davet eder. Cemaat saf düzeni alarak namaza hazırlanır. Müezzin tarafından niyetin nasıl yapılacağı tarif edilir. Bayram namazına niyet aynen şöyle yapılır; "Niyet ettim Allah rızası için üzerime vacip olaran Ramazan veya Kurban bayramı namazını kılmağa. Uydum hazır olan imama".

İmamın aldığı sesli tekbir ile birlikte bayram namazına başlanılır. Eller bağlandıktan sonra imam ve cemaat sessiz bir şekilde "Sübhaneke Allahümme" duasını okur. Daha sonra imam cehren (sesli) cemaat ise sessiz olmak üzere üç defa tekbir alırlar. Alınan ilk iki tekbirden sonra eller yan tarafa salınır. Alınan üçüncü tekbirle birlikte eller göbeğin üstünde bağlanır. Tekbirlerin arasında üç defa "Sübhanellah" denilecek kadar durulması gerekir.

İmam sessizce "Euzu Besmele" çektikten sonra cehren yani açıktan Fatiha Suresini ve sonrasında bir miktar Kur'an okuyarak rükû ve seccede gider. Yapılan secdelerden sonra ikinci rekata kalkılır. İmam ikinci rekatta, ilk rekatta olduğu gibi sesli olarak Fatiha Suresini ve bir miktar Kur'an okuduktan sonra sesli olarak fasılalarla üç defa tekbir alır. Eller kulak yumuşaklarına değdiriltikten sonra bağlanmaksızın yana sanılır. Üçüncü tekbirden eller bağlanmadan alınan döndüncü tekbirle birlikte rükû ve secdeye giderek  namaz tamamlanmış olur.

İmam selam verdikten sonra hutbe irat etmek için minbere yöneldiği anda cemaat te sesli olarak üç defa tekbir getirir. Tekbirler bittikten sonra imam hutbeye başlar. Hutbe sona erince imam cemaate işaret vererek tekbir getirmelerini ister. Cemaat tarafından tekbirlere başlanıldığı zaman imam minberden mihraba geçer, çekilen tesbih ve yapılan duadan sonra bayram namazı tamamlanmış olur. Rabbim 11 ayın sultanı Ramazan ayında tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları ve yaptığımız hayr-u hasenatları kabul eylesin. Ramazan bayramı'mız mübarek olsun.

Sedat KARAGÖZ
Uzman İmam-Hatip

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sedat Karagöz - Mesaj GönderAnket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?