Rahmet Ayında Rahmetten Uzak Kalmak

Sayılı günler olan bir rahmet ayı ramazanın ortasına gelmiş bulunuyoruz. Başı rahmet ortası mağfiret ve sonu da cehennemden kurtuluş olarak müjdelenen kutlu ayın rahmet bölümü bitti mağfiret günlerine geldik.

Müslümanlar maddi ve manevi olarak gücünün yettiğince Allahın CC rızasını kazanmak için ellerinden geleni yapma gayreti içerisindeler. Allah CC ibadetlerimizin karşılığını cennet olarak ihsan eylesin.

İslam alemi duraklama ve çöküş dönemine gireli yaklaşık dört asırdan beri özellikle manevi duyguların zirve yaptığı zamanlarda ve özellikle ramazan ayında ins ve cin şeytanlarının yoğun saldırılarına maruz kalmaktadır. Gelenek bu ramazanda da bozulmadı. Melun İsrailin Gazzeye saldırısıyla oruca başladık. Sonra muhtelif bölgelerden Müslümanların katledildiği zulme maruz kaldıklarına dair haberlerle buruk bir atmosfere girdik. Her zaman olduğu gibi işi Allaha havale ederek teselli bulmaya çalışıyoruz. Böyle olmamalıydık.

Kurân ahkamı Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamberin güzel ahlakı hayatımıza hakim olmadığı müddetçe sıkıntılarımız asla bitmeyecek.

Cennet kapılarının açılışı cehennem kapılarının kapanışı ve şeytanların zincire vuruluşu müminlerin tavır ve davranışlarına bağlıdır. Söz konusu yücelikler bütün azalarımızla orucun hakkını vermekten Allâh CC görüyormuşçasına yaşamaktan geçmektedir.

Ramazan boyunca Kuranı hatmeden mukabeleler okuyan hatimle teravih namazı kılarak Allaha yakın olmaya çalışan Müslümanlarda ne yazık ki iş şekilde kalmaktadır. MÜMINLER ANCAK KARDEŞTIRLERHucurât 49/10 fermanı ilahisi bütün islam diyarında lafta kalmaktadır.

Samimiyetle Allahın CC razı olacağı ameller işlemek yerine kişinin kendini tatmin etmesi ve insanların övgüsüne layık olmaya çalışması gibi bir garabet yaşıyoruz. Allahın kınamasından çekinmek yerine insanların kınamasını önemser hale geldik. Ne derler putuna teslim olduk.

Dünyevi siyasi emellerimizi maalesef dinimizin önüne geçirdik. İhlas ve samimiyetten uzak ibadetlerimiz şekilden ibaret kaldın. Neticede ise Allâh CC müminlerden heybeti kaldırdı. İslam düşmanları artık Müslümanlardan korkmadığı gibi insan yerine de koymuyorlar maalesef.

Avamdan havassa her kesimde baş gösteren kısır çekişmeler şeytanı ve avanelerini sevindiriyor. Herkes hakikatin merkezine kendini koymuş olup kafasına mantığına uymayanı ötekileştirme çabasında. Hakem Kurân ve sünneti seniyye değil maalesef. Herkes kendini lâ yüsel-sorgulanamaz kabul ettiğinden eleştiriye tahammül yok. Oysa hayatımıza gerçekten Kurân ve sünnet hakim olsaydı durum çok başka olurdu. Zira Kurân en doğru olana götürür. Kişiyi aziz kılar. Karanlıklardan aydınlıklara çıkarır. Hz. Peygamber SAVin rehberliğinde yerimize sağlam basar düşmanlarımıza korku salardık. Allâh için birbirimizi seven sayan kardeşler olurduk. Birimiz hepimiz hepimiz birimiz anlayışıyla kenetlenir ve mukaddesat düşmanlarına korku salardık. Vehn-dünyaperestlik duygusuna yenik düşmezdik.

İslahı mümkün olmayacak derecede cehalet karanlığına bürünmüş insanlıktan çıkmış bir toplumdan 14 Asır önce dünyaya meydan okuyacak kahramanların ortaya çıkışı Yüce Kitabımız Kurân ve onu hayata aktaran Hz. Peygamber sayesinde olmuştur. Bugün de aynısının olmasına hiçbir engel yok. Zira Kurân parçalanmış gönülleri birleştirdi. Kalpler onunla sevgi ve merhamete büründü. Bu alçak alemden ebediyete yükseltti. İnsan olmanın erdemliğini gönüllere nakşetti. Dünyayı sevenler kadar şehadete aşık bir toplum oluşturdu. Hayatta iken cenneti görürcesine dünyayı elinin tersiyle iten iman abideleri yetiştirdi

Zamanımızda da aynı çağrıya teslim olduğumuzda her şey çok değişecek ve islamın izzeti ortaya çıkacaktır. Hak ve hakikate teslim olanlara selam olsun.

Bu ramazanı şerifimiz yeni dirilişlere vesile olsun. Akabindeki bayram sevincimiz ümmet olarak daim olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Günaydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?