Ramazan ve Teravih 2

Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan da istifade etmenin bir yoluda teravih namazını kılmaktır.

Sakın tembellik edip rehavete kapılarak bu ibadeti terk etmeyelim.

Sünnet deyip teravihi önemsiz görmeyelim.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

Ümmetimin fesadı zamanında kim sünnetime temessük ederse yapışırsa ona yüz şehid ecri vardır. el-Bağavi Hüseyin b. Muhammed eş-Şafi Mesabihus-Sunne

Ramazan Ayı öyle bir ay dir ki her yönü ile değerlendirme istifadenin en iyisini elde etme ve mükafatın en ekmelini için fırsat sunan bir aydır.

Gündüzü oruç tutarak Kuran okuyarak zikirler yaparak alemi temaşa ederek Allahın azametini tefekkür ederek geçirilmelidir.

Kotu söz söylememek dinlemekten uzak durarak bize karşı söylenecek kötü söze de ben oruçluyum cevabını vermemiz gerekir.

Kendimizi aç ve susuz bırakma yerine orucu tüm azalarımızla tutarak Ramazan-ı dolu dolu geçirmeliyiz.

Yüce Allah:

Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Asıl hayat ahret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler Ankebut 64 ayet ayetini defalarca düşünmek gerekir.

Muvakkaten kaldığımız dünya hayatı için iyisini kazanmaya çalışırken ebedi hayatımız olan ahiret yurdu unutulmamalı ve bu ay bir fırsat bilinmelidir.

Ramazan ayı yirmi dort saat yanı gündüz ve gecesiyle ibadet ayıdır.

Günaha girilmediği müddetçe her hali sevap kazanılan rahmet ayı dir.

Hz. Aişe ra:

Resulullah aleyhissalatü ve selam Ramazan ayında diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son ön gününde ise çok daha şiddetli bir gayrete geçerdi. Son on günde geceyi ihya eder ailesini de uyandırıldı izarını da bağlardı. Buharı Muslim Ebu davud Tirmizi ve Nesei

Geleceğimizin teminatı neslimizin devami malımızın varisi ve Allahın bize emaneti olan çocuklarımızı bu ayın manevi havasını tenefüs etmesine yardımcı olalım.

Sahura kalktığımızda onları da kaldıralım. Bizlere dua etmesini onlardan isteyelim. Heveslerini kırıp küçüksün tutamazsın zayıfsın büyüyünce tutarsın demeyelim. Tutabildiği kadar tutsun zorlamiyalim teşvik edelim.

Onları teravihte camiye götürelim yaramazlık yapacak cemaati rahatsız edecek bahanesine sığınmayalım.

Çocukların yaramazlığına kulak vermeden namazımızın huşuuna önem verelim.

Teravih namazı erkek ve kadınlar üzerine müekked farza yakın bir sünnettir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hülefa-i raşidin ve sahabe devam etmiştir.

Camide cemaatla kılınması da sünnettir. Çünkü Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Ramazanın üçüncü beşinci yedinci ve yirminci bu namazı mescitte cemaatla kılmıştır. Müslümanlara farz olur endişesi ile kendisi imam olmamıştır. Rivayet ebu Zer Buharı ve Muslum de Hz  Aişe den rivayet etmiş kütübü site islam fik. ansik.

Teravih namazı Hz. Ömer rain emriyle Übeyy İbnu Kabın imamlığinda cemaatle kılınmaya başlanmıştır.

Ebü Hüreyre ra buyurdu ki: Resulullah aleyhissalatü ve selam Ramazanda mescidin bir kenarında namaz kılmakta olan bir guruba uğramıştı.

Bunlar ne yapıyorlar Diye sordu. Bunlar yanlarında ezberlenmiş fazla Kuran bulunmayan kimselerdir. Üvey İbnu Kab ra bunlara namaz kıldırıyor Dediler. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: İsabet etmişler bu davranış ne kadar iyi Buyurdular Ebu davud

Ramazan ayında israfa kaçan ziyafetler şatafat ve eğlence doğru değildir.

Dinimiz İslam yaptığım araştırmada ramazan gecelerini müzik eğlence ilahi meddah ateş gösterileri ve benzeri ile ihya etmenin fazileti hakkında bir bilgiye rastlamadığımdır.

Bize düşen görev Bu ayda daha fazla duyarlı olmak fakiri yetimi kimsesizi mağduru mazlumu hastayı yaşlıyı akrabaları ziyaret etmek imkanlar dahilinde yardım etmektir.

Lokantada 40-50 bin olan iftar menüyü yemek yerine onu infak edip mütevazı bir iftar açmak olmalıdır.

Selam ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?