Ramazan ve Teravih 1

Ramazan rahmetiyle bereketiyle af ve mağfiretiyle hoş gelmiştir. İnşaAllah hayırlara vesile olur. 

Bediuzzaman:

İşte Ramazan-ı Şerif âdeta bir âhiret ticareti için gayet kârlı bir meşher bir pazardır. Ve uhrevî hasılat için gayet münbit bir zemindir. Ve neşvünema-i amal için bahardaki mâh-ı Nisandır. Saltanat-ı rububiyet-i İlahiyeye karşı ubudiyet-i beşeriyenin resm-i geçit yapmasına en parlak kudsî bir bayram hükmündedir. Mektubat

Ebû Hüreyreden r.a. rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu:

Kim Ramazanın faziletine inanarak ve sevabını Allahtan bekleyerek terâvih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır. 1

Terviha nefsi rahatlatmak manasına gelir. Çoğulu ise Teravih tir. Her dört rekat sonunda bir miktar oturup istirahat edildiği için Terviha denilmiştir.

Ramazana ayı boyunca yatsı namazından sonra kılınması mezheplerin ittifakı ile sünnet bir ibadettir. Camide ve cemaatle kılınması da sünnettir.

Abdurrahman b. Avfın naklettiği bir hadiste Hz. Muhammed s.a.s:

Şüphesiz Allah Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de Ramazan gecelerini ihya etmeyi sünnet kıldım. Her kim inanarak ve sevabını Allahtan bekleyerek Ramazanı oruçla gecelerini namazla ihya ederse anasından doğduğu gün gibi günahlarından temizlenmiş olur buyurmaktadır.

Teravih namazının mezheplere göre mahiyeti hakkında kısa bilgiler vereyim.

Hanefi mezhebi:

Ramazan ayı süresince erkek ve kadınlara sünnet olan ruha ve bedene afiyet sunan bedenle ruh arasında dengeyi ayakta tutmayı amaçlayan namazlardan biri de Teravihtir.

Her dört rekatın sonunda oturup biraz dinlenerek dört defa toplamda yirmi rekat dinlenerek kılınan namazdır. Vakti yatsı namazından sonra vitir namazından önce fecri doğuncaya kadardır. Gecenin üçte biri geçtikten sonra kılmak müstahabdır. Her iki terviha selamdan sonra ki zaman arasında isteyen tespih ile meşgul olur isterlerse susup beklerler.

Cemaatle kılınması Sünnet-i kifayedir. Bir mahalle veya kasabada birkaç kişi bu cemaati oluşturup Teravih kılarlarsa cemaati katılmayıp evinde kılanlar sünneti terk edilmiş sayılmaz Et- Tebyin/Zeylai-El Muhit/ Raduyyidin Serahisi Ancak bir belde veye mahallede cemaatle Teravih namazı kılınmazsa herkes günahkar olur ve sünnet terk etmiş olur. Evinde cemaatla Teravih namazını kılan cemaatin sevabını alır. Bir camide iki ayrı teravih namazı kılınması veya bir kişinin bir günde farklı iki camide iki defa teravih namazını kılması da mekruhtur.

Teravih namazın hatim kılınması sünnettir. Hatimle kılınmayan camilerde rekatlarda ayni ölçü ve uzunlukta okumak mustahaptır. Elem tere suresinden aşağısını veya sadece İhlas suresini okumasını alimler uygun görmüşlerdir. Tadili erkene uymak şartı ile seri bir biçimde kılınabilir. Teravih namazının kazası yoktur.

Şafii mezhebi

Ramazanın sünnetlerindendir. Erkek ve kadınlara teravih namazı sünnetti müekkede dir. Azı iki çoğu yirmi rekattır. Vakti yatsı namazından sonra başlar fecre kadar devam eder. Cematle kılınması sünnettir tek başına kılan bu sünnetten mahrumdur. İki rekatta bir selam verilir aksi takdirde teravih olmaz. Selamlar arasında Salavatı Şerife yahut başka bir zikir getirmek sünnet değil bidattır. Ancak zikir ve salavatlar teravih namazı sünnet kasd edilmeden yapılması matluptur. Vakti çıkıp kılınmayan teravih namazını kaza etmek gerekir. Bir defada olsa hatimle teravih kılmak sünnettri.

Teravih namazlarını eksiksiz camide kılan kimse bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini de ihya etmiş olur.

Haydi camileri doldurup teravihlerimizi orada kılalım kim bilir belki bir sonraki Ramazana ve de teravihe ömrümüz yetmeye bilir bu son Ramazanımız ve de Teravihimiz olabilir.

DUA VE SELAMLARLA

KAYNAKLAR

1- Buhârî Îmân  37 Müslim Müsâfirîn 173 174.

2-Ömer Nasuhi BİLMEN

3-Kaynakları ile islam fıkhı celal YILDIRIM

4-Mezheb-ül Erbaa Abdurrahman CEZİRİ

5- Şafii ilmihali Halil GÜVENÇ

6-İslam fıkhu ansiklopedisi Vehbe Zuhayli

7- İrşadyl ibad

8-Hidayetül habin Muğni Gayet...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?