Kurban eti nasıl pay edilir, kaç kişiye dağıtılır?

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Kurban eti nasıl pay edilir, nasıl paylaştırılır? Kurban eti kaç kişiye dağıtılmalı? Kurban etinden kaç kişiye verilmelidir?" gibi sorulara cevap verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, " Kurban eti nasıl pay edilir, nasıl paylaştırılır? Kurban eti kaç kişiye dağıtılmalı? Kurban etinden kaç kişiye verilmelidir?" gibi sorulara cevap verdi.

KURBAN ETİ KAÇ PAY DAĞITILIR?

Adak kurbanı dışında kesilen kurbanlık hayvanın etinden zengin veya fakir olan sahibinin yemesinde bir sakınca yoktur.

Kabul gören görüşe göre kurban kesen bir kişi, kurban etini 3' taksim edip, birinci kısmını kendisine ve ailesine, ikinci kısmını komşularına, üçüncü kısmını ise fakirlere ayırmalıdır. Hanefi mezhebine göre kurban kesen kişinin mali durumu çok iyi değil ya da orta halli olur, ev halkı kalabalık olursa kurban etinin tamamını kendisine ayırması menduptur.

Hz. Peygamber (s.a.v) kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10).

Ailenin fakir olması durumunda etin tamamı da evde bırakılabilir (Tahâvî, Şerhu Meâni’l-Âsâr, Beyrut 1399, IV, 185).

KURBAN ETİ KAÇ KİŞİYE VERİLİR?

Kurbanın etinin üçe taksim edilmesi müstehaptır

1) Üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya sadaka olarak verilir.
2) Üçte biriyle evine gelen akraba ve dostlarına ikram yapılmak üzere eve ayrılır.
3) Geriye kalan üçte birini ise, evdeki çoluk çocuğuna yiyecek ve nafaka olarak ayrılabilir.

KURBAN ETİ KAÇ KİŞİYE DAĞITILIR?

Kurban etinin 7 veya 3 kişiye dağıtılması gerekir yönünde kulaktan dolma bilgileri bir kerana bırakıp dikkat edilmesi gereken hususları izah etmekte fayda var. Kurban kesildikten sonra payımıza düşen hissenin üçte birini fakirlere dağıtmalıyız. Payımızın oranına göre dağıtmamız gereken kısım, 7 kişiye dağıttığımızda kişi başına çok az miktar ediyorsa bu sayıyı azaltmak gerekir. Önemli olan husus; kurban eti verdiğimiz hane halkının o etten bir öğün doymalarını sağlamaktır. Daha çok kişiye dağıtayım diye tadımlık şeklinde vermek doğru olmayacaktır. Bu doğrultuda size düşen paya göre kurban eti dağıtacağız kişi sayısı değişiklik gösterecektir.

Kurban kesen kişinin kesmek üzere aldığı kurbanlığın sütünden istifade etmesi mekruhtur. Bununla beraber kestiği kurbanın etinden bir parça satması veya sütünü satması, demirbaş olmayacak bir eşya karşılığında takasa vermesi kendisine mekruhtur. Kurban kesen kasaba kasaplık ücreti olarak kurban etinden verilmesi de caiz değildir.

Kurban derisi nasıl değerlendirilir?

Kabul olan görüşe göre kurbanlık hayvanın derisi sadaka olarak verilir. Bu deri kesimi yapan kasaba ücret olarak verilemez. Şayet sadaka olarak verilmezse bu deri ancak seccade gibi bir ev eşyası olarak kullanılabilir. Kurban edilecek hayvanın kesilmeden önce yünlerinin kırkılması doğru değildir. Şayet kırkılırsa bunların sadaka olarak verilmesi gerekir. Kesildikten sonra deri üzerindeki yünlerin kırkılmasında bir sakınca olmadığı gibi bunlardan istifade edilebilir.

Kasaptan et alıp tağıtmak kurban yerine geçer mi?

Kurban ibadetinde önemli olan nokta kesilen hayvanın Allah (cc) adına boğazlanmış olmasıdır. Etini ve derisini fakirler için tasadduk ederek te toplumsal bir yardımlaşma ve dayanışma hasıl olur. Dolayısı ile kurban kesmiş olmak için kurban edilme niyetiyle alınmış bir hayvanın Allah (cc) için kesilmesi gerekir. Bunun haricinde kesilen hayvanlar kurban ibadeti yerine geçmez.

NOT: Ancak, durumu iyi olan Müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunluğunu hatta tamamını dağıtmaları uygun olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sedat Karagöz - Mesaj GönderAnket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?