Kim Demiş Tutmaz Diye?

Sevgili Dostlar,

Yapılacak her iyilik karşılık beklenmeden yapılırsa ancak o zaman iyilik yapılmış olur. Çünkü iyilik yalnız Allah rızası için yapılırsa makbuldür. Yoksa “desinler” için yapılan iyilik, iyilikten sayılmadığı gibi, aksine iyilik yaptığı zannedilen kişiye yapılan kötülükten başka bir şey değildir. Yapılan kötülüğün de mutlaka bir cezası olacağı unutulmamalıdır.

Dinimizin bizlere öğütlediği ve tavsiye ettiği yardım şekli ne kadar sade ve güzeldir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (s.a.v): “Sağ elin verdiğini sol el görmemelidir”( Buhârî, Ezân 36, Zekât 16; Müslim, Zekât 91; Tirmizî, Zühd 53; Nesâî, Kudât 2. ) diyerek konunu özünü vurgulamıştır.

Tam da burada konuya ışık tutacak bir atasözümüzü hatırlayalım isterseniz. Şöyle denir atasözünde: “ İyilik yap (et) denize at, balık bilmezse Hâlık bilir “

Burada esas olanın yapılan iyiliğin balık tarafından bilinip bilinmemesi değil, bizleri yoktan var eden Yüce Yaratıcı Hâlık’ımız tarafından bilinmesidir.

Nerden geldi demezseniz Nasreddin Hocadan bir fıkra geldi aklıma:

“Nasreddin Hoca, Akşehir Gölü’nün kıyısına oturmuş. Çevresindekiler bir de bakmışlar ki Hoca, çömleğinden çıkardığı kaşık kaşık yoğurdu göle boşaltıp karıştırmıyor mu? Şaşkınlıkla sormuşlar:

– Hocam, ne yapıyorsun öyle?

– Göle yoğurt çalıyorum!

– Göl hiç yoğurt tutar mı?

– Ya tutarsa?”

Sevgili Dostlar,

Bize düşen yapacağımız her hareketin Yüce Rabbimiz tarafından bilinmesi, kuldan karşılık beklenilmemesidir. Şaire ilham nerde ne için geleceği belli olmaz. Bakın yazıma nasıl başladım nasıl sonlanacak. Nasreddin Hocanın “Ya tutarsa?” sözü ilham oldu yazıyı şiirle bitirdim. Buyurun şiire…

YA TUTARSA

Her kararı düşünüp de verTutmaz deme, ya tutarsaSıraya koy birer, birerTutmaz deme,Ya tutarsa?

Şuna buna bakma sakınCesaret zırhını takınDileğin tutması yakınTutmaz deme,Ya tutarsa?

Çaldın; tutmadı diyelim kiKaybedecek neyin var ki?Tutacağı vardır belkiTutmaz deme,Ya tutarsa?

İbret alıp denenmiştenSıyrıl “dedi ki, demiş” tenAl öğüdünü güngörmüştenTutmaz deme,

Ya tutarsa?

Halil, sen hep âtiye bakKızma karanlığa… Mum yakDile ki kabul etsin HakTutmaz deme,Ya tutarsa?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Manuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?