Tükenirken Var Olmak

TÜKENİRKEN VAR OLMAK

Sevgili Dostlar,

Sevmek nedir diye soru sorsam inanıyorum ki hepinizin vereceği bir cevabı vardır. Mesela bazılarınız “Sevmek inanmaktır” derken bazılarınız “Sevmek yaşamaktır” diyecek bazılarınız da “Sevmek sevdiği olmaktır” diyecektir. Hatta bazılarınız daha ileri gidip “Sevmek, tükenmektir. Sevmekten ölürken tekrar var olmaktır o sevgiden” diyeceklerdir.

Burada durup bir soluklanalım. Tariflerin hepsi de sevgiyi mutlaka tanımlıyordur. Ama son tarif benim sanki bam telime dokundu. Bir kez daha okuyalım mı tarifi? “Sevmek, tükenmektir. Sevmekten ölürken tekrar var olmaktır o sevgiden”

Busöz bana öğretmenler için yapılan bir tanımı anımsattı. Neydi o söz? “öğretmenler bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır”

Bakınyeni bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. İki aydır okullarından ayrı kalan öğrenciler (ki ben onlara Can Tanelerim diyorum) okul hazırlığı için alış veriş yapmaya başladılar. Bunun yanında belki geçen sene okulda olan can tanelerimden bazıları bu sene okulda olmayacaktır kim bilir. Okulda olmamalarına pek çok sebep gösterilebilir elbette ama ben bu sebepler içinde sevgisizlik var mı diye düşünür, onlar adına üzülürüm.

Hazır yeri gelmişken kendimde bir eğitimci olmam hasebiyle tüm öğretmen arkadaşlarımın yukardaki sözün yani “öğretmenler bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır” sözünün kuru bir söz olmadığını, aslında öğretmen tükeniyor gibi gözükse de eğer sevgi vererek tükenmişse o tükenirken sevgi verdiği can tanesinde yeniden var olduğunu, olacağını bilmelerini isterim.

Sonsöz olarak da sevgiden cimrilik yapmamaları adına gönlüme düşen duyguları kendilerine armağan eder sevgilerimi iletirim.

OLMA SEVGİ CİMRİSİ

Her şey ol; yeter ki,Olma sevgi cimrisi.Gönülden olsun ver ki;Olma sevgi cimrisi.

Yoksa verecek malınVer gülerek selamınSor; öksüz, yetim halınOlma sevgi cimrisi.

Okşa yetim başınıSil gözünden yaşınıPişir çorba aşınıOlma sevgi cimrisi.

Bugün olsa da küçükYarın olacak büyükSanma aileye yükOlma sevgi cimrisi.

Gülüdür çocuk evinÇocukları çok sevinYetiştirmek ödevinOlma sevgi cimrisi.

Halil sen kendine bakGönlünde sevgi bırakSeller gibi coşup akOlma sevgi cimrisi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Manuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?