İyi İnsan Olmak

2 Ocak 2019 Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi H. İ. Hikmet isimli şahıs tartıştığı öğretmeni daha iki ay önce evlenip kim bilir ne hayallerle yuva kuran Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'i önce defalarca bıçaklıyor ardından tabancayla vuruyor.

Tarih 13/12/2018 yer Rize.., İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi emrinde çalışan trafik polisi İsmail Hakkı Sarıcaoğlu tarafından şehit ediliyor,, Personel Şube Müdürü Ercan Polat ile koruma polisi Yiğitcan Köksal' da yaralanıyor.,

Tarih 17 Agustos 2018 Erzincanın Tercan ilçesinde psikolojik sorunları olduğu iddia edilen İlçe Müftülüğü'nde hizmetli olarak çalışan F. A, yıllık izin konusunda daha önce tartıştığı İlçe Müftü Vekili E. K. vurduktan sonra, yan tarafta toplantı halinde olan personele kurşun yağdırıyor. Kurşunlara hedef olan E. K. ile veri hazırlama memuru R. Kılıç olay yerinde, imamlar H. Yakup Günday ve M. Küçükyıldız, kaldırıldıkları hastanede vefat ediyor.. Dehşet saçtıktan sonra aynı silahı başına ateşleyen F. Aslan da hastanede can veriyor.

Dün yine yurt dışında tıp okuyan iki öğrenci yavrumuz adi bir cinayete kurban gitti . Bize ne oldu da bir öfke patlaması sonucu büyük acılara ve bu üzücü olaylarla sebebiyet veriyoruz. Hani bizler karıncayı incitmeyecektik.

Öfkeyle kalkan zararla oturur ,keskin sirke küpüne zarar,acele işe şeytan karışı gibi ata sözlerimiz aslında hepimizin kulaklarında küpe olmalı.

Sabır zor koşullar altında cesaret ve metanetini yitirmeme duygusudur. Sabırlı insan tahriklere rağmen moralini bozmadan yoluna devam edebilendir.

Aceleciliğe yol açtığı ve iyi düşünmeden verilmiş yanlış kararlara neden olduğu ile ilgili bir çok örnek vardır.

Şimdi hepimizin kafamızı ellerimiz arasına alıp ciddi ciddi düşünmemiz gerekiyor,bir ülkede Hukuk okuyanımız, Halkının can, mal emniyetini korumakla görevli polisimiz, din adamımız katliam yapmaktan çekinmiyorsa bu insanları yetiştiren müesseseleri ve eğitim yöntemimizi bir kez daha gözden geçirmeliyiz.

Araştırma görevlisi Ceren DAMAR'ın eşinin cenaze merasiminde söylediği söz:

"Benim genç arkadaşlarımdan küçük bir istirhamım var. Arkadaşlar bunu söylemek benim haddim değil ama bugün burada söylemek zorundayım.İyi bir hukçu,iyi bir mühendis,iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın" diyor.Aslında bu acıyı yaşayan genç kardeşimiz hastalığımızın teşhisini koyuyor ve bunu eşinin tabutu önünde hepimize söylüyor.

İyi insan yetiştirme modelimizin iflas ettiği, meydana gelen acı dolu olaylardan anlaşılıyor. Bu anlamda hepimize önemli bir görev düşüyor.Yetiştirdiğimiz insan ve evlatlarımızın cebini düşündüğümüz kadar iyi bir insan olmalarını düşünmüyorsak bu acılarda hepimizin payı vardır.

Bizlerin Bana bir harf öğretenin kölesi olurum diyen bir dinin mensupları olarak ,öğretmenine hocasına doktoruna, eşine evladına komşusuna hatta hayvanlara bile hiç acımadan en adi muameleyi revan gören davranışlarımızı tedavi edecek çözüme yönelik çalışmalar yapmanız gerekiyor.Allah sonumuzu hayır eyleye... 08/12/2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Görgülü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?