Affedin Gençler..!

Sahip çıkmıyoruz gençliğe!

O kadar haklısınız ki gençler....

Yersiz yapılan hiç bir şeyin tat vermediği şu teknoloji çağında günümüz gençleri, İslam dinine pek de uygun olmayan cahiliye adeti olan sıfatlardan uzak durmaları gerekir iken, günümüz gençliği artık bu terimlere maalesef bir tık kadar uzaklıktalar.

Ecdadımızı örnek alarak tepdili kıyafetlerimle, bu gençlerin arasına girerek onlarla hasbihal etme fırsatında bulundum.

Gözlemlerim sonucunda, teknoloji ve batılılaşma rüzgarında savrulan gençlerin, adeta içten içe bağırarak ‘beni bu durumdan kurtarın’ dercesine, yeni doğan bir bebeğin anne sütüne olan ihtiyacı misali onlara uzanacak yardım eline ihtiyaçları var.

Peygamber efendimiz bizlerden öksüz ve yetimleri gözetip sahip çıkmamızı isterken, şüphesiz gençliğinde bizlerden isteği; onları düşmeleri muhtemel bu tür tehlike çukurlarından muhafaza etmek ve düşen varsa da onları düştükleri bu durumdan çekip çıkarmaktır.

Üstad Necip Fazıl’ın tasviriyle godoman insanların, kendilerini medeni sanıp; “biz batıyı örnek alıyoruz” diyerek İslam dininin emirlerine riayet etmeyip, gençlerin medeniyet ve batı rüzgarında savrulup gitmesinde baş rol oynayan zatlara karşı; batıya kulak asmayıp, bizler “Kuran’ın emir ve yasaklarına itaat eden idealist birer gençler olarak” bataklığa düşen, batılılaşma rüzgarında savrulan akranlarımız olan gençliği kurtarmak için hala neyi bekliyoruz?

Menfaat üzerine kurulan arkadaşlıkları görüp, kendini bir adım geri çekerek ‘muhabbeti sarmıyor’ damgası vurulup, Allah korkusuyla yaşayan gençlerin toplum tarafından dışlandığı bu günlerde, onların yalnız olmadığını hissetirmek için her hangi bir çabada bulunuyormuyuz?

“Müminler ancak kardeştir” fermanı ilahisini benimseyerek yaklaşıyor muyuz gençlerimize?

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in gençlige olan sonsuz güvenini satırlara döktüğü şu cümleleri fısıldıyor muyuz kulaklarına?

“Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes,

Ey kahpe rüzgar! Artık ne yandan esersen es!”

Sahi ya, değerli gençlerimiz için bizler ne yapıyoruz?

El cevap:

Her zaman yaptığımız şeyi. Oynamaktan zevk duyduğumuz üç maymunu oynuyoruz günümüz gençlerine de.

Görmuyoruz düştükleri durumu, duymamazlıktan geliyoruz yardım çığlıklarını, soran olursa da tıpkı korkak ve vizyonsuz insanların yaptığı gibi, ‘ben bilmiyorum’ deyip gece kafamızı yastığa koyuyoruz maymunlarımızla beraber.

Bir an önce kollarımızı sıvayıp, kaybolan gençliği hayata geri kazandırmalıyız, lakin son pişmanlık fayda etmedi, etmiyor, etmeyecek...

Kaybolmaya namzet gençliğe sahip çıkmak ümidiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Feyzullah Bilal Şenaslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?