Türkiye Yüzyılına Ayak Uydurabilecek Diyanet

Güzel ülkemiz 28 Mayısta 2. Turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda 13. Cumhurbaşkanı olarak sayın cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN halkımızın %52.18 oy desteğiyle seçildi. Zat-ı Alilerine hayırlı olsun, diyorum.

Sayın cumhurbaşkanımız yeni dönemin Türkiye Yüzyılı olacağını ilan etti ve bu necip milletimizde büyük bir heyecan oluşturdu. Oluşturduğu kabinede buna uyumlu olduğu gözlerden kaçmadı. Türkiye Yüzyılında kurumlarımıza büyük işler ve görevler düşmektedir. Türkiye Yüzyılı diye adlandırılan yeni dönemde her kurumda olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığımızda da büyük bir değişim rüzgârının yaşanacağı aşikârdır. Başta merkez teşkilatı olmak üzere taşra teşkilatlarında da büyük değişim rüzgârlarının eseceği aşikârdır.

Yeni dönemde il müftülerinin birçoğunun merkez müftüsü ya da merkez vaizi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na yani merkeze çekileceklerine kesin gözüyle bakılmaktadır. Yine kurumumuzda görev yapan birçok genel müdür ve daire başkanlarının yeni dönemde olmayacakları konuşulan konuların başında gelmektedir.

Son zamanlarda bazı il ve ilçe müftülerimizin özellikle seçim döneminde uhdesinde bulunan personellere karşı mobbing uyguladıkları, kendilerine yakın olan personellere karşı daha şeffaf davrandıkları halde, kendilerine yakın görmedikleri personellere ise acımasızca davrandıklarına dair sendikamıza şikayetler gelmektedir. Özellikle bazı il müftülerimizin kendisine yakın görmedikleri ilçe müftülerinin başka yerlere tayinlerinin çıkarılmalarında parmakları olduğu, bu durumda ise ilçe müftülerimizin büyük rahatsızlık duydukları da artık aşikar bir şekilde dilden dile dolaşılmaktadır. Hatta bazı il müftü yardımcılarının özellikle manevi danışmanlık görevlerinde bulunan fakat kendilerine yakın görmedikleri personellerin görevlerini iptal ettirme yoluna gittikleri, iptal edilme sebebi olarak da merkezden iptal edildi, diyerek topu başkanlık genel merkezin üzerine attıklarına dair ülkemizin dört bir yanından şikayetler gelmektedir.

Her Cuma hutbede okuduğumuz “ şüphesiz ki Allah adaletli olmayı emreder,.....” ayeti kerimesinde cemaatimize adaletli olmaları konusunda ayet ile uyarılar verdiğimiz halde, kurumumuzun personeller arasında adaletli davranmadığı, bazı ilçe müftülerimizin her sene hacca gittikleri halde, hacca gidemeyen ya da çok az hac görevine giden ilçe müftülerimizin varlıkları da azımsanamayacak kadar çok. Kuradan eşine ve annesine hac çıkan bir müftümüz ailesiyle birlikte hac görevi almak istediği zaman bu talebi ret edilen müftümüzü eşinin ve ailesinin yanında zor durumda bırakılırken, diğer taraftan da üst üste 2 hatta 3 dönemdir hac görevi, kafile başkanı ya da başkanlıktan ekip başkanı veya ekip başkan yardımcısı olarak görevlendirme yapılan müftülerimizin olduğu da aşikârdır. Üst üste 2 veya daha fazla hacda görev almak için kriter nedir? Bu vazifeyi başka ilçe müftülerimizden ya da vaizlerimizden hatta din görevlilerimizden ifa edebilecek kabiliyette kimseler yok mudur?

İşte bu nedenlerden olsa gerek, sayın cumhurbaşkanımız başkanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında değişim için düğmeye basacaktır, belki de basmıştır.

Çok yakında Türkiye Yüzyılına ayak uydurabilecek, şeffaf ve hesap verebilecek kıymetli hocalarımızın başkanlık ve taşra teşkilatlarında görevlere atanacaklarından zerre kadar şüphemiz yoktur. Yeniden yapılandırma kapsamında bazı ilçe müftülerimizin, bazı il müftü yardımcılarımızın il müftüsü veya daire başkanı olarak atanacakları, merkez teşkilatta ki bazı daire başkanlarının genel müdür olarak yeni dönemde görev alacakları kulislerde konuşulan konular arasında yer almaktadır.

Kıymetli hocalarım! Eğer sizlerde çalıştığınız kurumda sorun ya da sorunlar yaşıyorsanız bizimle mail yoluyla sorunlarınızı iletirseniz, köşemde sizin de sorunlarınızı kaleme almaya gayret ederim.

Zübeyir DEMİRKAYA

Tekbir-Sen Genel Başkan Vekili

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zübeyir Demirkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?