Din görevlilerinin istekleri neler?

Acaba başkanlığımız bünyesinde severek ve tüm zorluklara göğüs gererek görev yapan din görevlisi hocalarımızın beklentileri neler, diye hiç merak ettiler mi bizlerin kurum amirleri?

En ücra yerlerde görev yapan siz kıymetli din gönüllüsü, din görevlisi hocalarım! Din görevlisi olmak günümüz şartlarında çok zor. Gerek ekonomik manada olsun ve gerekse görev yaptığımız mahalde ki camii lojmanları olsun ve gerekse bazı kurum amirlerimizin baskıcı ve otoriter bir şekilde davranış şekilleri olsun.

Acaba başkanlığımız bünyesinde severek ve tüm zorluklara göğüs gererek görev yapan din görevlisi hocalarımızın beklentileri neler, diye hiç merak ettiler mi bizlerin kurum amirleri?

Din görevlisi arkadaşlarımız ekonomik olarak bakmaz yapmış olduğu hizmete. Onun tek gayesi vardır O da ALLAH’IN rızasını kazanabilmek. Bir din görevlisinin kurumuyla yaşadığı sorunlar neler kısaca bahsetmekte fayda vardır.

Din görevlisi hocalarım her şeyden önce kurumunun kendisine değer vermesini beklemektedir.

Kurumumuz tarafından hiçbir zaman korunmadığı algısı var, bu nedenle kurum tarafından korunup kollanıldığının farkına varmak ister.

Müftülerimizin ziyarete geldiği zaman kahve köşelerinde din görevlisi hakkında yapılan şikâyetlere ön ayak olmamasını, o dengesizliği yapmalarına müsaade edilmemesini ister.

Müftülerimizin camilerimizi ziyaret ettikleri zaman din görevlilerini rencide edecek davranışlarda bulunmamasını ister.

Müftü beylerin vatandaşlara karşı samimi davranışların bir benzerini kendilerine de davranılmasını bekler ve ister.

Her sene başında Diyanet yayınlarının müftülüklerce zorla abone olunmaları için baskı yapılmamasını ve gönüllülük esasına göre kitap ve dergi aboneliğinin yapılmasını ister.

Camii lojmanlarının bakım, onarım, tamirat ve tadilatlarının da Diyanet vakfı tarafından yapılmasını ve din görevlisine yaraşır bir lojmanda kalmayı ister.

Bazı yerlerde kendisini din görevlilerini şikâyet etmeye adayan insanların mevcudiyetleri aşikârken, müftülerimizin bu kişilerin şikâyetlerini dikkate almamalarını ve bu kişiler hakkında DMK 25. Maddenin işletilmelerini bekler ve isterler.

Din görevlilerimiz müftülerimizin diyanet vakfının il ve ilçe de aynı zamanda başkan olmamalarını ve vakfın bağımsız bir kuruluş olarak müftülüklerden ayrılmasını ya da ayrı tutulmasını ister.

Cuma ve bayram günleri camilerden Diyanet Vakfına toplanan yardımlar var. Asli görevi olmadığı halde sadece kuruma yardımcı olmak için yardım toplanması hususunda yardımcı olan ve toplanan yardımları kurumlara getiren din görevlilerimiz maddi açıdan zararlar görmektedirler. Bu nedenle vakfın görevlendireceği bir vakıf personelinin toplanan yardımları tek tek din görevlilerinden teslim almalarını ister.

İzmir 6. İdare Mahkemesinin 27/09/2018 gün ve E:2017/1763, K:2018/1199 kararı gereğince ve 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları İle İlişkilerine Dair Kanunun 2/f maddesiDernek ve vakıfların yardım toplama ve bağış kabul hizmetlerinde kamu görevlileri çalıştırılamaz.” hükmü yer almaktadır.  Maddesine istinaden bu yardım toplama işlemlerinden tamamen olmasa dahi toplanan yardımları kurumuna vakfın görevlendireceği kişi ya da kişilere kendi camisinde yardım toplama tutanağında imzası olan cemaatin yanında teslim etmelerini isterler.

2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu Madde 7’de “Yardım toplama faaliyetleriyle ilgili işlemler dernekler birimlerince yürütülür.” İbaresi yer almasına karşın dernekler çalıştırılmazken cami görevlileri çalıştırılmaktadır.

Esasen yardım toplamadığı gerekçesiyle hiçbir memur hakkında soruşturma açılamaz ve hatta kendisinden savunma bile istenemez.

Sendika olarak burada da yanlış anlaşılmak istenmiyoruz. Yardım toplanmasına kimse karşı değil, mesele yardımların aşırı çok istenmesi ve Cami görevlilerinin bu durumda cemaat, dernek ve Müftülük arasında sıkıştırılmak istememektedir.

Camilerin Temizlik ve bakımı için Belediyeler tarafından sağlanmalı. Görevlilerimiz camilerin lavabolarının temizliğinden mesul değildir. Bu gibi yerlerin temizliğinden belediyeler sorumlu tutulmalıdır yada camii dernekleri tarafından yapılmaları hususunda il yada ilçe müftülükleri tarafından camii dernekleri sıkça uyarılmalıdır. Bu konuda din görevlisine psikolojik baskı uygulanmamasını isterler.

 Din görevlilerinin amiri muhtar veya cami Dernek yönetimi değildir. Din görevlilerimiz muhtarların ve cami Dernek yönetiminin baskısından kurtarılmalıdır. İsimsiz şikâyetler ve ihbarların dikkate alınmamasını isterler.

Diyanet İşleri başkanlığımız ve müftülüklerimiz din görevlilerimize karşı daha anlayışlı ve kardeşçe tuttum sergilemelidir. Baskıcı korkutucu tutum ve davranışlardan vaz geçilmelidir.

Tek görevlisi olan camilerin görevlikleri hiçbir şekilde, izine ayrılan aynı mahalle yada köydeki diğer camiye görevlendirilmemelidir bu konuda din görevlilerinin görüş ve önerilerinin dikkate alınmasını isterler.

Zübeyir DEMİRKAYA
Tekbir-Sen Genel Başkan Vekili

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zübeyir Demirkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?