Vaiz ve murakıpların sorunları çözülmeli!

Tekbir-Sen Genel Başkan Vekili Zübeyir Demirkaya, "Vaizlerimizin ve Murakıplarımızın mesleki sorunları çözülmelidir" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

VAİZLERİMİZİN VE MURAKIPLARIMIZIN SORUNLARI

Din görevlilerimizden vaizlerimizin sorunlarından kısaca bahsetmek istiyorum. Malumunuz sendikaların görevi sadece üye çalışmaları yapmak değil, kurumlarında ki personellerinin sorunlarını tespit ederek, sorunlara çözümler bulabilmek veya çözüm önerileri sunmaktır.

Vaizlerimiz üstlendiği misyon itibariyle omuzlarında büyük bir yük taşımaktadırlar. İslam dinini en doğru şekilde anlatabilmek için gecesini gündüzüne katmakta ve bu irşat görevini seve seve yapmaktadırlar.

Vaizlerimiz şube müdürleriyle denk görevde oldukları halde gerek ekonomik ve gerekse sosyal hak olarak şube müdürleriyle aynı haklardan faydalanamamaktadırlar. Vaizlerimiz kuruma gelme gibi bir sorumlulukları olmadığı halde, namaz vakitleri haricinde kurumlarına gelerek, kurum içinde de hizmetlerine devam etmektedirler.

Vaizlerimiz sahada bulunan imam- hatip ve müezzin hocalarımızla koordineli olarak hizmetlerine devam ederken, imam ve müezzin hocalarımızın da kurumlarıyla ilgili şikayet ve önerileriyle de en çok siteme uğrayan kişilerdir.

Vaizlerimizin sorunlarından bazılarını kısaca bahsetmekte fayda vardır.

İl müftü yardımcısı, ilçe müftüsü ve şube müdürlerine din hizmetleri tazminatı % 170 olarak verilmektedir. Ancak bahsi geçen maddede vaizler de olmasına rağmen vaizlere din hizmetleri tazminatı % 125 olarak uygulanmaktadır. Kanunda % 170 olarak verilebileceği yazılan din hizmetleri tazminatının vaizler kadrosuna da verilmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca ek ödeme oranının da % 170’e çıkarılarak böylece eşdeğer kadrolar arasındaki ücret dengesi sağlanmalı ve eşdeğer kadrolar arasındaki adaletsizlik giderilmelidir.

Vaizlere irşat hizmetleri şube müdürlüğü statüsü verilmek suretiyle, vaizler ve şube müdürleri arasındaki maaş farkının giderilmesi sağlanmalıdır.

Vaizlerin Genel İdare Hizmetleri sınıfına alınarak dairede aktif hale getirilmesi sağlanmalı. Böylece dairedeki memurlar arasındaki yeri ve itibarının korunması sağlanmalıdır.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin 1/12/2006-2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (Resmî Gazete : 16.12.2006/26378) örneklerindeki gibi

Vaizlerin gerçekleştireceği vaaz harici her bir irşat faaliyetine de mesai süresine göre ek ücret ödenmesini sağlanmalıdır.

Kariyer basamaklarının en zorlarından biri olan ve üç yıl süren, Dini Yüksek ihtisas eğitim merkezi okumanın kıdem, kademe, makam, görev ücreti ve akademik açıdan vaizlere bir faydası bulunmamaktadır. Bu farkın vaizlere olumlu olarak yansıması sağlanmalıdır.

Başkanlığımızın vaizlik mesleğine“ara görev veya geçici görev” nazarı ila bakış açısı değişmelidir. Vaizlerin özlük hakları iyileştirilerek, vaizlik mesleğinin kurum hiyerarşisindeki yeri sağlam temellere oturtularak “makam itibarının” verilmesi sağlanmalı.

Yapılan birçok araştırmada vaizlerin, en çok statülerinin düzeltilmesini istedikleri görülmektedir.1 Vaizlerin statülerinin düzeltilmesi gerekmektedir. Statülerindeki bu belirsizlik ve yetersizlikten dolayı ne kurum içerisinde, ne kurum dışında ve ne de protokolde yerleri belli değildir. Bu nedenle vaizlerin statüleri netleştirilerek vaizlere itibar verilmeli böylece motivasyon ve hizmet performanslarının artması sağlanmalıdır.(Ahmet Doğru, DİN GÖREVLİLERİNİN HİZMET ALANLARI VE PROBLEMLERİ(Kayseri İlinde Görev Yapan Vaizler Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme), Yayımlanmamış Yüksek Lisans Tezi, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sivas 2008, s. 111; Mustafa Yalçınkaya, (Kayseri Merkez Vaizi),“Vaizlerde Aranacak Yeterlikler Üzerine” Din Görevlilerinin Yeterlilikleri Üzerine (Tartışmalı İlmi Toplantı)’da sunulan bildiri, 11-12.03.2004 Kayseri

Vaizlere eşdeğer kadrolar arasında sınavsız geçiş hakkı sağlanmalı. Örneğin Şube müdürlüğüne geçiş hakkı verilmelidir.

Vaizlik kariyer basamaklarına yıl şartı getirilerek düzenleme yapılmalı;

5 yıl vaizlik yapanlar uzman vaizliğe,5 yıl uzman vaizlik yapanlar baş vaizliğe,5 yıl baş vaizlik yapanlar Başkanlık vaizliğine, merkeze veya illere atanmalı.5 yıl baş vaizlikten sonra il müftülüklerinde sınavsız 1 yıl stajyer müftü olarak yetiştirilerek ilçe müftüsü veya il müftü yardımcısı olarak atanabilmeli.

İl ve ilçe Müftülüklerinde vaizlere ait uygun odalar verilerek hem kurum içerisinde “makam itibarı” sağlanmalı hem de kurum tarafından kendilerine “değer verildiği” gösterilmelidir.

( Bana vaizlerimizin sorunları yazımda destek veren Kayseri il vaizimiz sayın Hidayet Hocama, Karacabey ilçe Vaizimiz sayın Fatih hocama şükranlarımı sunarım).

Zübeyir DEMİRKAYA
Tekbir-Sen Genel Başkan Vekili

1- Ahmet Doğru,DİN GÖREVLİLERİNİN HİZMET ALANLARI VE PROBLEMLERİ

(Kayseri İlinde Görev Yapan Vaizler Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme), Yayımlanmamış Yüksek Lisans Tezi, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sivas 2008, s. 111; Mustafa Yalçınkaya, (Kayseri Merkez Vaizi),“Vaizlerde Aranacak Yeterlikler Üzerine” Din Görevlilerinin Yeterlilikleri Üzerine (Tartışmalı İlmi Toplantı)’da sunulan bildiri, 11-12.03.2004 Kayseri.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zübeyir Demirkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?