1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mahkemeden Genelkurmay’a kışlada uyuşturucu denetimi uyarısı
Mahkemeden Genelkurmay’a kışlada uyuşturucu denetimi uyarısı

Mahkemeden Genelkurmay’a kışlada uyuşturucu denetimi uyarısı

Eskişehir'de iki ayrı uyuşturucu davasında, sanıkların uyuşturucu illetine ilk kez askerlik yaptıkları dönemde bulaştıkları yönünde ifade vermesi mahkemeyi harekete geçirdi.

A+A-

Eskişehir'de iki ayrı uyuşturucu davasında, sanıkların uyuşturucu illetine ilk kez askerlik yaptıkları dönemde bulaştıkları yönünde ifade vermesi mahkemeyi harekete geçirdi. Bir hafta içinde görülen iki davanın ardından Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazılmasına karar veren mahkeme, kışlalardaki uyuşturucu tehlikesine dikkat çekerek denetimlerin artırılması yönünde görüş belirtti.İki duruşmadaki zabıtları da Genelkurmay'a gönderme kararı alan mahkeme,kışlalardaki uyuşturucu tehlikesine dikkat çekerek, gerekli tedbirlerin alınması konusunda sanıkların verdiği ifadelerin önemli katkı sunabileceğini vurguladı.

Bir parkta üzerinde esrarla yakalanan İlyas Y. (33), gözaltına alınmasının ardından ‘uyuşturucu bulundurmak' suçundan çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. ‘Uyuşturucu' suçundan Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılan İlyas Y., hâkim karşısında hakkındaki iddiaları kabul etti. İlyas Y., uyuşturucu ile ilk tanışmasının asker ocağında olduğunu ileri sürdü. Askerliğini 2002 yılında Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yaptığını anlatan İlyas Y., “Askerlerden A.'nın temin ettiği uyuşturucu ile ilk defa burada karşılaştım. A., problemli ve bu nedenle askerliği uzamış biriydi. Çok pişman oldum, çok kötü bir şey. Bu olay da parkta alkol alırken meydana geldi. Tanımadığım şahıstan esrar satın aldım. İçmedim, yakalandım.” dedi. Dosyadaki delillerle, beyanlarına dayanarak sanığın uyuşturucu bulundurma suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme, İlyas Y.'nin denetimli serbestlik kapsamında, bir yıl boyunca bir uzman rehberin kontrolünde tutulmasına karar verdi.

Diğer bir olayda da polis, Bahri B. (35) isimli şahsı, uyuşturucu satın almak isterken yakaladı. Çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Bahri B. için de Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde ‘uyuşturucu' suçundan dava açıldı. Hakkındaki iddiaları kabul eden Bahri B., uyuşturucuya nasıl başladığını şöyle anlattı: “1998'de Erzurum'da vatanî görevimi yapıyordum. Bir gün nöbetten döndüğümde koğuşta arkadaşlarımın çilingir sofrası kurduğunu gördüm. Ne olduğunu sorunca esrar ve rakı olduğunu söylediler. Arkadaşlarımın ısrarı üzerine alkol ve esrardan içtim. İlk kez uyuşturucu denen meret ile burada tanıştım. Keşke tanışmaz olaydım.” Askeriyeye uyuşturucu ve alkol getirenlerin daha çok cezalı, askerliği uzamış, yaşı büyük erlerden oluştuğunu kaydeden Bahri B., “Bunlara şahit oldum. Alkolü, esrarı bu tür askerler getiriyordu. Bizim koğuşa da bu türden bir asker getirdi. Ama ben şunu fark ettim. Manevi boşluk insanı bu suça itiyor.” dedi.

Bir hafta içerisinde görülen iki ayrı davada sanıkların uyuşturucu ile asker ocağında tanışmalarını anlatması Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nin dikkatini çekti. Bunun üzerine mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı'na bir yazı yazarak kışlalardaki uyuşturucu tehlikesine dikkat çekti. Her iki davadaki sanıkların verdiği beyanları Genelkurmay'a gönderme kararı alan mahkeme, şu ifadeleri kullandı: “Sanıklar uyuşturucu ile vatanî görevlerini yaparken ilk kez asker ocağında tanıştıklarını beyan etmişlerdir. Sanık Bahri B. de beyanında uyuşturucuya ilk defa vatani görevini yaptığı Erzurum'daki askerlik ocağında bulaştığını belirtti. Daha önce de uyuşturucu konusunda mahkemeye gelen farklı davalarda dinlenen sanıklar da ilk defa uyuşturucuya askerlik görevini yaptıkları esnada tanıştıklarını anlatmışlardır. Aynı zamanda bu sanıklar hangi tip askerlerin kışlaya uyuşturucu soktuğunu mahkememize detaylıca anlatmıştır. Bu konuda daha dikkatli olunması, denetimlerin artırılması ve bu konuda alınan önlemlerin faydalı olacağı düşüncesi ile Genelkurmay Başkanlığı'na iki farklı davadaki duruşma zabıt örneklerinin eklenerek yazı yazılmasına karar verildi.” CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.