1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mahkeme Kararına Tepki İçin Yürüyecek
Mahkeme Kararına Tepki İçin Yürüyecek

Mahkeme Kararına Tepki İçin Yürüyecek

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanlığına aday olan ve birlik için alınan seçim kararının mahkeme kararıyla iptal edilmesine tepki gösteren Osman Türkman, sesini duyurmak için Gaziantep’ten Ankara’ya yaya olarak yola çıktı.

A+A-

538 üyenin talebi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kararı ile Gaziantep Koyun keçi Yetiştiricileri Birliği için alınan seçim kararının mahkeme kararıyla iptal edilmesine tepkiler sürüyor.

Gaziantep'te yaklaşık 4 bin 691 aktif üyesi olan ve bölge kırsalında da hayvancılık yapan 35 bin kişiyi ilgilendiren Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinde 538 aktif üyenin talebi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından birliğin olağanüstü seçim yapma kararı mevcut yönetimin Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurusu ile seçime 14 gün gibi kısa bir süre kala olağanüstü seçimin durdurulması kararını vermişti.

Genel seçimlerde haksız bir süreçle karşı karşıya kaldıklarını iddia eden Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan Adayı Osman Türkman, seçimlerin iptal edilmesine tepki amaçlı ve yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için Gaziantep’ten Ankara’ya yaya olarak yola çıktı.

Yola çıkmadan önce bir açıklama yapan Türkman, yaklaşık 700 kilometrelik yolu hava şartları elverdiği müddetçe günde 30 kilometre yürüyerek Ankara’ya yürüyeceğini, Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini söyledi.

2014 yılında seçimlerde başkanlığa aday olduğunu anlatan Türkman, seçimin ilk yarıda iptal edildiğini ve ikinci seçimde gelen baskılar sonucunda çekilmek zorunda olduğunu belirterek, “Gaziantep ilinde bulunan 4 bin 691 üyesi olan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin 2014 yılı Haziran ayındaki seçiminde kargaşa çıkarılarak seçimler iptal edildi. 2014 yılı Kasım ayındaki ikinci seçim sürecinde ise Gaziantep milletvekilimiz Şamil Tayyar’ın baskısı nedeniyle seçimlerden çekilmek zorunda kaldım. Aradan 3 yıl geçti, üyelerin mevcut yönetimden memnun olmamasından dolayı 538 birlik üyesi anayasal haklarını kullanarak noter aracılığıyla Olağanüstü seçim talebinde bulundu.”dedi.

Mevcut birlik yönetiminin üyelerin yasa ve yönetmenliğe uyan seçim taleplerini reddettiğini, bakanlık adına Gaziantep Tarım İl Müdürlüğünün seçim yapılmasına karar verdiğini belirten Türkman, şunları söyledi:

“Yasalara ve yönetmeliğe uyan bir seçim mahkeme tarafından durduruldu. Jet hızıyla da yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme bir aydır itiraz edilmesine rağmen aynı bina içerisinde yer alan bir üst mahkemeye dosyayı henüz yollamadı. Bu süreçte de mevcut birlik başkanına aynı milletvekilimiz tarafından yine açık şekilde destek verilirken, şahsıma da baskı yapması neticesinde severek çalıştığım 26 yıllık Tarım Bakanlığındaki Veteriner Teknikerliği görevimden istifa etmek zorunda kaldım.”

“Çobanların seçimlerine milletvekili neden müdahale eder anlamış değiliz?” diyerek tepki gösteren Türkman, “Çok zor şartlarda, dağ başlarında hayvancılık yapmaya çalışan, mera sorunu, yem sorunu, çoban sorunu yaşayan, hayvancılığı bırakmamak için mücadele eden, ayaklarındaki çamur, ellerindeki nasır, alınlarındaki ter kazanmış oldukları her kuruşun analarının ak sütü gibi helal olduğunun göstergesi olan çobanların seçimlerine milletvekili neden müdahale eder anlamış değiliz.”ifadelerini kullandı.

Türkman, “Bundan dolayı Gaziantep’te yaşanmakta olan bu haksızlığı Cumhurbaşkanımıza duyurmak için bugün Gaziantep’ten Ankara’ya yaya olarak yürümeye başlayacağız. Yaklaşık 700 kilometrelik bu zorlu yolu mevsim şartları elverirse günde 30 kilometre yürüyerek 20 veya 25 günde tamamlamaya çalışacağız. Cumhurbaşkanımız bizi kabul ederse şunu söyleyeceğiz; ‘Fırat’ın kenarındaki koyunları kurtlar kapmasın diye görevlendirdikleriniz sayesinde Fırat’ın kenarında koyunlar bitmek üzeredir.’ diyeceğiz.”diye konuştu.

Türkman, yaptığı açıklamanın ardından Ankara’ya gitmek Gaziantep’ten yola çıktı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.