1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Madenci eşlerinden lojman eylemi
Madenci eşlerinden lojman eylemi

Madenci eşlerinden lojman eylemi

Zonguldak’ın Kilimli beldesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Lojmanları’nda ikamet eden madenci eşleri, yeni yasa kapsamında lojmandan çıkmaları yönündeki tebligat üzerine eylem yaptı.

A+A-

Zonguldak’ın Kilimli beldesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Lojmanları’nda ikamet eden madenci eşleri, yeni yasa kapsamında lojmandan çıkmaları yönündeki tebligat üzerine eylem yaptı.  

Lojmanları kendi imkânlarıyla tamir ettirerek oturulur hale getirdiklerini kaydeden maden işçilerinin eşlerinden oluşan bir grup kadın, Fener Mahallesi'nden TTK Genel Müdürlüğü’ne yürüdü. Ellerinde dövizlerle çeşitli sloganlar atarak, TTK Genel Müdürlüğü önüne gelen madenci eşleri, TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ın mağduriyetlerini gidermesini istedi.

Lojmanda ikamet edenlerden Elif Akman, yaptığı açıklamada, “Biz lojmanı boşaltması istenen 320 aile adına buradayız. Her birimiz bu lojmanlara taşınırken oturduğumuz dönem içinde 5 bin lira ile 10 bin lirayı bulan harcamalar yaptık. Bu lojmanları oturulur hale getirerek çevre oluşturduk. Yaklaşık 500 çocuğumuz okula gidiyor. TTK bize lojmanları 1 ay içinde boşaltmazsak çeşitli oranlarda parasal yükler getirdi. Maden işçisi ve memurlar çıkarılırken çavuş, tekniker ve mühendisler oturmaya devam ediyor. Ya herkes çıksın ya da kimse çıkmasın.” dedi.

Başına madenci bareti takan Sibel Köse isimli madenci eşi ise “Eşim, akşam eve geldiğinde ciğerlerine toz yutarak geliyor. Lojmanı çocuklarımızla zorla onardık. Bu adalet mi? Hiç olmazsa yeni yasadan sonra 5 yıl oturma hakkımız olsun.” talebinde bulundu.  

TTK Genel Müdürü adına ailelere hitap eden TTK İdari ve Sosyal İşler Daire Başkanı Alaattin Ülper ise “Ben sayın genel müdürümüzün talimatıyla size açıklama yapmak üzere buradayım. Daha önce kurum olarak 5 yılı dolduran işçilerimizi lojmandan çıkarmıyorduk. Ama yeni yasa kapsamında sıralı lojman hakkına sahip olan işçi ve memurlarımızdan 5 yılı dolduranların ya lojmanı boşaltmaları ya da iki katı şeklinde kira bedeli ödemelerini içeren düzenlemeyi uygulamak zorundayız.” diye konuştu.

Polisin uyarısı üzerine madenci eşleri dağıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.