1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Leyla Hanım Koleji’nde mezuniyet coşkusu
Leyla Hanım Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Leyla Hanım Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Diyarbakır Özel Leyla Hanım Koleji’nde mezuniyet coşkusu yaşandı. Okuldan mezun olan 23 öğrenci için düzenlenen törende renkli görüntüler yaşandı.

A+A-

Diyarbakır Özel Leyla Hanım Koleji’nde mezuniyet coşkusu yaşandı. Okuldan mezun olan 23 öğrenci için düzenlenen törende renkli görüntüler yaşandı.

    Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Özel Leyla Hanım Koleji 2012-2013 dönemi mezunlarını coşkulu bir törenle uğurladı. Öğrencilerin aile ve yakınları ile öğretmenlerin katıldığı program, mezuniyet yemeğiyle başladı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrencilerin gösterisiyle devam etti.

    Törenin açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Eyüp Öztürk, bir kez daha pırıl pırıl öğrenciler mezun etmenin sevincini yaşadıklarını söyledi. Her zaman öğrencilerinin yanında olduklarını anlatan Öztürk, bundan sonraki hayatlarında ihtiyaç duydukları her zaman kendilerine müracaat edebileceklerini dile getirdi. Diyarbakır’da okullarının adının çok dikkat çektiğini dile getiren Öztürk, bir daha bunu veli ve öğrencilerle paylaşmak istediğini söyledi.

    Leyla Hanım’ın edebî ve sosyal tartışmalara girecek kadar kendinden emin münevver bir Osmanlı hanımı olduğunu anlatan Öztürk, “Şairin şiirlerini topladığı bir divanı vardır.
Kazasker Moralızâde Hâmid Efendi’nin kızıdır. Leyla Hanım’ın annesi meşhur Keçecizâde İzzet Molla’nın ablası Hatice Hanım’dır. Kaynaklar Leyla Hanım’ın pek çok ilmî ve edebî bilgiyi dayısından öğrendiği konusunda birleşir. Şairin şiirlerini dayısı İzzet Molla’nın tashih ettiği de yine rivayetler arasındadır. Leyla Hanım Mevlana’ya olan muhabbetini ve bağlılığını pek çok şiirinde dile getirir. Leyla Hanım, aynı zamanda bir peygamber aşığıdır. Divanında Hz. Muhammed’i (sallallahu aleyhi ve sellem) öven na’tları döneminde ve döneminden sonra sevilerek okunmuş, bunlardan bazıları bestelenmiştir.”diye konuştu.

    Leyla Hanım’ın da peygamber aşığı bir şair olduğunu vurgulayan Öztürk, meşhur şairin “ Yanarsam nâr-ı aşkınla yanayım ya Resûlallah, Ezelden bağrı yanmış bir gedâyız yâ Resûlallah” gibi binlerce beyti ile Hz. Muhammed’i (sallallahu aleyhi ve sellem) ve O’nun Ehl-i Beyt’ini konu ettiği heyecanlı, coşkulu bir anlatımdan oluşan naatları ile hafızalarda yer aldığını söyledi. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.