1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürtçe, Abhazca ve Adığece ders programı hazır
Kürtçe, Abhazca ve Adığece ders programı hazır

Kürtçe, Abhazca ve Adığece ders programı hazır

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıldan itibaren ortaokulda seçmeli ders olarak okutulacak “Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi” kapsamında Kürtçe, Adığece ve Abazaca dillerinin nasıl öğretileceğini belirledi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıldan itibaren ortaokulda seçmeli ders olarak okutulacak “Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi” kapsamında Kürtçe, Adığece ve Abazaca dillerinin nasıl öğretileceğini belirledi.

MEB, Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi’nin programını yayımladı. Yaşayan Diller ve Lehçeler Ders programı, Kürtçe’nin iki lehçesi Kurmancca ve Zazaca için müşterek olarak hazırlandı. Ders, öğrencilerin Kurmancca ve Zazaca’da temel iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu dersi alan öğrencilerin Kürtçe’de temel iletişim becerilerine ek olarak bu dildeki yeterliklerini daha üst düzeye eriştirmek için gereken temeli de oluşturmaları amaçlandı.

Kürtçe ders programının hazırlanmasında “Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni”nde belirlenen düzeyler esas alındı. Söz konusu metinde belirlenen düzeyler çerçevesinde hazırlanan program, aynı zamanda modüler bir nitelik taşıyor. Her bir düzeyde öğretim ilkeleri, dikkate alınarak kolaydan zora, basitten karmaşığa, yakından uzağa, somuttan soyuta, bilinenden bilinmeyene doğru bir gelişim gösteriyor.

Bu bakımdan programda belirlenen düzeyler, farklı sınıflardaki öğrencilerin aynı düzeyi bir arada öğrenmelerine uygun bir yapıda hazırlandı. Örneğin, Kurmancca veya Zazaca’yı ilk defa seçecek bir ortaokul 5 ve 8’inci sınıf öğrencisi aynı grupta ilk düzeyi alabilecek. Dolayısıyla öğrenci, 5’inci sınıftan itibaren Kurmancca veya Zazacayı seçerek her yıl alabileceği gibi ilk kez 4. sınıfta da alabilecek.

Ders, “dinleme, okuma, konuşma ve yazma” şeklinde işlenecek, düzeyler “temel düzey-giriş”, “ara düzey-temel eşik” ve “ileri düzey-ustalık” olarak belirlendi. Kürtçe dersi, haftada iki saatlik bir süre esas alınarak A1 düzeyi için hazırlandı. Dersin programı dili Kürtçe olmayan bir öğrencinin seçebilmesinin yanında, dili Kürtçe olanların da seçmesi beklenerek hazırlandı.

Hazırlanan Kürtçe ders programında, dersin amacının Türk milli eğitiminin genel amaçları ve temel ilkelerine uygun olarak öğrencilerin Kürtçe öğrenmeye karşı ilgisini artırmak, Kürtçenin yaşadığı kültürü tanımalarını sağlamak, Kurmancca ve Zazaca konuşulan yörelerin kültürel değerlerini ayırt etmelerine olanak tanımak, kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak olduğu ifade edildi.

Öğrenciler her iki lehçeyi de öğrenebilecek

Öğrenciler, dinleme becerilerinin geliştirilmesi için ders kapsamında sınıf içi çalışmaların yanı sıra sınıf dışı ortamlarda da dinlemenin sürdürülebilmesi amacıyla öğrencilerin internet, MP3 çalar, CD, DVD, ve Kurmancca ve Zazaca yayın yapan kanalları dinleme ve izlemeleri doğrultusunda yönlendirilecekler. Öğretmenler sınıf içinde olabildiğince Kürtçe konuşacak, öğrencileri Kürtçeyi kullanmaya özendirecek.

Öğretmenler, Kurmancca veya Zazaca’yı tercih eden gruplara ayrı ayrı ders verebileceği gibi, her iki lehçeden birini öğrenme talebinde bulunan öğrencilerden oluşan karma gruplara da ders verebilecek.

Kürtçe dersi, yaratıcılığı, esnekliği, açıklığı, sorun çözme ve eleştiri becerisini geliştirmeyi ve iletişime dayalı öğrenmeyi dikkate alınarak işlenecek.

Trafik levhaları, fiyatlar örnek verilecek

Derste, alıştırmalar yoluyla Kürtçede farklı seslere karşılık gelen harflerin, sayıların öğrencilerce ayırt edilmesi sağlanacak. Duyulan sözcük ya da ifadelere ilişkin görsellerin ayırt edilmesine, basit sözcük ve ifadelerin vurgu ve tonlamayla seslendirilmesine yönelik etkinlikler yapılacak.

Basit hikayelerin dinletileceği öğrencilere temel bağlaçlar öğretilecek. Öğrenciler Kürtçe alfabedeki tüm sesleri okuyacak. Kürtçe alfabede olup Türkçe alfabede olmayan (X x, W w, Q q, Ê ê, Û, û, Î, î) seslerin içinde bulunduğu kelimeleri okumayı, okunurken bu harflerin seslendirilmesine vurgu yapmayı öğrenecek olan öğrencilere, Türkçe alfabede yer alan ı ve i harflerinin Kürtçe alfabede i ve î olarak yazıldığı ve okunduğu örnek kelimelerle anlatılacak.

Öğrenciler, günlük hayatta sıklıkla kullanılan “selamlaşma, vedalaşma, hal hatır sorma, kendini tanıtma” gibi ifadeleri kullanarak, kartvizit, tanıtım kataloğu, konser ve gösteri afişleri, e-posta, gazete ve dergilerden basitleştirilmiş ilan gibi metinler üzerinde çalışacak.

Derste, açık ve kapalı alanlardaki yönlendirici tabelalar, trafik levhalarından örnekler verilerek, toplu taşıma araçlarının gidiş-geliş zamanlarını, mesai saatlerini, fiyatlarını gösteren çizelgeler kullanılacak.

Okudukları metinleri, izledikleri film, tiyatro, oyun gibi etkinlikleri basit cümlelerle karşılıklı anlatmalarının da isteneceği öğrenciler, yakın çevresini, kendisini tanıtma, sıfatları, renkleri kullanabilme kazanımını da elde edecek.

Abhazca ve Adığece ders programı

Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi kapsamında öğretilecek diğer diller arasında yer Kafkas Dilleri’nin Kuzeybatı veya Abahaz-Adığe grubuna ait Abhazca ve Adığece’nin ders programı da dinleme, konuşma, yazma ve okuma şeklinde işlenecek.

Belirlenen düzeyler doğrultusunda öğretilecek ders programı da Avrupa ortak Başvuru Metni dikkate alınarak hazırlandı.

Abhazca ve Adığece dersinde “Atatürk’ün Hayatı”, Atatürkçülükle ilgili konular öğrenme alanında yer alan kazanımlarla ilişkilendirilecek ve Atatürk Haftası ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda işlenecek.

Öğrencilere ders kapsamında günlük hayatta sıklıkla kullanılan kalıplar öğretilerek, günlük konuşmaları takip edebilme yeteneği kazandırılacak. Öğrencilerin kendisiyle ilgili sorulan soruları basit sorularla cevaplandırabilmesi sağlanacak, sayıları, sıfatları, hoşlandığı konular üzerinde konuşabilme kazanımları verilecek.

Radyo ve televizyondaki reklamlardaki basit mesajları anlamalarının da sağlanacağı öğrenciler, gazete, dergi ve internet gibi kaynaklarda yer alan ilanlarla çalışacak. Öğrencilerin, basit düzeyde telefon görüşmeleri yapabilmeleri de öğretilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.