1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kula Volkanik Jeopark alanındaki ziyaretçi merkezi açıldı
Kula Volkanik Jeopark alanındaki ziyaretçi merkezi açıldı

Kula Volkanik Jeopark alanındaki ziyaretçi merkezi açıldı

Türkiye'nin uluslararası alanda ilk jeoparkı olma yolunda ilerleyen ve yaklaşık 300 kilometrekarelik alana yayılmış olan Volkanik Jeopark alanındaki ziyaretçi merkezi, Manisa’nın Kula ilçesinde düzenlenen törenle açıldı.

A+A-

Türkiye'nin uluslararası alanda ilk jeoparkı olma yolunda ilerleyen ve yaklaşık 300 kilometrekarelik alana yayılmış olan Volkanik Jeopark alanındaki ziyaretçi merkezi, Manisa’nın Kula ilçesinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılışta konuşan Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, jeopark için 2003'te başlatılan çalışmaların meyvesini verdiğini söyledi. Başkan Aşkın, jeoparkın Manisa'nın Salihli, Alaşehir ve Kula ilçeleri ile Denizli'nin Pamukkale ilçesini de içine alacak şekilde genişleme sahasına sahip olduğunu bildirdi. Türkiye'nin ilk Jeopark Merkezi'nin Manisa'nın Kula ilçesinde açıldığını aktaran Aşkın, 2012'de Kula Volkanik Jeopark için başvuru yapıldığını, adaylık başvurusunun kabullenmesinin ardından kesin üyeliğin 4 Eylül 2013 tarihinde İtalya'da açıklanacağını söyledi. Kula Volkanik Jeoparkı'nın eşsiz bir jeolojik çeşitliliğe sahip olduğunu belirten Aşkın, Türkiye'nin en genç ve en yaşlı kayaçlarının bir arada bulunduğu alan olarak önem taşıdığını ifade etti.

Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağı denetçilerinden Alman Dr. Andreas Schöller de Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağı denetçileri adına iki gündür Kula'da incelemeler yaptıklarını söyledi. Jeoparkların sadece kayaçlardan ibaret olmadığını dile getiren Schöller, "Jeoparklar bulundukları jeolojik mirasların yanı sıra o sahanın doğal güzelliğini, tarihi, kültürel kimliği değerlerine atıfta bulunmak ve onları da göz önünde bulundurmalıdır. Özellikle Kula'nın mimari yapısından çok etkilendim. Mimari kültürün yanı sıra özellikle türünün son örnekleri olan el sanatlarının çok değerli olduğunu, bu projenin başarlı olması için bu kültürün yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Gerçeği ve doğruları söylemek gerekirse Almanya'da bu kadar çok kültürel, tarihi ve jeolojik değerin bir arada bulunduğu bu kadar zengin bir sahamız yok." dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş da bölgenin büyük önem taşıdığını ve Türkiye'nin en sıcak su kaynaklarının da Kula, Alaşehir, Sarıgöl ve Salihli arasında çıkarıldığını bildirdi.

Açılışa Kula Kaymakamı Yusuf Cıbır, Millitvekili Muzaffer Yurttaş, Belediye Başkanı Selim Aşkın, Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağı denetçilerinden Alman Dr. Andreas Schöller, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü temsilcileri ile davetliler de katıldı. Konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi kesilerek, içerisinde bulunan 20 parça jeolojik özellikleri taşıyan eserler ile el sanatları ziyaretçiler tarafından gezildi. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.