1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kontenjan adaletsizliği
Kontenjan adaletsizliği

Kontenjan adaletsizliği

2010 yılından bu yana 3 dönemdir iller arası yer değiştirmelerde uygulanan kontenjan uygulaması artık bir zulme dönüşmüştür.

A+A-

2010 yılından bu yana 3 dönemdir iller arası yer değiştirmelerde uygulanan kontenjan uygulaması artık bir zulme dönüşmüştür. Her defasında eğitimcilerin isteklerine kulak tıkayan meb yetkilileri 2012 yer değişikliğinde; Sınıf öğretmenliği gibi Türkiye genelinde en fazla öğretmeni olan bir branşta bile sadece 7 ili atamaya açarak işi iyice abartmışlardır.
4+4 uygulaması nedeniyle norm fazlası olan sınıf öğretmenlerinin çoğu 2012 il içi atama döneminde istediği yere tayin imkanı bulamamıştır. Ayrıca okullar açıldığında nasıl bir tabloyla karşılaşacağımız hala belirsizliğini korumaktadır.
Yıllarca doğuda veya memleketinden uzakta görev yapan ve hizmet verdiği yıllar itibariyle istediği ile atanmayı anasının ak sütü gibi hak eden öğretmenlerimize bu neden reva görülmektedir?
Aslında cevap çok basittir. Bu yapılanlar öğretmeni dikkate almadan oluşturulan eğitim politikalarının tezahürüdür. Tepeden inme bir şekilde değiştirilmeye çalışılan eğitim sistemi ve teşkilat yapısı bu tür adaletsizliklerin yaşanmasına zemin hazırlamaktadırlar. Adeta “Kervan yolda dizilir” mantığıyla yapılan değişikliklerin başarısı; eğitimcilerin mağduriyetlerine endekslenmiş durumdadır.
Bu konuda zorunlu hizmet affına destek vererek sistemi tıkayan sendikaların payı ise azımsanmayacak kadar büyüktür. İşin ilginç yanı, haziran sonunda bakanlıkça acilen toplantıya çağrılan sendika yetkilileri tutanaklardan anladığımız kadarıyla;kontenjan adaletsizliğine dikkat çekmeyi unutmuşlardır. Gerçi isteklerin büyük bir çoğunluğunun dikkate alınmadığı da ortadadır.
Tüm branşlar genelinde öğretmenlerimize yapılan bu adaletsizliğin giderilmesi için bakanlıktan kontenjanların gerçekci bir şekilde artırılmasını istiyoruz. Son dönemdeki tutarsızlıklarıyla ne kadar kötü yönetildiği ortada olan bakanlıktan bunu istemek ne kadar gerçekci bilmiyoruz ama biz demokratik tepkimizi gösteriyoruz. Tüm sendikalardan ve öğretmenlerden yükselecek ortak bir tepkinin gücüne inanıyoruz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.