1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Kocaali'de Mevlid-i Nebi Coşkusu Yaşandı
Kocaali'de Mevlid-i Nebi Coşkusu Yaşandı

Kocaali'de Mevlid-i Nebi Coşkusu Yaşandı

Sakarya Müftüsü İhsan Açık, ‘Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sas) ve Gençlik’ konulu bir konferans verdi.

A+A-

2018 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Etkinlikleri kapsamında Kocaali Müftülüğü’nün daveti üzerine, Kocaali’de düzenlenen Mevlid-i Nebi Programı’na konuşmacı olarak katılan Sakarya Müftüsü İhsan Açık, ‘Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sas) ve Gençlik’ konulu bir konferans verdi.

İlçe halkının büyük ilgi gösterdiği Program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kocaali Müftüsü Mehmet Çabuk’un açılış konuşması ile devam eden Programda, Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi’ye özel olarak hazırlanan ‘Ne olur sen de sana güven’ Sinevizyon gösterimi ve ilahi dinletisi yapıldı.

Programda daha sonra konferans bölümüne geçildi. ‘Son Peygamber Hz. Muhammed (Sas)’in Veladetinin 1447. yıldönümünün kutlandığı Mevlid-i Nebi Haftası’nın hayırlara vesile olması’ temennisiyle ilçe halkının haftalarını tebrik ederek konuşmasına başlayan İl Müftüsü İhsan Açık konuşmasında şunları ifade etti: “İslam dininin güzelliklerinin toplum içinde inşa edilmesinde en büyük pay gençlere aittir. Hz. Peygamber İslam'ı tebliğ ederken, toplumun yeniliğe açık, idealist ve enerjik kesimini oluşturan o güzide gençlerden büyük ölçüde destek almıştır. Peygamber Efendimiz (sas) ‘Size hayırlı gençleri tavsiye ederim. Çünkü onların kalbi daha incedir. Allah beni doğrulukla ve müsamahayla gönderdi. Bana gençler yanaştı, ihtiyarlar bana muhalefet etti’ buyurarak ilgimizi, alakamızı gençlere yönlendirmemiz konusunda tavsiyede bulunmuştur.”

‘Kur’an-ı Kerim, Allah Rasülü (Sas)’in hayatını ‘yaşanabilir en güzel model’ olarak takdim etmekte ve bizden kendisini örnek almamızı istemektedir.’ diyerek Hz. Peygamber (Sas)’in rol modelimiz olduğunu belirten İl Müftüsü Açık konuşmasında: “Kur’an’da ‘Allah’ın sevgisine mazhar olmanın Hz. Peygamber (Sas)’e tabi olmaktan geçtiğinin’ vurgulanması, O’nun inananlar tarafından her zaman ve zeminde örnek alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu ahlaki değerleri fark etmek ve onları hayat tarzı haline getirebilmek hepimizin temel hedefi olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kocaali Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu ve Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın da katıldığı Programın sonunda tüm katılımcılara ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ kitabı takdim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.