1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kıyafet yönetmeliğinde gözden kaçan üç ayrıntı
Kıyafet yönetmeliğinde gözden kaçan üç ayrıntı

Kıyafet yönetmeliğinde gözden kaçan üç ayrıntı

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, öğrenci kıyafetlerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, erkek öğrencilerin uzun saçla okula gelebileceğini, favorilerinin uzun olabileceğini, öğrencilerin küpe, kolye, bilezik, yüzük gibi takılar takabile

A+A-

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, öğrenci kıyafetlerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, erkek öğrencilerin uzun saçla okula gelebileceğini, favorilerinin uzun olabileceğini, öğrencilerin küpe, kolye, bilezik, yüzük gibi takılar takabileceğini belirtti.

Ceylan, yaptığı yazılı açıklamada, öğrenci kıyafetlerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, okullardaki önlük, forma, kravat, pantolon etek gibi kıyafet sınırlamalarının kaldırıldığını hatırlattı. Yeni yönetmelik hükümlerinin, önümüzdeki yıl uygulanmaya başlayacağına dikkat çeken Ceylan, "Bu madde bir tek istisna getirmiştir; o da imam-hatip ortaokulları ve imam-hatip liselerine ilişkin değişikliktir. Bu kurumlardaki kıyafet değişikliği yönetmeliğin yayım tarihinde uygulanmaya başlayacaktır" dedi.

-"Diplomalarda "Farklı" Fotoğraflar Kullanılabilecek"-

Ceylan, "sadece özel okullarda" velilerin yüzde 60'ının muvafakatiyle okul yönetimlerince kıyafet belirlenebileceğini vurgulayarak, resmi okullar için böyle bir yetki olmadığını, tek tip kıyafet uygulanamayacağını bildirdi. Yönetmelik değişikliğinde dikkat çekmeyen üç noktada daha serbestlik olduğunu kaydeden Ceylan, şunları ifade etti:

"Birincisi öğrencilerin saç uzunluğu. Önceki yönetmelikte saçların kısa olacağı ensenin düz ve açık olacağı hükmü yeni yönetmelikte yer almıyor. Bu durumda erkek öğrenciler de uzun saçla okula gelebilecekler.

İkinci husus favori. Önceki yönetmelikte öğrencilerin favori, sakal ve bıyık bırakamayacağı yer alırken yeni yönetmelikte sadece sakal ve bıyık bırakılamayacağı yer almaktadır. Dolayısıyla öğrencilerin favorileri uzun olabilecektir.

Üçüncü husus ise takı. Önceki yönetmelikte bilezik, küpe, süs ve ziynet eşyası takılamayacağı hükmü varken yeni yönetmelikte buna yer verilmedi. Bu durumda öğrencilerin küpe, kolye, bilezik, yüzük gibi takılarla okula gelebilecekler.

Yönetmelikte dikkat çekmeyen önemli bir değişiklik de diplomalarda kullanılacak resme ilişkin. Önceki yönetmelikte diplomalarda yönetmelikte belirtilen hükümlere uygun fotoğraflar kullanılacağı hükmü yer alırken yeni yönetmelikte böyle bir hüküm yok. Diplomalarda farklı fotoğraflar kullanılabilecek."

Kaynak: Ankara Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.